top of page

Bir Masaj Bağışıklığınızı Nasıl Artırabilir ve Stresi Nasıl Azaltabilir?


Bir Masaj Bağışıklığınızı Nasıl Artırabilir ve Stresi Nasıl Azaltabilir?

Profesyonel ve deneyimli bir terapist tarafından yapıldığında masaj terapisi hem bedeni hem de zihni gençleştirmenin harika bir yoludur. Masaj terapisi, sağlık yararları hakkında giderek daha fazla şey anlamaya başladığımız için son yıllarda daha fazla popülerlik kazanmaya başladı. Bağışıklık sistemimiz ilk ve en önemli savunma hattımızdır ve onunla ilgilenmek çok önemlidir. Düzenli masaj terapisi bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.


Masaj Terapisinin Faydaları Nelerdir?


Masaj terapisi kendinizi harika hissetmenizi sağlar, vücuda binen streslerin üstesinden gelmeye yardımcı olur ve önümüzdeki günler için yenilenmiş hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte, masaj terapisi hem kısa hem de uzun vadede fiziksel sağlığınız için gerekli olan çeşitli sağlık yararları sağlar. Masajın sunduğu sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

  • Azaltılmış Kas Gerginliği

Masaj, kaslarınızın gerilmesine yardımcı olur, bu da kas gerginliğini gidermeye ve elastikiyeti artırmaya yardımcı olur. Bazı düşünce ekolleri bunun hamstring, baldır veya sırt yaralanması gibi kas yaralanmaları riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

  • Geliştirilmiş Dolaşım

Masaj terapisi, etkilenen bölgeye dolaşımı iyileştirme konusunda doğrudan fayda sağlar. Örneğin, bir sırt masajı, sırtınızdaki kan dolaşımını artıracak ve aksi takdirde mümkün olandan çok daha hızlı bir şekilde aşınma ve yıpranmadan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

  • Gelişmiş Eklem Hareketliliği ve Esnekliği

Masaj terapisi kaslarınızı germeye ve kas yaralanması riskini azaltmaya yardımcı olur. Kasları germenin bir başka faydası da bağlı eklemlerin hareket açıklığını ve esnekliğini artırmaya yardımcı olmasıdır.

  • Lenfatik Sistemin Uyarılması

Lenfatik sistemimiz, vücudumuzdaki atık ve toksinlerin drenajından sorumludur. Bu sonucu vücuttaki lenf sıvısını dolaştırarak ve boşaltarak elde eder. Kalbi kan pompalayacak dolaşım sisteminden farklı olarak, lenf sisteminde pompa yoktur. Detoks masajı gibi bazı masajlar, lenfatik sıvının hareketini uyaracak şekilde vücuda masaj yaparak lenfatik sistemi uyarmak ve vücudun bu toksinleri boşaltmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


İyileştirilmiş dolaşım, vücuttan toksinlerin salınmasıyla birleştiğinde, aslında bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, çünkü vücuttaki toksik elementlerden kurtulurken aynı zamanda sorumlu olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırır.


Masaj

Bir Masaj Stresi Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?


Geleneksel Çin Tıbbı uzun süredir masajı stresi azaltmak için harika bir yol olarak görmektedir. Son birkaç on yılda Batı tıbbı, bir masajın stresi neredeyse eritmek için sahip olduğu harika yeteneği araştırmaya başlamıştır.


Bir masaj, kortizol seviyelerini düşürürken, serotonin ve dopamin seviyelerini arttırma eğilimindedir. Kortizol, bireyin savaş ya da kaç tepkisinden sorumludur, yani kortizol, vücudunuzun stresli bir durum olarak algıladığı duruma tepki verebilmelerini sağlamak için vücudunuzu ve kaslarınızı strese sokar. Kortizol seviyelerini düşürmek, vücudunuza stresli durumun sona erdiği ve artık rahatlayabileceği sinyalini gönderir.


Dopamin ise zevkli bir aktiviteye işaret eden bir nörotransmiterdir. Neredeyse tüm zevkli aktivitelerin dopamin salınımını içerdiği söylenir. Bu, masaj sırasında dopamin salınımının aynı zamanda, özellikle kortizol seviyelerinin düşürülmesiyle birleştiğinde vücudu daha da rahatlatan bir zevk sinyali verdiği anlamına gelir. Masaj stres seviyemizi azaltmaya yardımcı olan herhangi bir aktivitedir. Bağışıklığımızı güçlendirerek hastalanma şansımızı da azaltabiliyorsa, masaj terapisi hepimizin yapması gereken bir şeydir.


Comments


bottom of page