top of page

Bir Masaj Baş Ağrılarıma Yardımcı Olabilir Mi?Muhtemelen hayatınızda bir baş ağrısı tarafından gününüzün durma seviyesine geldiği bir zaman yaşamışsınızdır. Baş ağrıları çok kısa süreli veya daha kronik olabilir ve ağrıya ve günlük yaşamınızda büyük aksamalara neden olabilir.


Baş Ağrısı Nedir?


Bir baş ağrısı yaşadığımızda, aslında baş, yüz veya boyunda bir ağrı belirtisini yaşıyoruz. Bu birincil ağrı, çok hafif, donuk bir ağrıdan, günlerce süren keskin, kalıcı bir ağrıya kadar değişebilir. Genellikle baş ağrıları ciddi bir şeyin işareti değildir, ancak çevresel, yaşam tarzı veya önceden var olan tıbbi bozukluklar gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.


Baş ağrısı sırasında sinirler, kan damarları ve diğer yumuşak dokular gerilir, bu da sinirleri uyarır ve beyne ağrıya neden olan ağrı sinyalleri gönderir. Aşağıda birçok farklı baş ağrısı türü vardır ve en yaygın olanlarından bazıları şunlardır.

  • Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Muhtemelen en yaygın baş ağrısı türü, kas kasılması baş ağrısı olarak da bilinir. Gerilim tipi baş ağrıları çok yaygındır, kısa süreli, tipik olarak hafiftir ve reçetesiz satılan ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, gerginliğin birincil nedeni çözülmezse, genellikle baş ağrısının geri döneceğini ve zamanla baş ve boyun kaslarının arkasında ikincil kas-iskelet ağrısı hissedilebileceğini göreceksiniz. Bu, yansıyan ikincil ağrı ve kas gerginliğinin bir sonucudur.


Gerilim tipi baş ağrısı ile yaşanan ağrı, genellikle başın her iki tarafında, donuk, ağrıyan kalıcı bir ağrı ile bir baskı hissidir. Gerilim tipi baş ağrısı sırasında şakak ve göz çevresinde rahatsızlık da sık görülür.

  • Migren veya Vasküler Baş Ağrıları

Vasküler baş ağrıları genellikle gerilim tipi baş ağrısından çok daha şiddetli ve daha uzun sürelidir ve bir çarpıntı hissi ile karakterizedir. En yaygın migren türleri şunlardır:

Klasik migren; Auralı migren olarak da bilinen bu, tüm migrenlerin yaklaşık dörtte birinden sorumludur ve öncesinde bulanık görme, yanıp sönen ışıklar görme ve mevcut olmayan sesleri duyma ile başlayan ağrı ile karakterizedir.


Aurasız yaygın migren; Aurasız migrenler başın bir tarafında zonklayıcı ağrı, ışık hassasiyeti ve baş ağrısına bulantı veya kusma eşlik edebilir. Bu tip migren ayrıca gözlerin ve burnun başın yan tarafında ağrılı bir şekilde akmasına neden olabilir. Klasik migrenin aksine, bu tip migrende ağrı daha uzun sürelidir ve genellikle daha şiddetlidir.


Baş zonklaması; Kadından daha fazla erkeği etkileyen küme tipi baş ağrısının ana semptomu, başın bir tarafında, sıklıkla göz çevresinde hissedilen ve başa, boyuna ve omuzlara yayılan şiddetli ağrıdır. Küme baş ağrılarının akşam saatlerinde ortaya çıkması daha olasıdır ve genellikle çok az uyarı ile veya hiç uyarı vermeden başlar.

Bir küme baş ağrısı, bir seferde birkaç hafta veya aylarca süren kalıcı olabilir ve bu süre zarfında baş ağrıları aralıklıdır ve geldikleri kadar çabuk kaybolabilir. Küme baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle alkol alımı, belirli gıdalar, hormonal değişiklikler ve stres tarafından tetiklenebilirler.


Masöz

Masaj Terapisi Baş Ağrılarıma Yardımcı Olabilir Mi?


Hem gerilim tipi baş ağrıları hem de migrenler düzenli masaj terapisi ile etkili bir şekilde yönetilebilir. Baş boyun ve omuzlara odaklanan masaj terapisi, sadece stresi artırmaya yardımcı olabilecek çok rahatlatıcı olmakla kalmaz, kan akışını artırır, gergin kasları gevşetir ve hormonlarınızı dengelemeye yardımcı olur, özellikle stres hormonumuz olan kortizol seviyenizi düşürür.


Kalıcı baş ağrılarından muzdarip birçok insan genellikle reçetesiz satılan veya reçete edilen ağrı kesicileri yardımcı olmak için kullandığından, masaj terapisi, baş ağrılarının semptomlarını ve nedenlerini yönetmek için farmakolojik olmayan bir yaklaşım sunar. Bunun faydaları, uzun süreli bir seçenek olarak uzun süreli ve uzun süreli ilaç kullanımına olan ihtiyacı azaltmasıdır. Daha fazla bilgi almak veya masaj randevusu için lütfen bizimle iletişime geçin.


Comentários


bottom of page