top of page

Bir Shiatsu Masajından Neler Beklenir?


Bir Shiatsu Masajından Neler Beklenir?

Shiatsu Masajı Nedir?


Shiatsu, Japonca'da 'parmak basıncı' anlamına gelir ve bu geleneksel masaj şekli, vücudu hem fizyolojik hem de enerjik olarak dengelemek için nazik dokunuş ve hedefe yönelik manipülasyon kullanır.


Birçok erken uygulayıcı kendi stillerini geliştirdiğinden, dünya çapında kullanılan bir dizi farklı Shiatsu masajı felsefesi ve stili vardır. Bazı yaklaşımların akupunktur noktalarına daha fazla odaklandığını, diğerlerinin ise daha tam vücut odaklı olduğunu görebilirsiniz. Genel olarak, Shiatsu'nun amacı, “ruh”, “duygular” veya “hava” anlamına gelen Chi (気) için bedensel kanalları temizlemektir.


Shiatsu Ne Zaman İcat Edildi?


Masaj, akupunktur ve şifalı bitkiler binlerce yıldır Çin tıbbının merkezinde yer almaktadır. 6. yüzyılda, bir Budist keşiş bu eski metodolojileri Japonya'ya getirdi. Zamanla, masaj uygulaması tıbbi köklerinden koptu ve giderek daha fazla dinlenme, rahatlama ve sadece keyif için kullanıldı.


Tamai Tempaku, Shiatsu terimini Batılı nöromüsküler fizyoloji anlayışlarını Doğu terapötik uygulamalarıyla birleştirme yöntemini tanımlamak için kullanan ilk kişiydi. Shiatsu, 1964 yılında Japon Hükümeti tarafından resmi olarak benzersiz bir masaj şekli olarak kabul edilmiştir.


Bugün, Shiatsu dünya üzerinde farklı şekillerde uygulanmaktadır. ABD'de Namikoshi Shiatsu, kas uyumuna odaklanarak Doğu felsefi geleneklerine ve diline yapılan referansları kaldırdı. Birleşik Krallık'ta Shizuto Masunaga, zihinsel tutumun psikolojik önemini vurgulayan ve tedavi sırasında terapist ile alıcı arasında destekleyici bir bağlantı oluşturan Zen Shiatsu'yu geliştirdi. Her iki form da hem zihin hem de beden üzerinde olumlu bir vurguya sahip olabilir.


Sandalye vs. Shiatsu Mat Masajı Arasındaki Fark


Tercihlerinize ve zaman çerçevesine bağlı olarak, Shiatsu masajı teknikleri ya bir masaj koltuğu kullanılarak ya da zemin seviyesinde bir mat üzerinde tamamen giyinik olarak uygulanır.


Bir sandalye masajında, terapistiniz dikkatlerini boynunuza, omuzlarınıza, sırtınıza, belinize ve kollarınıza odaklayacaktır. Tedavinizi bir Shiatsu matı üzerinde yapmaya karar verirseniz, terapistiniz teknikleri vücuttaki gerilim bölgelerine uygulayacaktır. Bir sandalye masajı, öğle yemeği molası sırasında gergin omuzları gevşetmek için harika bir yol iken, özellikle düzenli olarak kullanıldığında, bir matın daha derin bir gevşeme sağlaması muhtemeldir.


Evde Masaj

Shiatsu Masajının Faydaları

Shiatsu masajı seçmenin birçok potansiyel faydası vardır;

  • Artan enerji,

  • Geliştirilmiş dolaşım,

  • Azaltılmış stres ve kaygı,

  • Baş ağrısından kurtulmak,

  • Yumuşak doku yaralanmalarının iyileşmesi,

  • Masa başında çalışmanın neden olduğu boyun ve sırt ağrısını hafifletir,

  • Artrit ile ilgili sertliği hafifletir,

  • Daha iyi ve daha derin uyku.

Kimler Shiatsu Masajı Tercih Etmelidir?

Pek çok masaj türü Shiatsu masajı tekniklerini içerdiğinden, tam olarak ne aradığınızı belirlemek için biraz araştırma yapmaya değer, daha rahatlatıcı veya enerji verici bir şey mi tercih edersiniz bu kararı araştırmalarınız sonucunda verebilirsiniz.


Masaj, birçok farklı yaşam tarzında fayda sağlayabilen tamamlayıcı bir terapidir. İster egzersiz yapmayı seviyor olun ister tüm gün masa başında oturun, dışarıda ihtiyaçlarınız için mükemmel bir masaj var, bunu unutmayın!


Comments


bottom of page