top of page

Bir Yaralanmadan Sonra Zindeliği Yeniden Sağlamak


Bir Yaralanmadan Sonra Zindeliği Yeniden Sağlamak

İster rekabetçi bir sporcu olun ister düzenli egzersiz yapan biri olun, ister sadece egzersizle uğraşın, hayatınızın bir noktasında bir sakatlık ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.


Kas gerginliği, tendinit veya kırık gibi daha ciddi bir yaralanma olsun, yaralanmanız iyileşirken egzersiz rutininizden biraz ayrı kalmanız gerekebilir. Kondisyon tabanınızın yaklaşık %50'sini kaybetmek sadece dört hafta sürdüğünden, bu son derece cesaret kırıcı olabilir.


İdeal bir dünyada, sakatlığınız iyileşirken egzersiz yapmaya devam etmek istersiniz. Ve sahip olduğunuz yaralanmanın türüne bağlı olarak bu mümkün olabilir. Ancak doktorunuzdan veya kişisel antrenörünüzden uygun tavsiye almadan hiçbir şey denemeyin. Sonunda yarardan çok zarar verebilirsiniz. Biraz zaman alacak, ancak doktorunuzun tavsiyesine uyarsanız ve sabırlı olursanız, kısa sürede spora geri dönebilirsiniz. Motivasyonunuzu kaybetmeden veya daha fazla yaralanma riskine girmeden egzersize geri dönmenizi kolaylaştıracak bazı ipuçları:

  • Hafif Egzersizler Deneyin

Egzersize ara verdikten sonra tam olarak kaldığınız yerden devam etmeye çalışmak, çok ağrılı kaslara veya daha da kötüsü, daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Eskisinden daha hafif bir yoğunlukta ve daha düşük bir frekansta başlayın ve kaldığınız yerden devam edin. Yeni sorunlara neden olarak kendinizi daha da geriye götürmek istemezsiniz.

  • Egzersizden Önce ve Sonra Gerin

Sporla ilgili bir yaralanmanın daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için germe zorunludur. Yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, egzersiz öncesi ve sonrası esneme, kas, tendon ve bağ yaralanma riskini azaltmıştır. Herhangi bir fiziksel aktiviteden önce her bir kas grubunu en az 30 saniye esnetin. Temel esnemeler, akciğerler, ayakta triseps germe, baldır gerdirme ve göğüs gerdirme içerebilir.


Evde Masaj

  • Acı Çekmediğinizden Emin Olun

Bazı fitness tutkunları, yaralanma söz konusu olduğunda “acı yoksa kazanç da yok” mantrasına göre yaşarken, hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamaz. Acı, vücudun çok ileri gittiğinizin, çok fazla şey yaptığınızın işaretidir.


İyileşme yolunda ilerlerken vücudunuzu dinlemek önemlidir. Bileğinizi burkuyorsanız ve yine de normal üst vücut rutininizi yapabileceğinizi varsayarsanız, tekrar düşünmeniz gerekebilir. Kaslarımızı bireysel varlıklar olarak adlandırıyoruz, ancak gerçek şu ki vücudumuz fasya ve karmaşık bağ dokuları ile birbirine bağlı eksiksiz bir birimdir. Belirli şeyleri denemeye hazır olduğunda ve çok fazla şey yaptığınızda sinyal verir.

  • Beslenme ve Hidrasyona Dikkat Edin

Vücudunuzu, bol yapraklı sebzeler ve su da dahil olmak üzere, alabileceğiniz en iyi, en anti-inflamatuar yiyecek ve içecekle besleyin. Uzun süreli hastalık veya yaralanma, vücut üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Ama neyse ki, vücudun varsayılan ayarı sağlık ve esenliktir. Doğru vitamin ve mineralleri beslerseniz zamanla eski sağlığına kavuşacaktır.

  • Antrenmanınızı Spor Masajı ile Tamamlayın

Spor masajı , standart yaralanma rehabilitasyon prosedürlerine ek olarak önemli bir rol oynar. Masaj, dolaşım hareketini ve kasların gevşemesini teşvik ederek vücudun dokulara ve hayati organlara daha fazla oksijen ve besin pompalamasına yardımcı olur. Bu, yaralı bölgenin daha esnek hale gelmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlar.


Comments


bottom of page