top of page

Bölgesel Masaj

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021Bolgesel-Masaj

Bölgesel Masaj


Belirli bölgelere yoğunlaşarak, ağrı odaklı yapılan masaj çeşididir. Boyun, baş, omuz masajı, baş ağrısı, gerginlik, sırt ve boyun ağrıları, uykusuzluk gibi problemlere yönelik yapılmaktadır. Bölgesel masaj, iyileştirici olmakla beraber tedavi edici özelliğe sahip bir masaj türüdür. Tıbbi masaj olarak da bilinir. Rahatsızlık tespiti yapıldıktan sonra, doktor önerisi olarak da fizik tedavinin parçası olarak devam edilebilir. Bölgesel masajı, özellikle masa başı çalışanları ve yoğun iş temposuna sahip olan kişiler talep eder. Bölgesel masajlar, vücutta oluşan ağrıların azalmasında ve sağlıklı hissetme de büyük rol oynar. Uykusuzluk ve gerginlikten oluşan baş ağrıları ve tutulmalarda büyük etkisi vardır.


Belli bölgelerde biriken ve devamlılığı olan ağrılarınız hiç azalmıyor, aynı yerde kasılmalar ve sıkışmalarda meydana geliyor, ağrılar hissediyorsanız klasik masajın bölgelere uygulanmış şekli olan bölgesel masajı deneyebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak sırt, bacaklar ve kollara uygulanıp, kasları gevşeterek rahatlamanızı sağlıyor. Sandalyede oturmaktan ağrıyan sırtınız, ayakta durmaktan ağrıyan beliniz ve bacaklarınız, hep kullandığınız kolunuz gibi bölgelerde ağrısını hissettiğiniz yere özel bölgesel masajla rahatlamanız ve ağrılarınızın ortadan kalkması oldukça kolay.


Bölgesel Masajın Uygulama Alanları


Yanlış oturma pozisyonu, kamburlaşma, ağır yükler taşıma ve ayakta durma gibi etkenler kaslarımızı yorarak, vücudun gerilimini arttırır.


Uygulanan sırt masajı, kasları yumuşatarak acı ve ağrıları azaltır, gevşetir.


Bacak ve ayak masajı ise egzersiz sonunda yorgun olan kasları dinlendirme de, ayakta durmaktan kaynaklanan ağrıları ortadan kaldırmada ve bacakların masajın da etkisiyle pürüzsüz güzelliğe kavuşmasını sağlamada etkilidir.


Ayaklara yapılan düzenli masaj, zaman içerisinde tüm vücudu etkiler ve uzun süreli ağrıları da önler. Sırt masajında, gerginliği azaltıp sırt kaslarını gevşetmeyi amaçlar.


Başa yapılan masaj, isabetli noktalara uygulanarak zihinsel ve fiziksel rahatlama sağlar


Bölgesel Masaj Nasıl Uygulanır?


Bölgesel masajların uygulamasında, avuç içleri, yumruklar ve parmaklar kullanılır. Masajın uygulanacağı bölgeye göre hepsi birden kullanılabileceği gibi, ayrı ayrı şekilde de kullanılabilir. Bölgesel masaj uygulamasının amacı, kas ve basınç noktalarının harekete geçirilmesidir. Vücuttaki tüm sinirler belirli noktalara bağlıdır. Öncelikle sorunlu bölgeler ve bu dokulara bağlı olan noktalar tespit edilir. Yapılan tespit sonucunda bağlı olan noktalara avuç içleri, parmaklar ve yumruklar ile masaj yapılır. Masajın yapıldığı tüm dokularda oluşan sinyaller beyine iletilir. Beyine iletilen bu sinyaller sonucu, beyin savunma ve rahatlama yöntemlerini vücutta kendini göstermesine etki eder. Bu sayede fiziksel ve zihinsel bir rahatlama meydana gelir.


Bölgesel Masajın Faydaları Nelerdir?


  • Baş ağrılarının giderilmesini sağlar.

  • Zihinsel ve fiziksel rahatlamayı beraberinde getirir.

  • Yorgun olan kasları dinlendirir.

  • Gevşeme ve rahatlama sağlar.

  • Kaslarda meydana gelen acı ve ağrıyı yok eder.

  • Uzun süreli ağrıları önler.

  • Bölgedeki tutulmaları ortadan kaldırır.

  • Sırt, boyun, kol ve bacak gibi olan bölgelerdeki ağrıları ortadan kaldırır.

  • Sağlıklı ve dinç hissetmeye yol açar.

Comments


bottom of page