top of page

Bölgesel Masaj Nedir?


Bölgesel Masaj

Bölgesel Masaj Nedir?


Bölgesel masaj, ağrılı bölgeye odaklanarak vücutta istenilen bir bölgeye yaptırılan masajdır. Baş, omuz-sırt, kollar, ense, boyun, sırt- bel ve bacak bölgesel masajın uygulandığı bölgelerdir. Bölgesel masaj tedavi edici ve iyileştirici bir masaj çeşididir.


Tıbbi masaj olarak da adlandırılan bölgesel masaj, hastalık belirlendikten sonra, doktor kontrolünde yaptırılabilir. Özellikle masa başı bir işte çalışanların çoğunlukla talep ettiği bu masaj, gün boyu yorulan omuz ve sırt bölgesindeki tutulmalara; stres ve gerginlik sebebiyle ortaya çıkan baş ağrısına; yorgun düşen bacak ve ayaklarınıza çok iyi etki eder. Bölgesel masaj ağrıların azalmasına ve sağlıklı hissetmenize neden olur.


Bölgesel masaj seanslarında avuç içi, yumruk hareketleri ve parmak dokunuşları kullanılır. Masaj yapılan bölgeye göre bu teknikler kullanılabileceği gibi, ayrı olarak da uygulanabilir. Masaj seansındaki amaç, kas ve basınç noktalarının harekete geçmesidir. Uzman bir terapist tarafından sorunlu bölgeler kolayca fark edebilir.


Vücudumuzdaki bütün sinirler birbirine bağlıdır. Beynin verdiği tepki savunma veya rahatlama yöntemi olarak kendini belli eder. Savunma tepkileri kas spazmları ve ödem gibi ağrılı sonuçlar yaratırken; rahatlama tepkileri fiziksel ve zihinsel rahatlama meydana getirir.


Bölgesel Masaj Hangi Bölgelere Uygulanır?


Uykusuzluk ve stres nedenli baş ağrılarında, sırt ve boyun tutulmalarının azalmasında etkili olan baş, boyun ve omuz masajı bölgesel masaj uygulamaları arasında en sık tercih edilen bir masajdır. Doğru noktalara basınç uygulayarak yapılan baş masajında sinir sisteminize gönderilen rahatlama sinyalleri, hızlıca tüm vücuda yayılır. Yalnızca bu bölgeye uygulanan bir masaj bile tüm vücudunuzda rahatlamaya yardımcı olur.


Masaj


Pek çok damar ve sinirin olduğu boyun bölgesi, başımızı dik tutmamızı sağlar ve omurgaya verir. Boyun kasları rahatlaması ve dinlenmesi en önemli olan kas grubumuzdan biridir. Dairesel hareketlerle uygulanan boyun masajı, boynun iki tarafındaki kasları uyararak kan akışını hızlandırılır. Rahatlama ve enerji ile dolmanızı sağlar.


Spor esnasında bilinçsiz şekilde kasları zorlama, yolculuktan sonra vücutta yaşanılan ağrılar veya yastık değişimi gibi durumlarda ortaya çıkan kas spazmları ve ağrılar sonucunda uygulanması gereken omuz masajı ile sorunlarınızdan kurtulabilir, tedavi olabilirsiniz.


Uzun saatler masa başında hareketsiz oturma, kambur pozisyonda kalma, ağır yük taşıma, yanlış pozisyonda oturma veya yanlış yatak tercihi ise sırt kaslarının tutulmasına, gerilmesine ve sırt bölgesinde yaşanan ağrılara sebep olur. İlaç kullanmadan fiziksel bir rahatlık yaşamak için sırt masajı en çok tercih edilen masaj türlerinden biridir.


Gün boyu ayakta kalmak ve ağır egzersiz sonrası kasların rahatlamasına yardımcı olmak için bacak ve ayak masajı en ideal çözümlerden biridir. Bacak masajının etkisiyle hissedeceğiniz gevşeme ve rahatlama haricinde hormon dengenizin de düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ayak tabanında vücudumuzdaki sinirleri ve organları tetikleyen noktalar olduğu için ayak masajı da vücutta iyileştirici bir etki bırakır. Yenilenmiş ve zinde hissetmenizi sağlar.

Comments


bottom of page