top of page

Boyun Ağrısı İçin Masajın Olumlu Faydaları


Boyun Ağrısı İçin Masajın Olumlu Faydaları

Yeni araştırmalar, profesyonel bir terapist tarafından doğru süre boyunca yapıldığında masajın boyun ağrısını hafifletebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları ister bir kazadan, ister uzun yıllar bilgisayar başında oturmaktan ya da kötü uyku pozisyonlarından dolayı kalıcı boyun ağrısından muzdarip birçok kişi için iyi bir haberdir.


Çalışma araştırmacısı, bir aylık masajın kronik boyun ağrısı olan insanlar üzerindeki etkilerini test etti. Denemenin sonuçları, önemli faydalar elde etmek için önemli miktarda masajın gerekli olduğunu gösterdi. Haftada iki veya üç kez birer saatlik seanslar en iyi sonuçları verdi. Boyun ağrısı, birçok nedensel faktör olduğu için özellikle yaygındır:

  • Motorlu araç kazası gibi travma,

  • Kötü duruş,

  • Dejeneratif hastalıklar,

  • Kronik kas gerginliği,

  • Eklemlerde veya kaslarda anormallikler.

Anti-inflamatuarlar genellikle kalıcı boyun ağrısı çekenler için reçete edilir. Ağır vakalarda ağrı kesiciler, antikonvülzan ilaçlar ve hatta antidepresanlar gibi daha güçlü ilaçlar kullanılır. Antidepresanlar bazen hem psikolojik rahatlama hem de sıklıkla ağrı yanıtı için devam eden boyun ağrısı için reçete edilir. Eski tarz, trisiklik antidepresanlar hala ağrı tepkisi için etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen yeni, daha popüler antidepresanlar türü ağrı üzerinde o kadar etkili değildir.


Geçmişte, boyun ağrısı için masajın etkinliği üzerine yapılan araştırmalar tutarsız sonuçlar vermişti. Çalışmadaki deneklerin dört hafta gibi kısa bir sürede olumlu faydalar sağladığı sonuçlandı. Araştırmacılar daha derine inmeye ve daha titiz bir çalışma yapmaya karar verdi. Olumlu bir sonuç elde etmek için gereken masajın sıklığını ve tedavi süresini özellikle belirlemek istedi.


Evde Masaj

Çalışma için 228 erkek ve kadın rastgele altı gruptan birine atandı. Tüm katılımcılar 20 ila 64 yaşları arasındaydı. Bazı gruplar haftada iki veya üç kez 30 dakikalık masaj alırken, diğerleri haftada bir, iki veya üç kez bir saatlik masaj aldı. Herhangi bir ölçekte masaj yaptıranlar fayda gördü. Haftada üç kez masaj yaptıran kişilerin, işlevlerinde gözle görülür iyileşmeler olma olasılığı neredeyse beş kat ve ağrıda önemli bir azalma bildirme olasılığı iki kattan fazla bulundu. Araştırmacılar, daha kısa veya daha az sıklıkta masaj seansları alan kişilerin bu kadar önemli faydalar elde etmediğini belirtti.


Ancak her masaj aynı değildir. Servikal masajın bir arkadaş veya aile üyesi tarafından değil, yalnızca eğitimli bir profesyonel tarafından verilmesi önerilir. Masaj yanlış yapılırsa, bölgede kas spazmlarına veya sinirleri tahriş ederek boyun ağrısı sorunlarına neden olabilir.


Bu çalışmadaki profesyonel masaj terapisi tedavileri, boyun ağrısına bağlı telafi edici alışkanlıkların yanı sıra hastanın hareket açıklığının değerlendirilmesini de içeriyordu. Masajın boyun ağrısı üzerindeki uzun vadeli faydalarını belirlemek için daha fazla deneme yapılmıştır. Sizlerde profesyonel terapistlerimizden masaj terapisi almak ve rahatlamak isterseniz, web sayfamızı inceleyerek kendileriyle iletişime geçebilir, randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Comments


bottom of page