top of page

Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boyun Fıtığı Nedir?


Vücudun dik kalmasını sağlayan omurga, ortasından omuriliğin geçtiği ve omur adı verilen 33 kemikten meydana gelir. Omurlar bir adet yumuşak disk ve iki adet eklem ile birbirlerine bağlıdır. Sağlam bir bağ dokusundan oluşan disk, bir omuru diğerine bağlayan en önemli yapıdır. Disk içerisinde omurlardaki basıncı yumuşatma görevi yapan kıkırdak bir doku vardır.


Yanlış yapılan ters bir hareket veya ağırlık kaldırma gibi durumlarda kaslar ve bu bağlar sıkışır. İlerleyen yaşlarda diskin merkezi su içeriğini kaybeder ve disk yumuşatma görevini eskisi kadar iyi yapamaz.


Disk hasar gördüğünde dış tabaka yırtılabilir ve disk içindeki kıkırdak doku bir yırtıktan çıkarak sinirlerin ve omuriliğin yer aldığı boşluğa çıkar. Bu durum da boyun fıtığına sebep olur.


Boynumuz 7 adet omurdan oluşur ve omurlarımız arasında hareket etmeyi sağlayan diskler bulunur. Bir omuru diğer bir omura bağlayan en önemli yapı olan disk, sağlam bir bağ dokusundan oluşur ve omurlar arasında darbe emme görevi yapar. Diskler, omurların hareketine izin vererek boynunuzu ve sırtınızı eğmenizi sağlar.


Boyun Fıtığı Nedenleri


Boyun fıtığı genellikle 20-40 yaşlarında, vücudunu çok kullanan kişilerde ortaya çıkabilir. Ağır yük kaldırmak ve yanlış bir hareket yapmak bağ dokusunun yırtılması yani fıtık ihtimalini artırır. Trafik kazaları veya düşme de diğer sebepler arasında olabilir.


Bunların haricinde, duruş bozukluğu ve sürekli masa başında oturanlarda da bu hastalık ortaya çıkabilir. Uzun süre cep telefonu kullanımı, boynu eğerek ekrana bakmak ve telefonu boyun arasına sıkıştırarak konuşmak da boyun fıtığına yol açabilir. Telefonu göz hizasından aşağıda tutarak uzun süre bu şekilde kalmak da boyun fıtığı için risk oluşturur.


Genetik bir geçiş söz konusu olmasa da ailede bu hastalık görülen bireylerde boyun fıtığı olma ihtimali disk eklemlerindeki genetik faktörlerin etkili olmasından dolayı daha fazladır.Masaj

Boyun Fıtığı Belirtileri


Boyun fıtığının en belirgin özelliği boyun ağrısıdır. Her boyun ağrısı fıtıktan kaynaklanmaz çoğu kas ağrılarından kaynaklanır. Boyun fıtığı zorlamaya ve ağır kaldırmaya bağlı olarak oluşur.


Boyun fıtığına bağlı ağrılar; sırtta, kürek kemiğinde, omuzda, başın arka kısmında ve parmak ucuna kadar inebilen ağrılar şeklinde kendini belli eder. Ağrı haricinde ileri düzey fıtıklarda, sıkışan sinirlere bağlı olarak kollar ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir.


Boyun fıtığına bağlı olarak;


  • Boyun ağrısı,

  • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı

  • El işlevinde azalma,

  • Kol ve parmaklarda uyuşma,

  • His kaybı,

  • Kol ve el kaslarında güç kaybı,

  • Reflekslerde zayıflama,

  • Kolda incelme görülebilir.


Çok nadir olarak disk omuriliğe baskı uygulayarak bacaklarda da problemlere neden olabilir. Sinir köklerine veya omurilik dokusuna baskı yapıldığında o bölgede ödem ortaya çıkabilir. Ödem de baskıyı artırdığından dolayı bu rahatsızlık kısır döngüye girebilir.


Boyun fıtığı ağrılarınızdan kurtulmak için profesyonel masaj terapistlerimizle iletişime geçerek eşsiz bir masaj deneyimi yaşayabilirsiniz.

Comments


bottom of page