top of page

Boyunda Sıkışmış Bir Sinir İçin Yaygın Tedaviler


Boyunda Sıkışmış Bir Sinir İçin Yaygın Tedaviler

Sıkışmış bir sinir, aynı zamanda bir sıkıştırma siniri olarak da adlandırılır. Sıkışmış bir sinir, çevredeki dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında meydana gelir. Dokular kaslar, tendonlar, kıkırdak veya kemikler olabilir. Basınç sinirin işleyişini bozar ve çok acı verici olabilir. Boyunda sıkışan bir sinir için yaygın tedaviler, doku iltihabını azaltarak baskıyı hafifletmek için tasarlanmıştır.


Boyunda Sıkışmış Sinir Belirtileri


Sıkışmış bir sinir, vücudunuzdaki bir dizi bölgede gelişebilir, ancak çoğu zaman durum boyunda gelişir. 50 yaşın üzerindeki kişilerde, yaşlanma ve artritten kaynaklanan spinal dejenerasyon nedeniyle servikal omurgada sıkışmış bir sinir yaşama olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, evde veya işte tekrarlayan bir şey yapmaktan kaynaklanan yaralanma, obezite veya stres gibi bir şey nedeniyle herkes sinir sıkışması geliştirebilir.


Boyundan kaynaklanan sıkışmış bir sinir, servikal omurgadaki bir sinir kökünün herhangi bir nedenle hasar görmesi veya iltihaplanması için kullanılan bir terim olan servikal radikülopatiye neden olur. Nörolojik fonksiyon değiştirilir ve servikal omurgadaki sinir kökünün sıkışması veya sıkışması ile ilişkili bir dizi semptoma yol açar. Semptomlar şunları içerir:

 • Ağrı,

 • Zayıflık,

 • Uyuşma,

 • Karıncalanma,

 • Yanma hissi.

Ağrı keskin, yanıcı veya ağrılı olabilir. Ayrıca boyun bölgesinden kol ve omuza doğru da yayılabilir. Sıkışmış bir sinir geliştirirseniz, bilmek isteyeceğiniz ilk şey, tercihen evde basit ilaçlar kullanarak sıkışan bir siniri nasıl rahatlatacağınızdır.


Masoz

Boyunda Sıkışmış Bir Sinir İçin Tedaviler


Sıkışmış bir sinire ne iyi gelir? Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'ne göre en sık önerilen tedavi dinlenmedir. Dinlenme sadece bir stratejidir ve aşağıdakileri içeren diğer evde tedavilerle birleştirilmelidir.


Kompresyona neden olan dokuların iltihaplanmasını azaltmak için reçetesiz satılan ilaçlar almak, boyun bölgesine kan dolaşımını artırmak için sıkışan bir sinire dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk uygulamak gerekir.


Enflamasyonu azaltmak için yürüme, yüzme gibi düşük etkili egzersizler de yapılabilir. Boyundaki kasların dinlenmesini sağlamak ve hareketi sınırlamak için yumuşak bir boyunluk doktor tarafından önerilmektedir. Bunun dışında profesyonel bir masaj terapisi almak boyun ağrılarınızı rahatlatacaktır. Sıkışmış bir sinirden nasıl kurtulacağınızı öğrenmek genellikle basittir çünkü tedaviler çoğu durumda hafif inflamasyonu gidermeye odaklanır.


Sıkışmış bir sinir için ne yapılacağını bilmek önemlidir, çünkü iltihaplanma ne kadar erken azalırsa, ağrıyı o kadar çabuk giderilir. Birçok insan için, masaj terapisi dışında reçetesiz satılan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar almak çok faydalıdır. Bunlar, aşağıdaki gibi ilaçları içerir:

 • Aspirin,

 • İbuprofen,

 • Naproksen.

Bazen şiddetli ağrı sadece reçeteli ilaçlarla giderilir. Sıkışmış bir sinir için ilaç, doktor tarafından reçete edilen, reçeteli güçlü NSAID'leri veya bir oral kortikosteroid içerir. Diğer bir seçenek de iltihabı azaltmak için etkilenen sinirin yanına steroid enjeksiyonlarıdır.


Ağrı birkaç günden uzun süredir devam ediyorsa veya evde yapılan tedavilere rağmen şiddetli ve yaşam aktivitelerini etkiliyorsa, değerlendirme için bir doktora görünmek önemlidir. Uzun süre devam etmesine izin verilen sinir sıkışması, sinirin koruyucu bariyerinin bozulmasına neden olabilir. Doktor şunları önerebilir:

 • X-ışınları, CT (bilgisayarlı tomografi), MRI (manyetik rezonans görüntüleme) veya EMG (elektromiyelografi) dahil olmak üzere tanı testleri,

 • Daha güçlü NSAID ve kortikosteroid ilaçların kullanımı,

 • Masaj terapisi,

 • Vakanın durumuna göre ameliyat.


Comments


bottom of page