top of page

Breuss Masajı Teknikleri Nelerdir?


Breuss Masajı Teknikleri

Breuss Masajı Nedir?

Breuss masajı uygulanan baskı tekniği ile ağrıyı azaltan, sırt kaslarını rahatlatan ve omurganın hareket kabiliyetini arttırıp, kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır. Yalnızca sırt bölgesine uygulanır. Sırt bölgesi hafifçe gerdirilir, omurlar üzerinde esnetme yapılır. Omur ve disklerin beslenmesi ile tekrar tüm vücutta enerji akışı sağlanır.


Breuss Masajı Nasıl Uygulanır?


  • Ağrı testi

Breuss masajına başlamadan önce bel omurları üzerinde parmaklar ile ağrı olup olmadığı kontrol edilir. Ağrı var ise masaj çok hafif şekilde yapılmalıdır. Breuss masajı kesinlikle ağrılı olmamalıdır. Masaj terapisti ve masajı yaptıran kişi masaj sırasında yüzük, kolye, bileklik vb. hiçbir şey kullanamaz.


  • Yağlı ile omurganın gerdirilmesi

Omurgayı elin iç kısmı ile gerdirirken omurga rahatlamaya başlamaktadır. Omurların arasındaki disklerin yararlanacağı şekilde kantaron yağının emilmesi sağlanır. Bel omurlarının üst kısmına iki elimizde elin iç kısmı yukarı yöne bakarken, eller içe çevrilerek gerdirilirken bir el boyun bölgesine diğer elimiz ise kuyruk sokumuna doğru hareket etmelidir.


  • Omurganın hizalanması

İkinci ve üçüncü adımlar tekrarlanarak yapılır, ardından kuyruk sokumundan başlatarak omurga sağ elin işaret ve orta parmağı arasında kalacak şekilde, basınçla el aşağıya doğru kaydırılır. Sol el, sağ el parmaklarını yönlendirecek şekilde üst önde bulunur.


Evde Masaj

  • Kalp şekli ile omurganın tekrar hizalanması

Kuyruk sokumunun kenarlarından başlayarak el kalp şekli çiziyormuş şekilde en yukarıya kadar getirilir, omurganın iki tarafından her iki elin parmakları basınç uygulayacak şekilde aşağı kadar kaydırılır. Masaj terapistinin kalça bölgesine yakın pozisyonlanması çalışmayı kolaylaştıracaktır.


  • İpek kağıt uygulaması

Omurga boyunca kantaron yağı dökülür ve yaklaşık 20cm'ye 60cm boyutunda ipek kağıt omurga üzerine serilir. Boyun bölgesinden aşağıya kadar inecek şekilde her iki el peş peşe yukarıdan aşağıya hareket ederek oluşan fazla enerjinin alımını sağlar.


  • Havlu uygulaması

İpek kağıdın üzerinde yaklaşık bir dakika boyunca el hareketlerinin yapılmasının ardından, kağıt çıkarılmadan temiz bir havlu yerleştirilir. Sağ elini kullanan terapist müşterinin sol tarafında konumlanır. Sol elini kullanan terapist ise solda kalmalıdır. Her iki başparmak arasında yaklaşık 1 santim mesafe bırakarak eller birbirine değmeden kuyruk sokumunda kalır. Yaklaşık bir dakika boyunca bu pozisyonda basınç uygulandıktan sonra eller birbirine değmeden yukarıya doğru kaydırılır.


  • Aura çalışması

Breuss masajı yaptıran kişinin kafa bölgesinden ayak kısmına kadar her iki el hafif dokunarak aşağıya doğru kaydırılır. Sonrasında müşterinin bedenine dokunmadan aura üzerinde aynı hareket yapılır.


  • Dinlenme

Masaj yaptıran kişi yatar pozisyonda yaklaşık 5 dakika dinlenir, bu esnada terapist ellerini soğuk su ve sabun ile yıkamalıdır. Masaj yaptıran kişinin üzerindeki havlu kaldırılıp, kağıt çöpe atılır. Bu kağıtlar tekrar kullanılmaz. İkinci adımda yapılan gerdirme hareketi 8-10 defa tekrarlanacaktır. Son aşama da tamamlandıktan sonra breuss masajı tamamlanmış olacaktır.

Comments


bottom of page