top of page

Bursit Nedenleri


Bursit Nedenleri

Vücudun bazı eklem bölgelerinde ve kemiklerin üzerinde synovial bursa veya bursa adı verilen içi sıvı dolu kesecikler bulunmaktadır. Kemiklerin üzerini kaplayan bursanın görevi kemik uçlarının sürtünmesini önlemektir. Bu keseciklerin iltihaplanması bursit hastalığı nedir sorusunun cevabıdır.


Bursit, bir bursa iltihaplandığında ortaya çıkan çok ağrılı bir durumdur. Bursa, eklemlerin etrafındaki küçük sıvı dolu kese benzeri boşluklardır. Bursa, eklem kemikleri ile eklemlere yakın kas ve tendonlar arasında yastık görevi görür. Amaçları, eklem hareket ederken sürtünmeyi azaltmaktır. Herkes bu durumu geliştirebilir, bu nedenle nedenlerini anlamak önemlidir.


Hangi Eklemler Bursite En Çok Duyarlıdır?


Bursit geliştirmeye diğerlerinden daha duyarlı bazı eklemler vardır. Onlar:

 • Omuz,

 • Dirsek,

 • Diz,

 • Topuk,

 • Ayak tabanı.

Bursit geçici olarak zayıflatır. Örneğin, omuzdaki bursit çok ağrılıdır ve omuz ekleminin hareket aralığını azaltır.


Bursit kalça ağrısı, üst uylukta kalça ekleminin dışında yaşanır. Kalça kemiği ile kalçanın kemik çıkıntısının üzerinden geçen tendon arasında bir kalça bursa bulunur. Kalça tendonu kişinin attığı her adımda hareket ettiğinden, yürümek kadar normal bir şey yaparken ağrı genellikle yoğundur.


Aynı tür ağrı ve hareket kısıtlılığı, bursit diz ve bursit ayak gibi diğer eklemlerde de yaşanır. Bursit nerede olursa olsun, eklem şiş ve kırmızıdır ve dokunulduğunda ağrılı ve sıcaktır.


Bursit Neden Olur?


Kronik bursitin nedenleri şunlardır:

 • Tekrarlayan hareketler,

 • Aşırı kullanım,

 • İncinme,

 • Gut veya romatoid artrit gibi inflamatuar hastalık,

 • Enfeksiyon,

 • Egzersizden önce esnememek veya bir kişinin yürüme şekli gibi belirli davranışlar,

 • Eklem anormallikleri,

 • Ameliyat.

Bazı insanlar bir kez bursit yaşayabilir ve bir daha asla yaşamayabilir. Spesifik bursit nedenleriyle ilgili çok şey vardır. Bir hasta, tekrarlayan hareketleri azaltmak için davranışlarını değiştirebilir, ancak romatoid artriti veya kalıtsal bir eklem anormalliğini ortadan kaldıramaz.


Bursit ve Artrit


Yaygın bir soru şudur: Bursit artrite neden olabilir mi? Kısa cevap, "Hayır." Artrit, kemik ve kıkırdağın bozulmasıyla oluşan bir eklem iltihabıdır. Özellikle romatoid artrit, eklemdeki sinovyal zarı (astarı) etkiler. Artrit kaynaklı eklem hasarı, bursit nedenlerinden biridir.


Bununla birlikte bursit, kemik, kıkırdak veya diğer eklem dokularının değil, bursanın iltihaplanmasıdır. Bu nedenle bursit artrite neden olmaz.


Evde Masaj

Bursit Tedavisi

Çoğu durumda, bursit hasta tarafından kolayca tedavi edilir. Bursa iyileşene kadar bursite neden olan tekrarlayan aktiviteden kaçınmak, masaj yaptırmak, sıcak ve soğuk kompresler uygulamak ve anti-inflamatuar (NSAID'ler) ilaçlar almayı içerir. Ağrıyı yaşayan eklemin dinlenmesi ve hareketi sınırlamak için atel kullanılması da önerilir.


Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir doktorun, maksimum ağrı kesici için doğrudan eklem içine daha güçlü kortikosteroidler enjekte etmesi gerekebilir. Doktor ayrıca fizik tedavi veya mesleki terapi isteyebilir. Bursit enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antibiyotik reçete edilir.


Nadir durumlarda bursektomi yapılır. Enfekte bir bursa çıkarmak için cerrahi bir prosedürdür. Çoğu durumda bursit günler veya haftalar içinde iyileşir, ancak daha uzun sürebilir. Anahtar, mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamaktır.


Comments


bottom of page