top of page

Çene ve Eklem Rahatsızlıkları İçin Medikal Masaj


Çene ve Eklem Rahatsızlıkları İçin Medikal Masaj

Aşırı strese maruz kalmanın bir sonucu olarak, temporomandibular eklem (TME) bozukluklarının gelişimi pandemik oranlara ulaşmıştır. Çene ve eklem hastaları yüksek yoğunluklu baş ağrıları, çiğnemede zorluk, ağrılı eklem tıklamaları ve diğer semptomlar yaşarlar. Patolojinin ilerlemesi ile bireylerde uyku bozuklukları bile gelişebilir.


TME Anatomisi: TME, temporal ve mandibular kemiklerden oluşur. Mandibular kondile bağlı fibrokartilaj menisküs veya eklem diski, mandibulanın düzgün hareket etmesini sağlar. Çiğneme kasları TME'nin hareketinden ve stabilizasyonundan sorumludur.


Bruksizm: Stres nedeniyle insanlar genellikle bruksizm geliştirir. Bruksizm, genellikle uyku sırasında meydana gelen patolojik bir diş sıkma ve gıcırdatmasıdır. Bruksizm, çiğneme kaslarının hiperaktif kasılmasından kaynaklanır. Destek ve hareket sistemimizde yedi saat boyunca sıkı kasılma altında tutulan diğer kaslarda patolojik hipertonus oluşur, bunu hareket açıklığında kısıtlama, tetik nokta gelişimi ve diğer semptomlar izler. Zamanla çiğneme kaslarındaki hipertonik durum, eklem menisküsünde olumsuz etkiler de dahil olmak üzere TME'de osteoartrit gelişimine yol açar.


Çene ve eklem rahatsızlıkları için medikal masaj, çiğneme kaslarındaki gerginliğin azaltılmasına, fasyadaki gerginliğin giderilmesine ve tetik noktaların ortadan kaldırılmasına odaklanmalıdır. Post-izometrik gevşeme, hareket aralığının restorasyonu için son derece önemli bir araçtır.


Tetik Nokta Terapisinin Mekanizmaları


Tetik nokta, ağrının lokalizasyonudur. Kaslarda, periosteumda, tendonun kemiğe bağlanma noktalarında ve ayrıca kas-tendon bağlantılarının yakınında bulunabilir. Çoğu tipik tetik noktasının kas göbeğinin ortasında, sinir-kas birleşim yerinde geliştiği gerçeği göz önüne alındığında bile, tetik noktalarının keşfi için iki yol önerilmektedir. İlk olarak, hastadan tam olarak nerede olduğunu göstermesini isteyin. İkinci olarak, yoğurma ve miyofasyal doku gevşetme işlemi sırasında, müşterinizden parmaklarınızın altında daha keskin bir ağrı hissedip hissetmediğini size bildirmesini isteyin; bu tetik noktası olacaktır.


Tetik nokta tedavisinin ana mekanizması iskemik kompresyondur. Otomatik olarak, tetik noktası alanında arteriyel kan akımının önemli ölçüde azaldığını varsayabiliriz. Tetik noktasını kademeli olarak sıkıştırarak ve ağrı eşiğine ulaşarak, bu kan akışını noktaya kadar azaltılabilir. Bu iskemik kompresyonun 10 saniyesinden sonra, müşterimizden ek kompresyona tahammül etme yeteneklerini rapor etmesini isteyebilirsiniz.


Evde Masaj

Post-İzometrik Gevşeme Mekanizması


Hareket açıklığının kısıtlanmasından sorumlu faktörlerden biri, aynı kasın liflerinde farklı gerilim seviyeleri şeklinde ifade edilen, kasların içindeki enerjisel dengesizliktir. Aynı kasta, liflerin bir kısmının patolojik hipertonusta olduğunu ve geri kalanının normal tonusta olduğunu hayal edin. Her hareket, liflerin kasılan kısmına giderek daha fazla aşırı yük bindirecektir.


Bu, elbette, daha yüksek düzeyde patolojik gerilim birikimine neden olacaktır. İzometrik kasılma sırasında, kas lifleri aktif olarak gerilir, bu da kastaki farklı lifler arasındaki tonusun dengelenmesine yol açar. İzometrik gevşeme sonrası 30 saniyelik izometrik gerilimden sonra, Golgi organları aktive olur ve bu da kaslarda normal tonusa katkıda bulunur. Böyle bir durumda kas, kasılma ve gevşeme sırasında yeterli enerjiyi üretebilecektir. Kas dokusunda yukarıda bahsedilen olumlu değişiklikler, normal hareket aralığının geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.


Tüm Vücut Stres Yönetimi Masajı


Daha önce de belirtildiği gibi stres, bruksizm ve eklem rahatsızlıklarının gelişmesinin ana nedenidir; bu nedenle Çene ve eklem rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için tüm vücut stres yönetimi masaj yaptırmaları çok önemlidir. Bruksizm olgusu, haftalık olarak verilen beş tam vücut stres yönetimi masaj uygulamasıyla azaltılabilir. Bruksizmin ortadan kaldırılması, çiğneme kaslarının normal metabolizmaya dönmesini sağlayacak ve kaslarda yeniden gerilim birikmesini önleyecek son derece önemli bir faktördür.


Comments


bottom of page