top of page

Çeşitli Masaj Türleri Arasındaki Fark Nedir?


Çeşitli Masaj Türleri Arasındaki Fark Nedir?

İyileştirici masaj, derin doku masajı, spor masajı, İsveç masajı, miyofasyal gevşetme, yumuşak doku gevşetme, tetik nokta masajı, lenfatik masaj vs. liste sonsuz görünüyor. Ancak çeşitli masaj türleri arasındaki fark nedir?


Klinikte bir hastayı tedavi etmek için birden fazla masaj türü kullanılabilir. Beceri, hangi tekniklerin karışımının bireysel bir hastanın ihtiyaçlarına en uygun olduğuna karar vermektir. Stresten muzdarip bir hasta, donuk omuzlu birine göre farklı bir masaj şekline ihtiyaç duyar. Bunlar da performansı artırmak isteyen bir sporcu için farklı bir tedavi planı gerektirir. Bazı yönlerden ne kadar hasta varsa o kadar farklı masaj türü vardır.

  • İyileştirici Masaj

İyileştirici masaj uzmanları, sırt ağrısı, boyun ve omuz tutulması, siyatik ve diz yaralanmaları gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını tanımak ve tedavi etmek için eğitilmiştir. Tipik bir tedavi masajı, mobilizasyonları, traksiyonları, rehabilitasyon egzersizlerini, postüral değerlendirmeyi ve terapötik etki için kullanılan tekniklerin bir karışımını içerebilir.

  • İsveç Masajı

Klasik masaj olarak da tanımlanır. Genel ağrı ve sızılar için basit, gösterişsiz ama çok etkili bir masaj çeşididir. Aynı zamanda mükemmel bir stres kırıcı olabilir. Genellikle boyun, omuzlar, sırt ve bacakları içerir.

  • Spor Masajı

Amatör ve profesyonel sporculara yönelik bir masaj şeklidir. Uzak doğudaki erken dövüş sanatlarından antik Yunan ve Roma oyunlarına kadar uzanan, kaydedilmiş en eski masaj biçimlerinden biridir.

  • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı, kas ve fasyanın daha derin doku yapılarına yönelik bir masaj türüdür. Ağrı, doğal bir yüksek veren büyük miktarlarda endorfin (vücudun kendi ağrı kesicisi) ürettiği için birçok insan derin bir masajı sever. Bununla birlikte, aşırıya kaçmak kasın kötü tepki vermesine ve eskisinden daha fazla gerginliğe neden olabilir.


Masöz

  • Yumuşak Doku Salınımı

Yumuşak doku salınımı, kas liflerinin, tendonun ve fasyanın yardımlı gerdirilmesi tekniğidir. Bu teknik, yumuşak dokunun küçük alanlarının tekrar tekrar ve hızlı bir şekilde gerilmesini içerir. Daha sonra çok özel bir esneme elde etmek için hareket ettirilen kasın bir kısmına hassas basınç uygulanır. İlginç ve popüler bir tedavi şekli, özellikle dokuda yapışıklıklar varsa faydalıdır.

  • Tetik Nokta Terapisi

Tetik noktası terapisi, aşırı derecede ağrılı ve basınca duyarlı küçük bir kas alanıdır. Basıldığında, tetik noktası bölgesinden uzakta tanınabilir ve tekrarlanabilir bir yansıyan ağrı paterni üretir.

  • Lenfatik Masaj

Atık ürünleri dokulardan uzaklaştıran lenflerin doğal drenajını teşvik eden bir masaj türüdür.

  • Miyofasyal Gevşeme

Fasya, kas da dahil olmak üzere insan vücudundaki çoğu yapıyı saran ince, sert, elastik bir bağ dokusu türüdür. Fasya bu yapıları destekler ve korur. Tüm masaj türleri bir dereceye kadar fasyayı tedavi etmeyi içerir. Miyofasyal teknikler, doku üzerinde hafif ve sürekli bir baskı kullanarak fasyal gerilimi izole eder ve serbest bırakır.


Hangi masajın size uygun olduğunu öğrenmek için bugün terapistlerimizle iletişime geçin ve randevunuzu yaptırın.

Comentarios


bottom of page