top of page

Champisaj Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Champisaj-Masajı-Nedir-?-Faydaları-Nelerdir-?

Champisaj Masajı


Champisaj masajı bir tür ayurvedik baş masajıdır. Baş, yüz ve omuzlarda bulunan çakralara, bol miktarda doğal, bitkisel yağ ile odaklanan bir masaj çeşididir. Bu enerji noktalarında bulunan gerginliği, yorgunluğu giderir. Champisaj masajı zihin ve vücudun yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra yaklaşık olarak 5000 yıldır Hindistan’da da uygulanmaya devam edilen bir takım tedavi yöntemi olarakta bilinmektedir.


Champisaj Masajı Nasıl Uygulanır?


Champisaj masajı, gerginliğin oluşmuş olduğu noktalara odaklanarak ve onu rahatlatmaya, gidermeye yardımcı olmak için yeterli ölçüde baskı uygulanmasına dayanır. Champisaj masajını uygularken, eller başın yanlarından ve arkasından tepe noktasına doğru giderek başlanır. Parmaklar ve avuç içleri kafa derisine, aşağı ve öne doğru olacak şekilde bir hareketle baskı uygulanarak, sürtünme yolu ile ısının üretilmesini sağlamaktadır. Sonrasında parmaklar yanlarda bulunan saçların arasından sıkıca geçer. Bu aşamadan sonra sıra kulak önü ve üstünde dairesel bir hareket ile kulağı çevrelemiş olan alana odaklanılır. Daha aşağı kısımlara inerken, boyun bölgesinin her iki tarafına da parmaklarla aşağı ve yukarı hareket ettirilerek masaj uygulaması yapılır. Sonra baş bölgesi geriye doğru eğilir ve yaklaşık on, on beş saniye boyunca başparmak üzerinde olacak şekilde bırakılarak baskı uygulanır.


Bu sayede de bütün gerginlik alınmış olunur. Bunun yanı sıra masaj uygulanacak ortamın çok iyi bir biçimde dizayn edilmiş olması da oldukça önemli bir noktadır. Bu sayede masaj yaptıracak kişi kendisini çok daha rahat hissederek, rahatlamasının ve gerginliklerinden kurtulması da sağlanmış olur. Özellikle baş ağrıları ile sorun yaşayan kişi için dingin bir alanın oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Chmapisaj masajı uygulaması bir kişiye uygulandığında, masaj esnasında rahatlamak ve derin bir nefes almak için ellerinden gelenin en iyi şekilde yapılması önerilir ve masaj uygulaması sonrasında bol su tüketilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu masaj çeşidinin çoğunlukla periyodik bir şekilde uygulanacak olması, tedavi edilme konusunda oldukça fayda sağlamaktadır.


Champisaj Masajının Faydaları Nelerdir?

  • Gerginliği ve yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.

  • Saç için, saç kalitesini arttırmada ve saçın uzamasını sağlayarak, sak dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

  • Saç için kepek gibi problemlerde doğal bir çaredir.

  • Kafa derisi sağlığını büyük derecede iyileştirir.

  • Baş ağrılarını azaltır.

  • Kan basıncını düşürür.

  • Anksiyete, öfke ve depresyonu yatıştırır, hafifletir.

  • Hafızayı güçlendirmesi sayesinde, zihinsel netliği, huzuru ve uyanıklığı da arttırarak bütün vücuda enerji verir.


1 Comment


Guest
Sep 28, 2021

👌👌😊

Like
bottom of page