top of page

Çin Masajı Türleri Nelerdir?


Çin-Masajı-Türleri-Nelerdir-?

Çin masaj uygulamasının temel amacı, kişinin zihnini rahatlatmak olup, aynı zamanda da hastanın Qİ (yaşam enerjisi) ve kanına eski iyi enerjisini geri kazandırmak olmaktadır. Çin masajını uygulayan terapistler, masörler, bu amacı gerçekleştirmek adına bir dizi teknikten oluşan hareketleri kişiler üzerinde uygulamaktadırlar. Bu teknikler ise yoğurma, eklemleri kıvırma, dürtme, basma, sıkıştırma, koparma, çimdikleme, dövme, vurma, itme, uzatma ve ayak ile çiğneme olmaktadır Çin masaj uygulamasında amaç üç şekilde gerçekleştirilmekte olup, bunlar sırası ile şunlardır;

  • Qi ve kanın faaliyetlerini aktif hale getirme

  • Hareketlerin düzenlenmesini sağlayarak, oluşan durağan hali giderme

  • Vücutta oluşan tıkanıkların dışsal sebeplerini ortadan kaldırmak

Çinli terapistler, masörler, kişilere uygulanan masajların insan benliğini bütün yönleri ile etkilediklerini kabul ederek, uygulanan masajın terapist ve kişinin Qi enerjileri arasında bir etkileşim içinde olduklarını da düşünmektedirler. Bu sebeple uygulanan Çin masajlarında kişilerin konuşmalarına izin verilerek, kişinin içinde biriktirmiş olduğu duyguları serbest bırakması da hedeflenmekte ve teşvik edilmektedir. Çin masajı çeşitleri ise şunlardan oluşmaktadır;


Tuina Masajı


Tuina masaj uygulaması Çince de it ve çek anlamlarına gelmekte olup, pek çok hastalığın tedavisi adına uygulanmaktadır. Tuina masajı, iç organlarda görülen hastalıkların, rahatsızlıkların yanı sıra, kas çekilmesi, artrit ağrısı, burkulma, sırtın alt kısmında ve kalça bölgesinin üst kısmında oluşan ağrıların tedavisi başta olmak üzere 140 tan fazla hastalık adına tatbik edilmektedir.


Çin Pediatri Masajı


Çin pediatri masaj uygulaması, yeni doğandan olmak üzere 12 yaşına kadar olan çocuklarda uygulanmakta olan bir Çin masaj çeşididir. Tuina masaj uygulamasının farklı versiyonu olan bu masaj, çocukların enerji sisteminin, yetişkinlerden değişik olduğuna inanıldığı için Çinliler aracılığı ile oluşturulmuştur.


An Mo Masajı


An mo masaj uygulaması koruma ve yaşama gücünün tekrardan kazanılmadı adına tatbik edilen bir masaj çeşididir. İsim olarak anlamı bastır ve sıvazlama anlamına gelmektedir.


Dian Xue Masajı (Akupresür)


Dian xue nokta basıncı anlamını taşımakta olup, batılılar aracılığı ile akupresür isimiyle anılmaktadır. Bu masaj çeşidinde akupunktur da kullanılan noktalar geçerli olmaktadır. Fakat bu teknikte iğne yerine parmak ile uygulanan basınçlar kullanılmaktadır.


Qi İyileştirme Masajı


Harici qi ile iyileştirme anlamını taşıyan bu masaj türünde, bir qigong ustası aracılığı ile kişiye, hastaya doğrudan olarak Qi enerjisi aktarılmaktadır.

コメント


bottom of page