top of page

Çok İyi Bir Rahatlama Yöntemi: Kayropraktik


Çok-İyi-Bir-Rahatlama-Yöntemi-:-Kayropraktik

Kayropraktör ismi verilen bir uygulayıcı aracılığı ile kaslar, kemikler ve eklemler ile ilgili olan problemlerin hafifletilmesi noktasında eller kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemi olarak kayropraktik sunulmaktadır. Tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerinden olan bu tedavi, cerrahi bir işlem gerektirmez ve tamamen el ile yapılmaktadır. Bu tedavinin kullanım alanlarıysa esasen kas ve eklemlerde ağrıya katkı da bulunabilecek şekilde düzenlenmektedir.


Kayropraktik Tedavi Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Sırt ağrısı

  • Boyun ağrısı

  • Dirsek ağrısı

  • Omuz ağrısı

  • Osteoatrit ağrısı

Gibi problemlerin yanı sıra kas ve eklemler ile ilgili bütün sorunları manipüle ve mobilize etmek amaçlarıyla da kullanılmaktadır. Öncelikle kayropraktör bu tedavinin uygun olup olmadığına ve hangi tekniklerin uygulanacak olduğunu belirlemek adına bir tedavi planı hazırlamaktadır. Her hastalığın seyri ve boyutu farklı olduğu için her bireye özel olarak bir plan oluşturulmaktadır.


Semptomların değerlendirilmesinin ardından da tedavide kullanılan tekniklerden de bahsetmek gerekiyor. Yaşam kalitesini arttıran kayropraktik tedavi aynı zamanda bireyin fiziksel sorunlarından, ağrılarından, uyuşma gibi problemlerden de kurtulması adına önemli bir tedavi yöntemidir.


Kayropraktik Tedavisi İle Omurga Manipülasyonu


Omurga içerisinde ve çevresinde yer alan kas, eklem ve kemiklere kuvvet uygulamada yalnızca el kullanılmaktadır.

  • Kısa ve keskin itme hareketleri ile yapı tekrardan eski haline döndürülmeye çalışmaktadır.

  • Kaslarınız farklı yönlere çekilmekte ve gerilmektedir.

  • Eklemler kademeli olacak şekilde farklı pozisyonlara taşınmaktadır.Normal şartlarda tedavi yapılırken birey herhangi bir ağrı hissetmez. Bölgede ağrı olması durumunda ise bu durumu fizyoterapistinize bildirmeniz gerekmektedir. Bazı kişiler yorgunluk, sertlik ve sızı gibi yan etki yaşasa da bunlar birkaç gün içerisinde ortadan kalkmakta ve tedavi ilk seansta göz ile görülür sonuçlar sunmaktadır. İnme gibi ciddi problemlerin tedavisinde kullanılan bu yöntem ise oldukça güvenlidir ve kronik rahatsızlıkları olan bireylerde dahi tercih edilmektedir.


Bel ve Boyun Ağrılarında Kayropraktik Tedavisi Nasıl Uygulanır?


Çocuklardan yaşlı bireylere kadar her yaş grubuna uygulanabilecek olan kayropraktik tedavi, Amerika, Kanada, Avustralya ve son zamanlarda Avrupa’nın pek çok ülkesinde doğal tedavi yöntemleri arasında en sık kullanılanlardan birisi haline gelmiştir. Duruş bozukluklarına devamlı statik olarak çalışan kişilerde rastlanır. Bu ağrılar bunun yanı sıra, hareketsiz yaşam şartları, spor ya da araba kazaları, yanlış kaldırma alışkanlıkları gibi başka etkenlerden de oluşabilmektedir.

Kişilerin bir çoğunda boyun ve bel alanındaki hasatlardan dolayı omuz, el, kol, bacak, kalça, ayak ya da baş ağrıları ya da uyuşmalar da görülebilir. Kayropraktik tedavisi, gerçekte oldukça eski olan bir tedavi yöntemidir. Eski mısır yazıtlarında kayroprakti tekniklerinin açıklamalarına da rastlanmaktadır. Kayropraktik tedavisinin etkili olabilmesi doğru olan teşhisten başlar. Hekimin, problemlerin nereden kaynaklandığını araştırmak adına detaylı bir özgeçmiş alıp, bireyin geçirdiği travmaları, çalışma koşullarını, doğuştan gelen anomalileri göz önünde bulundurmak gerekir.


Çoğunlukla omurgalar ile ilgili problemlerde başvurulan bir yöntem olan kayropraktik tedavi desteğinin en önemli avantajlarından birisi de uzman doktorlar aracılığı ile, herhangi bir alete, ameliyata, ilaca gerek duymadan, bireye el ile dokunarak, hiçbir rahatsızlık vermeden omurgalar üstünde manipülasyon yapılabilmesidir.


Comments


bottom of page