top of page

Craniosacral Terapi Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022


Craniosacral Terapi Masajı

Craniosacral Terapi Masajı Nedir?


Craniosacral terapi masajında bahsedilen craniosacral sistem omurilik etrafını saran zar, omurilik ve beyin sıvısını kapsar. Bu sebeple kafatası kemiklerinden kuyruk sokumu kemiklerine doğru uzanan belkemiği bu sistemin etrafını kapatarak koruma altına alır. Koruma altına alınan sistemin en önemli özelliği, bedenimizin tüm işlevlerini yönlendirmesidir. Bu sistemin adını alan ve Craniosacral terapi masajı olarak bilinen bir tedavi yöntemidir. Sistemdeki beyin omurilik sıvısının ritmini kontrol eden ve hafif basınçlarla uygulanan tekniklerdir.


Craniosacral terapi masajı, vücudun iç sıvısının hareketliliğine, dengelenmesine ve merkezi sinir sistemindeki olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Craniosacral terapi masajı, kaslar ve yumuşak dokuların rahatlamasına, kemiklerdeki hareketliliğin artmasına ve vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olur.


Craniosacral terapi masajı ile masaj uygulanan kişi kendisi ile bütünleşerek, stresten ve ağrılardan kurtulur. Vücudun dengesi sağlanır, bağışıklık sistemi güçlenir, akıl, vücut ve ruh birlikteliği düzene sokulur.


Craniosacral masaj terapisti, vücudun craniosakral hareketindeki bozuklukları tespit ederek problemli bölgeleri ve travmaları açığa çıkarır. Problem ve travmaların serbest bırakılmasını sağlar. Böylece tedavi ve iyileşme başlar. Craniosacral hareketin akıcı olması, vücutta sağlıklı bir döngü olduğu anlamına gelir. Bu hareketin kısıtlanmış olması ise, sağlık problemleri ve vücuttaki sağlıklı döngüde yavaşlama anlamına gelir ve bu da hastalığa yol açar.


Craniosacral sistemin harekeleri yavaşladığında veya durduğunda beyin zarı hareketinin düzeni bozulmaktadır. Böyle durumlarda beyin işlevi ve fizyolojik hareketlerde olumsuzluklar yaşanır ve beyin bölgelerinde problemler yaşanabilir.

Craniosacral sistem de uygulanan craniosacral tedavi psikolojk ve fiziksel olarak derinlerde saklanan bazı durumların serbest bırakılarak ortaya çıkmasını amaçlayan derin bir osteopati tekniğidir.Masaj

Craniosacral Terapi Masajı Nasıl Uygulanır?


Craniosacral tedavi, hayatımızda yaşanan kısıtlamaları vücutta olumlu bir yönde dönüştürmeye iterek, hastalığı ortadan kaldırır ve sağlığın tekrardan eski haline getirilmesini sağlar. Craniosacral tedavi, vücut içerisindeki sıvının hareketlenmesine ve dengelenmesine ve merkezi sinir sistemimizdeki negatif etkilerin tamamen çözülmesini amaçlar.


Craniosacral masaj terapisti, hastanın craniosacral sisteminin düzgün çalışmasını, sistemin doğal olarak tekrar harekete geçme dürtüsünü aktive etmesini, vücutta biriktirilmiş acı, gerginlik ve rahatsızlıkların serbest bırakılmasını ve hastanın tüm sağlığını en yüksek seviyede çalışmasını sağlayan daha dengeli ve düzenli bir duruma sokar.


Craniosacral tedavi, masaj uzmanı tarafından vücuttaki cranial ritmi kontrol ederek bazı bölgelerde ritmi yavaşlatarak veya durdurarak yön ve hareket verilmesine, sakrum diye adlandırılan kuyruk sokumundan yukarı bölgeye doğru uzanan alanda belirli bölgelerde bulunan noktalara hafif ve yumuşak baskı uyguladığı bir tekniktir.


Craniosacral terapi masajı, sabır ve konsantrasyon gerektiren oldukça güçlü bir osteopati tedavi çeşididir. Baş ağrısı problemlerinden kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok vücut sorunlarında olumlu sonuç alınan bir yöntem olarak bilinmektedir.


Craniosacral Terapi Masajının Uygulama Alanları


Craniosacral terapi masajının uygulama alanları;


  • Stres, depresyon ve duygusal sorunlar,

  • Spor sonrası yaşanan problemler,

  • Migren ve baş ağrısı,

  • Kronik yorgunluk, vücut dengesi ile ilgili sorunlar,

  • Merkezi sinir sistemi problemleri,

  • Boyun ve bel ağrıları,

  • Ortopedik rahatsızlıklar.

תגובות


bottom of page