top of page

Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin Hangi Masaj Çeşitleri Tercih Edilmelidir?


Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin Hangi Masaj Çeşitleri Tercih Edilmelidir?

Kalıcı uyku sorunları söz konusu olduğunda, önce doktorunuza başvurmanız her zaman en iyisidir. Altta yatan tıbbi nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve sizi uyku hijyeninin temelleri konusunda bilgilendirebilirler. Ama iyi haber şu ki, sizi geceleri ayakta tutan her ne ise, düzenli masaj terapisinin yardımcı olma şansı çok yüksektir. Uykusuzluktan depresyona ve kaygıya kadar uzmanlar, masaj gibi tamamlayıcı tedavileri bilişsel davranışçı terapi ile birleştirmenin yararlarından söz etmektedirler.


Masaj Vücudun Gevşeme Tepkisini Nasıl Tetikler?


Araştırmalar, insan dokunuşunun vagus sinirini harekete geçirdiğini, tehdit ve stresle ilişkili bölgelerde beyin aktivitesini azalttığını göstermektedir. Düzenli masaj, gevşeme tepkisini daha düzenli olarak etkinleştirerek vücudunuzun diğer zamanlarda rahatlama yeteneğini güçlendirir. Dış stres devam ederken, rahatlamayı öğrenmek başka bir beceriyi öğrenmek gibidir, pratiklik ve düzenlilik bunun anahtarıdır.


Uyku Masajı Nedir?


Diğer enerji tetikleyici masaj çeşitlerinden farklı olarak, uyku masajları parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirmek için yavaş, uzun ve kayan vuruşlar kullanır. En iyi uyku saatine yakın bir zamanda rezerve edilirler ve genellikle lavanta, adaçayı ve papatya esansiyel yağlarını içeren sakinleştirici masaj yağı karışımları kullanılır.


Bir Uyku Masajı Uyumanıza Yardımcı Olabilir Mi?


Masajın yıllardır uykuya yardımcı olduğu bilinmektedir ve araştırmalar da onu desteklemiştir. Çalışmalar, belirli sorunlarla ilgili belirli uykusuzluk türlerine odaklanmıştır. Örneğin; uyku masajı, hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle uyku düzeni bozulan menopoz sonrası kadınlara yardımcı olmaktadır.


Masöz

Uyku İçin En İyi Masaj Hangisidir?
  • Rahatlatıcı Masaj

Rahatlatıcı masaj, sinir sistemini sakinleştiren uzun, sakinleştirici hareketlerle stres seviyenizi alt üst etmeye odaklanır. Gerilimde bir düşüş ve uzun süredir devam eden gerilimin katartik bir şekilde serbest bırakılmasını sağlar.

  • Derin Doku Masajı

Sert, gergin kaslar sizi gece ayakta tutuyorsa, günün erken saatlerinde derin doku masajı tam ihtiyacınız olan şey olabilir. Bu masaj, adından da anlaşılacağı gibi, kasın daha derin katmanlarına ulaşmak için giderek artan bir basınç kullanır. Vücudun doğal iyileşme sürecini başlatmak ve rahatsızlığı hafifletmek için kaslardaki gerilimi azaltmayı ve kan akışını artırmayı amaçlar.

  • Refleksoloji

Refleksoloji ayak masajı, vücudun farklı bölgelerini dolaylı olarak uyarmak için ayaklarınızdaki basınç noktalarını hedefleyerek çalışır. Henüz kendinizi tam olarak hazır hissetmiyorsanız veya gün içinde ayaklarınız üzerinde çok fazla zaman harcıyorsanız, tüm vücut masajına harika bir alternatiftir.

  • Ayak Masajı

Evde kendi kendinize de uygulayabileceğiniz, basit ve anında yatıştırıcı ayak masajı, stresli zamanlar için ideal bir ritüeldir. Uyumanıza yardımcı olacak bir bu masaj nasıl yapılır: Ellerinize losyon veya yağ sürün ve her bir ayağın üst kısmını iki elinizle tutun, başparmaklarınız her iki parmağınızda olacak şekilde küçük dairesel hareketler yapın, ayağınızın tabanına ve ayak bileğine kadar uygulayın. Daha fazla baskı uygulayarak aynısını ayağınızın tabanına yapın ve son olarak ayakları ve ayak parmaklarını hafifçe döndürün.Commentaires


bottom of page