top of page

Daha İyi Bir Gece Uykusu için Masaj Terapisi


Daha İyi Bir Gece Uykusu için Masaj Terapisi

Bazen, iyi bir gece uykusu elde etmek imkansız görünür. Stres, hormonal değişiklikler veya kronik ağrı nedeniyle olsun, uyanıkken saatin saatleri geri saymasını izlemek kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Huzursuz hissetmek ve elinizden gelenin en iyisini yapamamak gibi uyku eksikliğinin birçok etkisi olduğu bilinmektedir.


Ancak uyku yoksunluğunun zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde de sonuçları olabileceğini biliyor muydunuz? Sizi obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi tıbbi durumların yanı sıra anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları riskine sokabilir. Uyku probleminizi tedavi etmenin sağlıklı ve doğal bir yolunu arıyorsanız, tedavi edici bir masaj terapisi harikalar yaratabilir.


Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Uykunun nörokimyası karmaşıktır. Beynin ve kimyasalların uykuya katkıda bulunan birçok yönü vardır, ancak masaj özellikle bir kimyasalla ilgilenir: serotonin. Serotonin, beyinde nöronlar tarafından salgılanan bir nörotransmitterdir. Ruh halini, açlığı, uykuyu düzenler ve esenlik duygusunu destekler. İyi hissetme hormonu, beynin sakinleşme ve uykuya hazırlanma işareti olan melatoninin öncüsüdür.


Masaj, sinir sistemini uyarır ve serotonin seviyelerini yükseltirken, vücuda sürekli olarak uyanma zamanının geldiğini söyleyen stres hormonu kortizolünü azaltır. Ne kadar çok serotonin salınırsa, o kadar çabuk uykuya dalarsınız.


Ne Tür Bir Masaj Yardımcı Olabilir?


Pek çok farklı masaj türü vardır, ancak uykuyla ilgili başlıcaları şunlardır:

  • Thai Yağ Masajı: Rahatlamak ve enerji vermek için uzun vuruşlar, yoğurma, dairesel hareketler, titreşim ve vurma hareketleri kullanan nazik bir masaj terapisi şeklidir.

  • Thai Yoga Masajı: Akupresür ve yoga benzeri germe tekniklerinin bir kombinasyonu olan Thai yoga masajı, terapistin parmaklarını, dirseklerini, kollarını ve ayaklarını vücudun kasları, basınç noktaları ve enerji hatları üzerinde kullanarak gergin kasları germek ve gevşetmek için kullanır ve gerginliği serbest bırakır.


Masaj

Uyku için 5 Dakikalık Kendi Kendine Masaj

Bu tedavilerin tümü, uykunuzu düzenlemenize yardımcı olacak harika seçeneklerdir. Ama hepimiz yoğun hayatlar yaşıyoruz ve bir masaja gitmek her zaman pratik değildir. İşte uykuya dalmanıza yardımcı olacak profesyonel masajların yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bazı basit teknikler:

  • Yüz: Alnınıza, şakaklarınıza, yanaklarınıza ve çenelerinize dairesel hareketlerle masaj yapın (yukarı doğru hareketlerle). Kulaklarınıza ve özellikle temel marma noktalarına (damarlar, atardamarlar, tendonlar, kemikler ve eklemlerin birleştiği yer) ev sahipliği yapan kulak memelerinize masaj yaptığınızdan emin olun.

  • Uzuvlar: Uzuvlarda uzun vuruşlar ve dirsekler ve dizlerde dairesel vuruşlar kullanın. Daima kalbinizin yönüne doğru masaj yapın.

  • Karın: Karın ve göğse geniş, saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın. Karın üzerinde, kalın bağırsağı takip edin, karnın sağ tarafında yukarı, ardından sol tarafta aşağı ve yukarı hareket edin.

  • Ayaklar: Ayaklarınıza masaj yaparak birkaç dakika geçirin. Ayaklar, hayati önem taşıyan marma noktalarının yanı sıra temel organların sinir uçlarını içerdiğinden vücudun çok önemli bir parçasıdır.

Masaj terapisinin size nasıl fayda sağlayabileceğini tartışmak veya bir tedavi rezervasyonu yaptırmak için bugün masaj rezervasyonunuzu yapmak için bizimle iletişime geçin.


Comentários


bottom of page