top of page

Depresyonu Masajla Tedavi Etmek


Depresyonu Masajla Tedavi Etmek

Genellikle kronik olan fiziksel ağrı, psikolojik depresyon ile birlikte ilerler. Çoğu zaman, ağrı kesici masaj için gelen müşteriler de depresyondan muzdariptir. Depresyonun önemli fizyolojik ve anatomik bileşenleri vardır; bu durumda masajın gerçekten önemli ve derin bir etkisi olabilir.


Depresyonu ve fiziksel olarak nasıl ortaya çıktığını anlamak önemlidir. Ayrıca farklı depresyon türlerini ve fiziksel olarak masaj terapisine bireysel olarak nasıl tepki verdiklerini anlamanız gerekir.


Durumsal depresyon: Birçok danışan durumsal olarak depresyondadır. Genellikle yaşamlarında stresli ve bunaltıcı görünen durumlara sahiptirler. Durumsal depresyon genellikle sevilen birinin kaybının yaşanmasından sonra, tipik olarak yas süreci sırasında ortaya çıkar. İyi haber şu ki, durumlar değiştiğinde masaj, danışanın depresyondan çıkmasını çok etkili bir şekilde destekleyebilir.


Köken aile depresyonu: Diğer depresyon biçimleri, doğası gereği daha psikolojiktir ve genellikle çözülmemiş köken aile sorunlarından kaynaklanır. Çoğu zaman bu danışanlar bu konular üzerinde çalışmak için terapide olacak ve birçoğu depresyon için ilaç alacaktır.


Orta derecede depresyon: Köken depresyonu gibi, durumsal depresyondan daha uzun vadeli olacaktır. Bununla birlikte, aile kökenli depresyondan farklı olarak, orta derecede depresyon genellikle fark edilebilir bir olay tarafından tetiklenir. Bu müşteriler genellikle uzun süreli ilaç tedavisi ve terapidedir. Orta derecede depresyonun uzun ömürlülüğü ve ciddiyeti nedeniyle endorfinlerde önemli yapısal ve biyokimyasal değişiklikler vardır. Bu danışanların masaj terapisi süresince ruh sağlığı uzmanları tarafından izlenmesi önemlidir.


Şiddetli depresyon: Genellikle hastaneye yatış ve ağır ilaç tedavisi gerektirir. Bu müşteriler genellikle aylarca hem psikolojik hem de kimyasal terapi görmeden masaja gelmezler. Depresyonun ciddiyeti nedeniyle sorunları genellikle derindir ve hem yapısal hem de biyokimyasal olarak değişiklikler daha şiddetlidir. Masaj terapistinin nüksetme ve olası intihar riskini izlemek için psikiyatrist veya psikoterapist ile birlikte çalışması önemlidir.


Kronik depresyon: Bu hastalar ruh sağlığı uzmanları tarafından hem ilaç hem de terapi ile tedavi edilmektedir. Kronik depresyonun süresi nedeniyle, endorfinlerde önemli yapısal çöküş ve değişiklikler olacaktır. Ayrıca masaj sırasında bir ruh sağlığı uzmanı tarafından izlenmelidirler.


Evde Masaj

Masajın Faydaları


Depresyonla ilişkili yapısal çöküntüyü serbest bırakmak amacıyla masaj uygulamak, hastayı umutsuz, çaresiz çökmüş bir yapıdan destekli ve dik bir yapıya getirecektir. Bu destek duygusu, danışana daha güçlü ve depresyon sorunlarıyla başa çıkma konusunda daha yetenekli olduğu hissini verecektir. Yapısal destek için serbest bırakılacak kilit alanlar; karın ve diyafram kemeri, göğsün ön tarafındaki kas ve bağ dokusu, kolların iç rotasyonuna neden olan ön omuz ve üst kolların kas ve bağ dokusu ve ön boyun kasları ve bağ dokusu, arka boyun ve omuzların üst kısımlardır.


Depresyonla ilişkili yapısal çöküşü serbest bırakırken, aynı zamanda depresif danışanların sistemlerine enerji vermelerini ve daha fazla enerjiye sahip olmalarını sağlayacak nefes sürecini de salmış olacaksınız. Bu ek enerji onların yaşamlarında yer almalarını ve depresyondan çıkmalarını sağlayacaktır.


コメント


bottom of page