top of page

Derin Doku Masajı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey!


Derin Doku Masajı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey!

Masaj terapisi genellikle ağrıyı hafifletmek için dünyanın en eski terapi şekli olarak kabul edilmiştir. Zamanla, özel bir prosedür haline geldi ve kapsamlı bir şekilde incelendi, bu da masaj terapisinin diğer birçok faydasını ortaya çıkardı. En çok talep edilen masajlardan biri derin doku masajıdır ve bu makalede derin doku masajını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.


Masaj terapisi, biri derin doku masajı olan çeşitli masaj türleri ve alt türleri için bir şemsiye terimdir. 'Derin doku masajı' terimini duyduğunuzda birçok fikir aklınıza gelme eğilimindedir. Bazı insanlar bunu bir İsveç masajıyla karşılaştırır, bazıları içerdiği acıyı abartma eğilimindedir ve bazıları pek çok faydasından habersiz olabilir. Planlanmış masajınız için içeri girmeden önce, derin doku masajının işleyişini anlamak önemlidir: masajınızdan önce, sırasında ve sonrasında neler beklemelisiniz. Derin doku masajı hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.


Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, kas-iskelet sisteminizi hedeflemek için sürekli ve değişen miktarlarda basınç uygulamak için derin, yavaş vuruşları içeren bir masaj tekniğidir.

Bu teknik, başlangıçta bacak felcini tedavi etmenin bir yolunu bulmakla ilgilenen Kanadalı bir fizyoterapist olan Therese Pfrimmer tarafından uygulanmıştır . Pfrimmer kısa süre sonra daha derindeki kaslar ve dokular üzerindeki basınç yoğunluklarını değiştirerek felcin yavaş yavaş tersine döndüğünü fark etmiştir.


Derin doku masajları genellikle yüksek yoğunluklu fiziksel aktivitelerde bulunan kişiler için tavsiye edilir. Bu nedenle, masaj terapistleri genellikle zorlanma, bel ağrısı veya sporla ilgili yaralanmalarla gelen müşterilere sahiptir. Düzenli olarak koşma, yüzme ve koşu gibi yorucu fiziksel egzersiz yapan kişiler için, kaslardaki gerilme ve düğümleri azaltmak için iki haftada bir derin doku masajı önerilir. Seanslar genellikle 75 dakikadan 90 dakikaya kadar sürer.


Derin Doku Masajında ​​Hangi Teknikler Kullanılabilir?


Masaj terapisinde derin doku masajı yapmak için çeşitli teknikler kullanılabilir. Tüm bu tekniklerin altında yatan ilke yine de aynıdır. Bir masaj terapisti, yara dokusunu, vücudunuzdaki kas "düğümlerini" veya yapışıklıkları fiziksel olarak parçalamak için sürekli basınç miktarlarını değiştirir.


Yapışma, kaslarınızda, tendonlarınızda ve bağlarınızdaki kronik kas gerginliği veya yaralanmadır. Bu nedenle, bunlar ağrı bantlarıdır. Düğüm, vücudunuzun belirli bir bölgesindeki gerginliktir. Tedavi edilmezse yapışıklıklar ve düğümler dolaşımı bozabilir, ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir ve hareketliliği ve esnekliği sınırlayabilir.

Çoğu derin doku masajı boyun ve bel gibi büyük kas gruplarına odaklanır - örneğin, fizyoterapi omuzlarınız, boynunuz ve kalçalarınız gibi 'stres taşıyan' bölgeleri hedefler.


Masaj

Masaj terapistleri yaralanmaya açık olan veya gerginliğe sahip olan eklemleri ve tendonları değerlendirebilecek ve derin doku masajınızdakileri hedefleyebilecektir.

Bir masaj terapisti, kasları ısıtmak için hafif basınç uygulayarak başlayacaktır. Düğümleri ve yapışıklıkları azaltmak için kullanılan basınç fikri, muhtemelen çoğu insanın derin doku masajlarını İsveç masajlarıyla karşılaştırmasının nedenidir. Ancak derin doku masaj terapisinde uygulanan basınç genellikle daha yoğundur.


Tüm bunlara rağmen derin bir doku masajı ağrı hissettirmemelidir. Masaj terapisti, kişinin herhangi bir acı çekmemesini sağlarken iyileşmeyi ve dolaşımı teşvik etmek için kas dokusunun, tendonların ve fasyanın en derin katmanlarını uyarmaya yetecek kadar baskı uygulayabilmelidir.


İsveç masajına alışmış kişiler için, yoğunluğun kademeli olarak artması rahatsız edici olabilir, bu nedenle terapiste baskının ağrıya neden olup olmadığını bildirmesi önemlidir. İlk ısınmayı sıyırma, sürtünme vb. gibi çeşitli teknikler takip edebilir.

Basınç ağrı eşiğinize ulaşırsa veya onu aşarsa, vücudunuzun otomatik olarak tekrar gerginleşeceğini ve tüm tedaviyi işe yaramaz hale getireceğini anlamak önemlidir. Terapistiniz ile birlikte çalıştığınızdan emin olun. Basıncın içinde derin nefes alabilmeniz ve nefesinizi tutmamanız veya kaslarınızı kasmamanız gerekir.


Comentários


bottom of page