top of page

Derin Doku Masajı Hangi Bölgeye Uygulanır?


Derin-Doku-Masajı-Hangi-Bölgeye-Uygulanır-?

Derin doku masajı uygulaması kas ve bağ dokusunun derin katmanlarına odaklı olan masaj tedavisinin bir çeşididir. Bu çeşit masaj uygulamaları özellikle boyun, bel, sırt, bacak ağrıları ve kas gerginliği gibi şikayetleri, rahatsızlıkları olan bireylerde oldukça faydalıdır. Bazı uygulama hareketleri klasik masaj hareketlerinde de yapılır, uygulanır ama derin doku masajı uygulamasının hareketleri daha yavaş ve etkilidir. Bunun yanı sıra bu masaj uygulamasının hareketleri daha derinlemesine ve daha konsantre edilerek uygulanır.


Böylelikle vücuttaki kasların alt tabakasına ulaşılarak oradaki gerilme, gerginlik ve acıya daha iyi etki edilmiş olunur. Kronik kas ağrısı olduğunda ya da yaralanmalarda çoğunlukla kaslarda, tendonlarda ve ligamentlerde kasılmalar meydana gelir. Bu gerilmeler acı hissine, hareketlerin kısıtlanmasına sebep olur. Derin doku masajı uygulaması fiziksel ağrıyı hafifletir ve kas gerilmelerini de yumuşatarak hareketlerin kısıtlanmasını ortadan kaldırır. Bu masaj uygulaması yapılırken masaj terapisti masaj yağları kullanır ve doğrudan derin basınçlar, baskılar uygular.Terapistin daha da derin olan kaslara ulaşabilmesi için kasların rahatlayıp, gevşemiş olması gerekir yani kasların yumuşatılması gerekir. Masaj sırasında belirli bölgelerde, alanlarda çoğu insan çoğunlukla aynı rahatsızlığı hisseder. Terapiste karşılaşmış olduğunuz acı, eğer rutin acılardan daha farklı ise bunu mutlaka dile getirmeli, söylemelisiniz. Derin doku masajı uygulamasından sonra çoğunlukla bazı sertlik veya ağrılar vardır. Fakat bir gün içinde ya da kısa bir süre içerisinde bu ağrılar azalıp, yok olacaktır.

Masaj terapisti masaj sonrasında bölgeye, alana buz uygulamasını yapma gereği duyabilir. Derin doku masajı uygulaması çoğunlukla kas ağrısı, yaralanma ve bu çeşit ağrıları içeren durumlar üstüne odaklanır bunlara örnek gösterecek olursak şöyle sıralanabilir;

Kronik ağrı, sırt ağrısı, düşme veya spor yaralanmaları, postur al sorunlar, siyatik piriformis sendromu, tenisçi dirseği, kas gerginliği ya da spazmı, bir çalışma veya egzersiz sonrası.


Evet bu sayılan tüm ağrıların giderilmesinde derin doku masajı uygulaması son derece etkili bir masaj tekniğidir. Masaj terapistleri masaj sırasında parmak uçlarını, el, eklemleri, dirsek ve kollarının ön kısmını kullanabilir. Masaj sırasında terapist bazı gergin alanlara, bölgelere uygulama yaparken sizden derin bir nefes almanızı isteyebilir. Size de düşen görev masaj öncesinde ağır olan yemekler tüketmemek ve masaj sonrasında da ağır yorucu aktiviteler de bulunmamak olacaktır.


コメント


bottom of page