top of page

Derin Doku Masajı ile İsveç Masajı Arasındaki Farklar


Derin Doku Masajı ile İsveç Masajı Arasındaki Farklar

Kişisel isteklerinize ve tedavinize bağlı olarak, masaj terapisi kliniğinde farklı tedavi türleri mevcuttur. Masaj terapisti tarafından uygulanan baskı miktarına, odak alanına ve genel tekniğe göre değişirler. Hangi masaj çeşidinin sizin için uygun olduğundan emin değilseniz, en çok tercih edilen iki seçenek olan İsveç masajı ve derin doku masajı arasındaki farkları bilmek için bu yazıyı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.


İsveç Masajı Nedir?


Klasik masaj olarak da bilinen bu masaj terapisi masajın en yaygın ve genellikle en popüler şeklidir. İsveç masajının temel amacı, kaslardaki gerilimi serbest bırakarak vücudu rahatlatmaktır. Bu masaj, vücut boyunca uzun ve kayan vuruşlarla, eflöraj adı verilen bir teknikte, ısı oluşturmak için sürtünmeyi kullanan kısa ve hızlı vuruşlarla, petrisaj olarak bilinen yoğurma hareketleriyle, tapotement adı verilen vurmalı ve dairesel hareketlerle titreşim yaparak uygulanır. Terapistler genellikle vücuda masaj yapmak için ellerini ve parmaklarını kullanır.


İsveç masajı tedavisi genellikle tüm vücudu kaplar ve belki de sırt, boyun veya omuzlar gibi ağrı duyulan bölgelere daha fazla etki eder. Genel olarak, basınç miktarı sabittir. Dolaşımı uyarmak ve toksinleri serbest bırakmak için yeterlidir. İsveç masajı, genel gerginliği ve kaygıyı azaltan yüzey seviyesindeki stresi hafifleterek rahatlamayı destekler ve uykuyu iyileştirir.


Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, İsveç masajından çok farklı değildir, birçok benzer sürtünme ve yoğurma hareketlerini kullanır. Bu iki masaj arasındaki en önemli fark, uygulanan basınç miktarıdır. Derin doku masajı, hafif ila sert baskı yerine, bazen dirsekler, yumruklar ve ön kollar ile yavaş, güçlü vuruşlar kullanır.


Derin doku masajının amacı, kaslardaki ve bağ dokusundaki sorunlu noktalardan daha derine inmek, ağrılı düğümleri kırmak, kronik gerginliği gidermek ve bazı durumlarda vücudu yeniden hizaya getirmektir.


Derin doku masajının masaj yaptıran kişi için acı verici olmaması amaçlanmıştır ancak güçlü baskı bazen hem zevk hem de acı hislerini birleştiren bir gerilim yaratmasına neden olabilir. Derin doku masajı çok rahatsız edici hale gelirse veya uygulanan basınç çok yoğunsa, tedavinizin yeniden düzenlenmesi için masaj terapistinize yaşadığınız durum hakkında mutlaka bilgi vermelisiniz.


Derin doku masajı tedavisi, tüm vücudu kapsamak yerine, belki de hastanın bir spor yaralanmasını rehabilite etmesine veya bir kazadan sonra iyileşmesine yardımcı olmak için belirli bir problem alanlarına odaklanma eğilimindedir. Derin doku masajı aynı zamanda kronik sırt problemleri olan hastalar veya fibromiyaljisi olan kişiler için de faydalıdır.


Evde Masaj

Hangi Masaj Türü Size Uygun?


Tam bir vücut rahatlama deneyimi arıyorsanız ve kronik ağrı sorunlarınız yoksa, İsveç masajı muhtemelen en iyi seçimdir. Dikkat gerektiren özel bir sorununuz veya üstesinden gelmek için bir yaralanmanız varsa, derin doku masajına ihtiyacınız olabilir.


Her iki durumda da, almak istediğiniz tedavi türünü belirlemek, özen ve dikkat gerektiren sorunlu alanları açıklamak için her zaman masaj terapistinizle iletişim kurmalısınız.

Comments


bottom of page