top of page

Derin Doku Masajı Nedir?


Derin Doku Masajı

Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı vücudumuzun en alt katmanındaki kasları hedefleyen bir masaj türüdür. Derin doku masajı kas dokularına ve kasları çevreleyen bağ dokularına müdahale eder. Spor ile uğraşan veya fiziksel olarak ağır işler yapan kişiler için oldukça rahatlatıcı bir masaj uygulamasıdır. Diğer masaj uygulamalarındaki gibi yüzeysel bir etki yapmaz, iskelete yakın bölgelerdeki kas ve dokuyu rahatlatıcı etkisi bulunur. Sert masaj tekniklerinden hoşlanan kişilerin tercih ettiği derin doku masajı, fiziksel tedavinin de önemli bir parçasıdır.


Dolaşımda meydana gelen bozukluklar, kronik ağrılar, eklem ağrıları, bel ağrısı, tutulma, hareket kabiliyetinde azalma, bacak sertleşmesi ve iltihaplanmaların tedavisinde kullanılabilecek bir masaj yöntemidir. Kaslardaki zorlamalar ve kasların aktif kullanımı vücudun koruma sistemini harekete geçirir. Özellikle spor yapan kişilerde sıklıkla karşı karşıya kalınan bir durumdur. Kas gevşetici kremler ve ilaçlar olsa da, vücuda hiçbir yan etkisi olmayan derin doku masajı daha sağlıklıdır. Spazmlara zamanında müdahale edilmezse, sinir sıkışmaları ve lif kopmaları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilir.


Vücuttan atılamayan zararlı toksinler zamanla derin dokuda ve kaslarda birikir ve bu durum kas ağrılarına ve yorgunluğa sebep olur. Derin doku masajı vücuttan toksin atılması için son derece etkin bir masaj çeşididir. Vücudumuzda ortaya çıkan gerginlik, dokulara ve kaslarda ağrılara sebep olur. Gerginlik ve kasılma kaynaklı ağrıların azaltılmasında da derin doku masajı tercih edilen etkili bir yöntemdir.


Masöz


Derin Doku Masajı Nasıl Uygulanır?


Dolaşımı düzenleyici etkisi, düğümlenme ve gerginlik sebebiyle ağrıların azaltılmasını sağlar. Kaslardaki zararlı toksinlerin atılması ve kaslara besin taşınması için derin doku masajı oldukça etkili sonuçlar verir. Enerji akışındaki düzenlenme, kendinizi daha canlı ve aktif hissetmenizi sağlayacaktır. Diğer masaj türlerine göre yavaş yapılan derin doku masajı, sıkılaşmış ve sertleşmiş kaslara uygulanır. Masaj yağı kullanımı sinirlerin daha rahat uyarılmasını sağlar. Yavaş hareketlerle, kademe kademe artan basınçla masaja başlanır. Spazmlar açıldıkça kan akışı rahatlar, vücutta biriken ödem ve zararlı toksinler atılır.


Derin doku masajında uygulama tüm vücuda yapılır fakat ağrılı veya problemli bölgeye önem verilir. Kronik ağrı problemi veya spor sonrası vücudunuzda oluşan ağrılarınız var ise derin doku masajıyla kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissedeceksiniz.

Derin doku masajında kaslara sert bir şekilde basınç uygulanarak vücutta dengeleme sağlanır. Beden ve zihnin tekrar uyum içerisinde çalışmasıyla kronik ağrılar da tazelenmeye ve rahatlamaya bırakır.


Kaslarda ortaya çıkan tutulma sebepli ağrı ve acılar azaltılır. Derin doku masajı kaslarınızı fiziksel olarak rahatlatır ve masaj sonunda zihinsel olarak da rahatladığınızı hissedersiniz. Derin doku masajı rahatlatıcı etkisinden ziyade vücudun genel sağlığını korumak için de uygulanacak bir masaj çeşididir. Bu masaj için seans süresi ortalama 60 dakikadır. Düzenli masaj yaptırmak, pek çok sağlık sorunu ortaya çıkmadan önlemek için yapılan uygulamalardan biridir.

Comments


bottom of page