top of page

Derin Doku Masajı Öğrenmenin Faydaları


Derin Doku Masajı Öğrenmenin Faydaları

Kronik ağrı ve kas gerginliğinden muzdarip insanlar için günlük aktivite neredeyse dayanılmaz hale gelebilir. Masaj yıllardır fiziksel ağrıları tedavi etmek ve gerilimi azaltmak için etkili bir yol olarak kullanılmıştır. Derin doku masajının, yaygın yaralanmaların tedavisi için en uygun masaj tekniği olduğu kanıtlanmıştır.


Derin doku masajının nasıl yapıldığını öğrenmek, yaralanmaları güvenle tedavi etmenize yardımcı olabilir ve size gerginlik ve ağrıyı gidermek için vücuda etkili bir şekilde masaj yapma bilgisini sağlayabilir.


Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, kas gerilmeleri ve spor yaralanmaları gibi kas ve iskelet sistemini etkileyen sorunları iyileştirmek için kullanılan bir masaj tekniğidir. Derin doku masajı, yaygın yaralanmaları ve çeşitli yumuşak doku koşullarını tedavi etmek için de harikadır. Kas ve bağ dokusunun iç katmanlarına derin ve sürekli basınç uygulamayı içerir. Yavaş, derin vuruşların kullanılması, bir yaralanmadan sonra oluşan yara dokusunun parçalanmasına yardımcı olur ve gerginliği ve iltihabı hafifletir.


Derin doku masajının başlangıcında terapist, kasları ısıtmak ve hazırlamak için hafif bir baskı uygulayacaktır. Daha sonra aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi teknik kullanacaklardır. Kas liflerinin uzunluğu boyunca kayma derin basınç uygulamak ve yapışmaları serbest bırakmak ve doku liflerini yeniden hizalamak için bir kas tanesi boyunca basınç uygulamak için kullanılır.


Masaj terapistleri derin doku masajı sırasında parmak uçlarını, eklemlerini, ön kollarını, dirseklerini ve ellerini kullanabilir. Bu manuel teknikler, miyofasyal ve pozisyonel gevşetme, tetik nokta tedavisi ve hareket aralığını iyileştirmek ve hizalama ve duruşu iyileştirmek için pasif ve aktif yöntemler için kullanılacaktır.


Çoğu derin doku masajı boyun ve alt sırt gibi büyük kas gruplarına odaklanır, ancak aynı zamanda gerilmeye ve yaralanmaya (dirsek ve bilek gibi) duyarlı eklemlere ve tendonlara ve düğümlenebilecek bölgelere de uygulanabilir.


Derin Doku Masajının Faydaları Nelerdir?


Derin doku masajı, fiziksel ağrı ve rahatsızlıklarını azaltarak hastalara fayda sağlar. Derin doku masajı tekniklerine çok iyi yanıt verdiği görülen özel durumlar şunları içerir:

 • Kronik sırt ağrısı,

 • Baş ağrısı,

 • Boyun ağrısı,

 • Omuz ağrısı,

 • Tenisçi dirseği/golfçü dirseği,

 • Bacak kas gerginliği,

 • Kalça fleksör ağrısı,

 • Artrit.

Derin doku masajının ayrıca yüksek tansiyonu düşürdüğü ve stres ve kaygı semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Masaj terapisi, genel olarak, kortizol seviyelerini düşürerek ve oksitosin üretimini artırarak, zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı bir etki yaratarak gevşemeyi iyileştirir.


Sporcular için derin doku masajı, laktat klirensini artırarak, gecikmiş kas ağrısı başlangıcını azaltarak, yaralanmayı önleyerek ve kas yorgunluğuna yardımcı olarak iyileşmeyi ve performansı iyileştirmeye yardımcı olur.


Masaj

İşlevsel olarak, derin doku masajı bir kişinin aşağıdakileri iyileştirmesine yardımcı olabilir:

 • Esneklik,

 • TME ve çene ağrısı,

 • Dolaşım,

 • Kalça ve omuz hareket açıklığı,

 • Vücut duruşu ve hizalama.

Bir masaj terapistinin derin doku masajında ​​iyi eğitimli olması, sporcular da dahil olmak üzere çok çeşitli müşterileri tedavi edebileceği anlamına gelir. Sıyırma ve sürtünme gibi özel teknikler, düzgün uygulanmadığı takdirde zararlı olabilir, bu nedenle müşteriye optimum rahatlama ve rahatlama sağlamak için diğer benzersiz ve ayırt edici tekniklerle birlikte bu vuruşları öğrenmek önemlidir.


Derin doku masajı çok özel olduğundan, masaj terapisti anatomi ve fizyoloji hakkında derin bir anlayışa sahip olmalıdır. Ayrıca vücudun tüm kaslarını, kemiklerini ve bağ dokusunu ve bunların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini bilmelidirler. Masaj terapisti ayrıca müşteriye vücudun iyileşme süreci konusunda eğitim verebilmeli ve günlük aktivitelerini yaralanmayı şiddetlendirmeden güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştirebileceklerini öğretebilmelidir.


Comments


bottom of page