top of page

Derin Doku Masajından Sonra Neden Baş Dönmesi Yaşanır?


Derin Doku Masajından Sonra Neden Baş Dönmesi Yaşanır?


Derin doku masajı, baş dönmesi hissi bırakabilir, peki bu etkileri azaltmak veya durdurmak için ne yapılabilir? Derin doku masajı, vücudunuzun kas ağrısından etkilenen bölgelerine sıkı baskı uygulayan bir masaj terapisidir, kaslarınızı birbirine bağlayan bağ dokularını hedef alır ve gerginliği serbest bırakır. Genellikle sporcular ve kronik kas rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için kullanılır.


Derin doku masajı, kan akışını artırma ve kas adezyonlarını, diğer bir deyişle düğümleri serbest bırakarak, kanın vücutta düzgün bir şekilde akmasına izin vererek, vücudunuzun çeşitli yaralanmalardan iyileşme hızını artırarak ve hareketliliğinizi geliştirerek eklem iltihabını azaltma avantajına sahiptir.


Derin doku masajının daha hızlı iyileşmeye izin verme eğilimi, bu masaj tekniğinin, yaralanma sonrası daha kısa sürede sporlarına dönebilmeleri için daha hızlı iyileşmeye ihtiyaç duyan sporcular arasında en yaygın olmasının nedenidir.

Bilmeniz gereken şeylerden biri, derin doku masajlarının özellikle kaslarınız ve vücudunuz için sert bir teknik olmasıdır ama bu tür sıkı masaj herkes için olmayabilir.


Halihazırda herhangi bir tıbbi durum için doktor gözetiminde iseniz mutlaka öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Kanser tedavisi gören herkesin derin dokuya sahip olması veya kan pıhtılaşma bozukluğu olan veya kan sulandırıcı kullananlara tavsiye edilmez. Osteoporozdan muzdarip olan veya hamile olan kişiler de kemikler ve daha genel olarak vücut üzerindeki stres nedeniyle derin doku tedavisi alma konusunda kontrendikedir.


Derin Doku Masajı Etkileri


Derin doku masajı yaptırdıktan sonra baş dönmesi çok yaygındır. Tıbbi terimi postural hipotansiyondur ve genellikle uzun süre yattıktan sonra ayağa kalktıktan sonra olur. Masajlar rahatlatıcı özelliğinden dolayı tansiyonunuzu ve vücut ısınızı düşürür, vücudunuzun ani bir şekilde yukarı kalkması sisteminizi sarsar çünkü bir antrenmandan sonra ayağa kalkıp hareket edecek enerjiye sahip olabilmeniz için tansiyonunuzun yükselmesi gerekir. Bu tamamen normaldir ve vücudunuz kendini düzenlediği için genellikle masajınızı takiben sadece birkaç saat sürer. Bu his tekrarlarsa, doktorunuzla veya masaj terapistinizle konuşmalısınız.


Masöz

Baş Dönmesine Yardımcı Olmak İçin Ne Yapılabilir?


Derin doku masajından sonra gerçekleşen baş dönmesine yardım etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri vücudunuzu yeniden sulandırmaktır. Bu, bol su içmek ve yeniden enerjilenmeleri için kaslarınızı birkaç saat dinlendirmek anlamına gelir, kaslarınızı yenilemeye yardımcı olması için elektrolit içeren bir şeyler içmeyi deneyebilirsiniz.


Sürekli masaj terapisi yaptırıyorsanız, her seferinde derin doku masajı tedavisi almanıza gerek yoktur. Vücut, tüm bu derin çalışmaya karşı duyarsız hale gelir ve o zaman, vücudun artık gerçekten fayda sağlamadığı ve sadece bir alışkanlık haline geldiği egzersizde olduğu gibi azalan verime sahip olursunuz. Bir İsveç gevşeme masajı veya streç terapi seansı, vücudunuzun onu karıştırmak ve terapötik değer sağlamaya devam etmek için ihtiyaç duyduğu şey olabilir.


Randevunuzu planlamadan önce derin doku masajına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını terapistinizle tartıştığınızdan emin olun ve sonrasında dinlenip bol bol enerji toplayın.


Comments


bottom of page