top of page

Derin Doku Masajının 7 Faydası


Derin-Doku-Masajının-7-Faydası

Derin Doku Masajının Faydaları


Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder


Kronik sırt ağrısı konusunda masaj uygulamaları arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj uygulaması ve derin doku masaj uygulaması iyileşme hızı açısından ciddi farklar görülmüştür. Bu çalışmada bütün seanslar 30 dakika kadar olmuşlar ve günlük düzenli olarakta gerçekleştirilmişler. Bireylere herhangi bir başka terapi ya da tedavi de uygulanmamış. On günün ardından derin doku masajı seansı gören bireylerin türlü kriterler ile değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören bireylere nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri de ortaya konulmuştur. 2014 yılındaki bir diğer araştırmadaysa derin doku masajı uygulamasının tek başına diğer masaj çeşitleri ve ağrı kesici kullanımlarına göre daha da etkili olduğu tespit edilmiş.


Yüksek Kan Basıncını Düşürür


Tamamlayıcı ve alternatif tıp yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajı uygulamasının küçük, büyük ve ortalama tansiyon üstünde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu da görülmüştür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyon seviyelerinde düşmeler ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra hastaların kalp atım hızlarında da düşüş göstermiştir.


Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır


Kronik stres ve kas geriliminden kaynaklı olan ödemler, genel sağlık durumuna zarar verirler ve bu da iyileşme sürecini uzatır. Bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara neden olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizon düzeylerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini arttırıyor ve vücudu, bedeni de rahatlatıyor. Oksitosinin bireylerde sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve işbirliğini arttıran bir hormon olması sebebiyle önemli bir rolünün olduğu da bilinmektedir. Derin doku masajı terapisinin doğal stres alıcı yeteneğinin temelindeyse damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi de bulunuyor.Yara İzlerini Ortadan Kaldırır


Derin doku masajı çoğunlukla yara izleri oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylelikle bölgede oluşan sertliklerin ortaya çıkmasını da engeller. Bunun yanında ödemlerin azaltılabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırarak azaltması sayesinde de dokulara daha da fazla oksijen iletir ve bu da sinir sisteminin strese vermiş olduğu tepkileri azaltır. Herhangi bir yaralanma sonrasında oluşan ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına da engel olabilirler ve bu da dokulara oksijen ve besin gidişine engel olur. Neticede ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku ortaya çıkar ve bu da ağrıları arttırır.

Spor Performansını ve Toparlanma Sürecini İyileştirir


Spor tıbbi ve fiziksel fitness yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajı terapisinin sporcularda hem performansı arttırdığı hem de toparlanma sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak isimlendirilen derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu, bedeni ısıtabilmeleri adına aktiviteden önce masaj uygulanıyor ve bu da yaralanmaların önlenmesine katkı da bulunuyor. Sporcuların masaj seansından gördükleri psikolojik yararlar da biliniyor. Özellikle kendine güven ve odaklanma konusunda derin doku masajı sporculara ciddi etkilerde de bulunabiliyor.


Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur


Pek çok hamile kadın günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tedavilere yöneliyorlar ve böylelikle doğal doğum tekniklerinde meydana gelen ağrılar ile baş edebiliyorlar. Başvurulan terapi tipleri arasındaysa masaj terapisi, kayropraktik ve akupunktur terapiler yer almaktadır.


Artrit Semptomlarını Azaltır


Kronik eklem ağrıları, sertikleri, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar, anksiyete ve uyku problemlerine karşı masaj seansları artrit kurumu aracılığı ile de öneriliyor. Sıkı masaj teknikleri hem uzmanlar hem de bireylerin kendileri tarafından ilgili alanlara günlük olarak uygulanabilirler. Araştırmalar, daha fazla basınç, baskı uygulanan sıkı masaj çeşitlerinin, artrit ağrısında hafif masaj çeşitlerinden daha etkili olduğunu gösteriyorlar. Hafif masajların çoğunlukla keyif verici olmalarına karşın, orta seviyede basınç, baskı içeren masajlar rahatlatıyor, kalp atımını ve tansiyonu da azaltıyorlar.


Comments


bottom of page