top of page

Derin Doku Masajının Bilinmeyen 6 Faydası


Derin-Doku-Masajının-Bilinmeyen-6-Faydası

Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder


Terapötik masaj ile derin doku masajının kronik sırt ağrılarının tedavisindeki etkinliğini karşılaştıran bir çalışmada, 10 gün boyunca uygulanmış olan derin doku masajı tedavisinin, ağrıların azalmasında terapötik masaj uygulamasına kıyasla daha da büyük ölçüde iyileşme sağladığı bulunmuştur. 2014 senesinde yayınlanan bir çalışmada ise, tek başına derin doku masajı uygulamasının, masaj ve beraber kullanılan ağrı kesicilere kıyasla kronik semptomları olan bireylerde ağrıyı azaltmada daha da etkili sonuçlar verdiği de tespit edilmiştir.


Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olur


Yapılan bir çalışmada, derin doku masajı uygulamasının ağrı ve yüksek tansiyon semptomları olan yetişkinlerde diyastolik, sistolik ve ortalama arteriyel kan basıncı üstündeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya katılan şiddetli ve orta kas gerginliği bulunan 263 gönüllü kişiye yaklaşık 45 ila 60 dakikadan oluşan bir masaj tedavisi uygulanmıştır. Masaj tedavisi, hastalarda olumlu sonuç vermiş ve hastaların kan basınçlarında da düşüş gözlenmiştir.


Stesi, Kaygıyı ve Kas Gerginliğini Azaltır


Masaj seansı asıl olarak kan akışını hızlandırmaya ve kas gerginliğini de azaltmaya yardımcı olurken, aynı zamanda da serotonin ve oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salınımının artması sonucunda stresi de azaltmaktadır. Derin doku masajı bu stres giderici etkisini, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak katkı da bulunurken, otonom sinir sistemi düzenlenmesinden ve kortitol salgılanmasından da sorumlu olan limbik sistemin aktivitesini düşürmeyi sağlar. Yapılan araştırmalar derin doku masajı uygulamasının kortizon düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini, yatıştırıcı etkileri bulunan ve vücudun, bedenin rahatlamasını sağlayan oksitosin hormonunun üretimini arttırdığını da bulmuştur.


Yara Dokusunu İyileştirir


Derin doku masajı uygulamaları genellikler yaralanmalardan sonra yapılmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar, iyileşmeyi daha da zor hale getirebilen ve sertliğe sebep olabilen yara dokusunu iyileştirmeye, masaj seansının yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Masaj uygulamasının, kan akışını uyararak ve hücrelere daha da fazla oksijen sağlayarak kasları gevşettiğini, bunun yanı sıra da sinir sisteminin vermiş olduğu stres tepkisini azaltarak iltihabı ve kas kramplarını azaltmaya katkı da bulunduğu gösterilmiştir.


Doğum Sancısına ve Doğuma Yardımcı Olabilir


Gebelik dönemindeki pek çok kadın, doğum sancını kontrol altında tutmaya yardımcı olmak adına alternatif, tamamlayıcı tıbba yönelmektedir. Bazı araştırmalar, doğum öncesi ve doğum esnasında masaj terapisi uygulanmış olan kadınların kaygı, depresyon, bacak ve sırt ağrılarında azalmalar yaşadığını göstermiştir. Bir çalışmanın sonuçlarına göre gebelik döneminde masaj uygulattıran kadınların ağrılarının önemli bir ölçüde azaldığı, bunun yanı sıra doğumlarının ortalama olarak yaklaşık üç saat daha kısa sürdüğü ve ilaca da daha az ihtiyaç duydukları görülmüştür.


Artrit Belirtilerini Azaltır


Artrit vakfına göre kronik eklem ağrıları, eklemlerde hareketsizlik, uyku problemleri ve anksiyete de dahil olmak üzere pek çok artrit tipinin ortak semptomlarını azaltmak adına masaj terapisi sıklık ile kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar daha fazla basınç ile uygulanan sert masaj uygulamalarının, daha hafif basınç ile uygulanan masaj uygulamalarına göre artrit ağrısında, daha fazla azalmaya sebep olabileceğini göstermektedir. Daha hafif basınç ile uygulanan masaj uygulamaları çoğunlukla kalp atış hızını arttırmış olduğu için uyandırıcı özelliktedir, rahatlatıcı bir etkisi de yoktur.Commentaires


bottom of page