top of page

Derin Doku Masajının Bilinmeyen 7 Faydası


Derin-Doku-Masajının-Bilinmeyen-7-Faydası

Derin Doku Masajının 7 Faydası


Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder


Kronik sırt ağrısı konusunda masaj çeşitleri arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme süreci hızı bakımından ciddi farklar görülmüştür. Bu çalışmada bütün seanslar yaklaşık 30 dakika uzunluğunda olmuşlar ve gündelik düzenli olarak gerçekleştirilmişler.


Bireylere herhangi bir başka terapi ya da tedavi de uygulanmamış. 10 günün sonucunda derin doku masajı terapisi gören bireylerin çeşitli kriterlerle değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören bireylere nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri de ortaya konulmuştur. 2014 yılındaki bir diğer araştırmada ise derin doku masajı uygulamasının tek başına diğer masaj çeşitleri ve ağrı kesici kullanımlarına göre daha etkili olduğu tespit edilmiş.


Yüksek Kan Basıncını Düşürür


Alternatif ve tamamlayıcı tıp yayınındaki bir çalışmada ise, derin doku masajı uygulamasının küçük, büyük ve ortalama tansiyon üstünde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür ve yüksek tansiyona sahip kişilerin tansiyon seviyelerinde düşmeler ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra bireylerin kalp atım hızları da düşüş göstermiştir.


Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır


Kronik stresten ve kas geriliminden kaynaklanan ödemler, genel sağlığa zarar sunarlar ve bu da iyileşme sürecini uzatır. Bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara neden olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizol düzeylerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini arttırıyor ve vücudu rahatlatıyor.


Oksitosinin bireylerde sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve iş birliğini de arttıran bir hormon olması sebebiyle önemli bir rolünün olduğu da biliniyor. Derin doku masajı uygulamasının doğal stres alıcı özelliğinin temelinde ise damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi de bulunuyor.


Yara İzlerini Ortadan Kaldırır


Derin doku masajı sıklık ile yara izleri oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylelikle bölgede oluşan sertliklerin de ortaya çıkmasını önler. Bunun yanında ödemleri azaltabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırarak azaltması sayesinde de dokulara daha fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese karşı verdiği tepkileri azaltır. Herhangi bir yaralanmanın ardından oluşan ödemler, kanın yaralı olan dokulara ulaşmasına engel olabilirler ve bu da dokulara oksijen ve besin gidişine engel olur. Neticede meydana gelen toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku çıkar ve bu da ağrıları daha da arttırır.Spor Performansını ve Toparlanma Sürecini İyileştirir


Spor tıbbı ve fiziksel fitness yayınındaki bir çalışmada ise, derin doku masajı uygulamasının sporcularda hem toparlanma sürecini hem de performansı daha da arttırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak isimlendirilen derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu ısıtabilmeleri adına aktiviteden önce masaj uygulanıyor ve bu da yaralanmaların önlenmesine de yardımcı oluyor. Sporcuların masaj uygulamasından gördükleri psikolojik yararlar da biliniyor. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda derin doku masajı sporculara ciddi oranda etkilerde bulunuyor.


Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur


Pek çok hamile kadın günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tedavilere yöneliyor ve böylelikle doğal doğum tekniklerinde meydana gelen ağrılar ile baş edebiliyorlar. Başvurulan terapi çeşitleri arasında ise masaj terapisi, kayropraktik ve akupunktur terapiler yer almaktadır. Bazı araştırmalarda masaj terapisinin anksiyeteyi de azaltan etkileri nedeniyle kadınların doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrasında yaşamış oldukları depresyon, anksiyete, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri de görülmüştür.


Bir araştırmaya göre, doğumdan önce ve doğum esnasında masaj terapisi alan kadınların daha az ağrı bir ağrı duydukları, doğumun üç saat kadar daha kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duydukları da görülmüştür. Masaj sonrasında kortizol seviyelerinin düşmesi ve kan akışının iyileşmesi nedeniyle, kadınlar aşırı fetal aktiviteden ve prematüre doğum riskinden de kurtulabiliyorlar.


Artrit Semptomlarını Azaltır


Kronik eklem ağrıları, sertlikler, anksiyete, eklem hareketlerinde kısıtlamalar ve uyku sorunlarına karşı masaj terapileri artrit kurumu aracılığı ile öneriliyorlar. Sıkı masaj teknikleri hem uzmanlar hem de bireylerin kendileri aracılığı ile ilgili bölgelere gündelik olarak uygulanabilirler. Araştırmalar, daha fazla baskı uygulanan sıkı masaj çeşitlerinin, artrit ağrısında hafif masajlardan daha da etkili olduğunu gösteriyorlar. Hafif masajların çoğunlukla keyif verici olmalarına karşın, orta seviyede basınç içeren masajlar rahatlatıyor. Tansiyonu ve kalp atımını da azaltıyorlar.

Comments


bottom of page