top of page

Derin Doku Masajının Yan Etkileri


Derin-Doku-Masajının-Yan-Etkileri

Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı, eklemleri oluşturan fasya ve diğer destekleyici dokular dahil olmak üzere vücutta bulunan kas dokusunun derin katmanlarını serbest bırakmak adına fazla basınç ve hareket uygulanmasına dayanan bir masaj çeşididir. Bu masaj uygulamasının amacı, bu katmanlara ulaşarak, esnetmek, rahatlatmak ve kaslarda bulunan zararlı tutulmaları serbest bırakmaktır.


Çoğu derin doku masajı, bel ya da boyun gibi büyük kas gruplarına, bunun yanı sıra gerilme ya da yaralanmalara karşı hassas olan eklemler ve tendonlara odaklanmaktadır. Stres anında gerilime eğiliminde bulunan omuzlar, kalçalar ve boyun gibi vücudun belli bölgeleri, çoğunlukla bu tür derin masaj uygulamalarından en fazla yarar sağlanabilecek bölgeler, alanlardır.

Derin Doku Masajı Nasıl Uygulanır?


Derin doku masajı uygulamasına başlamadan önce masaj terapistinize tedavi uygulanmasını istediğiniz vücut alanlarınızı bildirmeniz gerekir. Derin doku masajı bütün vücudunuza ya da yalnızca bir bölgeye uygulanabilmektedir. Tedavi alan birey uygun bir pozisyonda yüz üstü ya da sırt üstü olacak bir şekilde uzanır. Masaj terapisti başlangıçta daha hafif dokunuşlar ile kasların ısınmasını sağlar. Bu işlemin ardından kaslarınızın ve bağ dokularınızın iç katmanlarını hedeflemek adına sert ve derin vuruşlar uygulayarak, sürekli olarak basınç uygulanmaktadır.


Derin doku masaj uygulamaları kaslar ile beraber hareket etmekten ziyade kaslara karşı olacak şekilde hareket eder. Bu durum acı verici olabilir fakat derin masaj uygulamalarında uygulanan basınç yararlı olması açısından gereklidir. Derin doku masajı uygulamaları aynı zamanda diğer pek çok masajdan daha da uzun sürebilmektedir. (Yaklaşık 1,5 saat) Bu süre kasların ısınmasını ve ardından da rahatlaması için yeterli bir süredir.


Derin Doku Masajı Faydaları


Derin doku masajı uygulamasının ağrıları azaltmak, artrit semptomlarını hafifletmek, kaygı bozukluğunu tedavi etmek, kas gerginliğini azaltmak, yara iyileşmesini hızlandırmak ve kan basıncının da düşmesine yardımcı olmak gibi bir çok faydası bulunur.Boyun ve Omuz Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olabilir


Çalışmalar, yetişkin bireylerin yaşadığı en yaygın sağlık problemlerinden birisinin özellikle dizleri ve omuzları etkileyen kas - iskelet sistemi rahatsızlıkları olduğunu bulmuştur. Bu sağlık problemi, dünya nüfusunun %20 ila %50 sini etkilemektedir. 2017 senesinde yapılan bir araştırma, masaj terapisinin omuz hareketlerini iyileştirmede ve üst vücutta ağrıya, hareket açıklığının azalmasına sebep olan kas setliğini azaltmada da etkili olduğunu göstermektedir.


Atletik Performansı ve İyileşmeyi Olumlu Yönde Etkiler


Araştırmalar, derin doku masaj uygulamalarının, kas ağrısını, yaralanmaları önlemeyi, kas yorgunluğunu ve yaranın iyileşmesine katkı da bulunabileceğini göstermektedir. Bunun yanı sıra masaj terapisi alan sporcular için masaj seansının psikolojik yararları olduğu da belirtilmektedir. Fakat bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaçta duyulmaktadır. Bununla beraber, masaj uygulamasının hem doku iyileşmesine olan katkısı hem de psikolojik olan etkileri sporcular adına umut verici görünmektedir.


Ne Sıklıkla Derin Doku Masajı Uygulanır?


Pek çok sağlık uzmanı yaklaşık ayda bir kere derin doku masajı uygulamasını önermektedir. Fakat akut bir yaralanmanız, kronik ağrınız ya da farklı bir hastalığınız var ise masaj uygulama sıklığı sizin kişisel sağlık durumunuza göre farklılık gösterecektir. Yaralanan kişilerin ve sporcuların, derin doku masajı uygulamasını iki haftada bir ya da haftada bir olacak şekilde daha da sık yaptırmaları gerekebilmektedir.


Derin Doku Masajının Yan Etkileri Nelerdir?


Derin doku masajı uygulamasının risklerini en aza indirmek adına alanında uzman bir terapist bulmak çok önemlidir. Derin doku masajı herkes için uygun bir masaj değildir. Ameliyat sonrası dönemdeyseniz, mevcut bir yaralanmanız ya da sinir hasarınız var ise, hamilelik dönemindeyseniz, alçı ya da korse kullanıyorsanız, derin doku masajı uygulaması yaptırmadan önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.


Comments


bottom of page