top of page

Derin Doku Masajının Yardımcı Olabileceği Durumlar


Derin Doku Masajının Yardımcı Olabileceği Durumlar

Yorgun veya ağrılı kaslarınız varsa, lisanslı bir masaj terapisti tarafından derin doku masajı tam olarak aradığınız şey olabilir. Derin doku masajı, vücuttaki bağ dokusu olan fasyanın çeşitli seviyelerini etkileyen kas ve fasyanın daha derin yapılarına yöneliktir. Derin doku masajı, yaralanma, hastalık veya ameliyattan kaynaklanan kronik ağrıları olan müşterilere, sporculara ve spor salonunda aşırı çalışan kişilere, bir masada uzun saatler boyunca oturanlara ve hatta uzun süre işe gidip gelen, arkada oturmaktan bitkin düşmüş kişilere yardımcı olur. Aşağıda, derin doku masajının size yardımcı olabileceği durumlar anlatılmaktadır.


Derin Doku Masajının Yararları

  • Ağrı kesici

Gerginlikle birlikte ağrı gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Vücudunuzdaki ağrı daha fazla gerginliğe yol açar ve bu da daha fazla ağrıya neden olur. Derin doku masajı, gerginliği hafifletmeye ve kronik ağrı sorunlarına katkıda bulunan kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Derin doku masajı, hiperemi olarak adlandırılan bölgeye kan akışını arttırır ve kan söz konusu bölgeye aktıkça iyileşme süreci, daha hızlı iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu besin desteğini alır. Genel olarak artan kan akışı, vücudunuzun metabolik atıkları temizlemesine yardımcı olur, böylece ağrıya katkıda bulunan iltihapla savaşır.

  • Skar Dokularını Parçalar

Derin doku masajı, yara dokusunu parçalayabilir. Tekrarlayan stres sendromu olan insanlar, ameliyatlardan, yaralanmalardan veya hastalıklardan iyileşen insanların hepsi yara dokusuyla uğraşır. Doktorların cerrahi iyileşme için derin doku masajını önermelerinin nedeni, lenfatik drenajı iyileştiren ve dolaşımı artıran yara dokusunun parçalanmasıdır ve bunların tümü, hareket açıklığınızı ve esnekliğinizi artırmaya katkıda bulunur. Yara dokusunun serbest bırakılması, hastanın daha tam olarak iyileşmesini ve tam işlevselliğe geri dönmesini sağlayarak ağrıyı ortadan kaldırır ve üretkenliğini artırır. Üretken hissettiğimizde, beden, zihin ve ruh üzerindeki dalgalanma etkileri inanılmaz derecede güçlendiricidir.

  • Rehabilitasyon

Mevcut yaralanmalarınız varsa, derin doku masajı onu iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. Kaslarınız gergin, stresli veya bitkin olduğunda besinlerin ve oksijenin vücudumuzda özgürce hareket etmesi bize enerji vermek ve elimizden gelenin en iyisini yapmamızı sağlayamaz. İşte burada derin doku masajı devreye girer, çünkü kasları gevşetir ve vücudunuzun normal çalışma düzenine dönmesine yardımcı olur. Unutmayın, vücudunuz sağlıklı olmak ve size iyi hizmet etmek ister. Vücuttaki her şey birbirine bağlıdır, bu nedenle bir alan kapalıysa, diğer her yerde dalgalanma etkisi olur. Vücudun bir noktada hasar görmüş bölgelerini düzeltebildiğimizde, o zaman tüm vücudun zirveye sıfırlanmasına ve yeniden dengelenmesine yardımcı olabiliriz. Derin doku masajı kesinlikle bu süreçte yardımcı olabilir.

  • Kan Basıncını İyileştirir

Derin doku masajı, tansiyon problemlerinizle savaşmanıza yardımcı olabilir. Masaj, stresi ve gerginliği kaslarınızdan uzaklaştırmak için vücudunuzun gevşemesine yardımcı olur. Bu ağrıyı azaltır ve tüm bunlar kan basıncınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Masajı düzenli sağlıklı yaşam planınızın bir parçası yaptığınızda, kan basıncı sorunlarınızı sağlığınız ve zindeliğiniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayacak şekilde yönetmeye başlayabilirsiniz.


Masaj

Derin Doku Masajı Öncesi Neler Yapılmalıdır?


Derin doku masajınız için gelmeden önce bilmeniz gereken şey şudur, randevunuzdan önce bol su ile vücudunuzu nemlendirdiğinizden emin olun. Sadece kaslarınızın esnek kalmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bazı eğitimsiz masaj terapistleri de dahil olmak üzere birçok insanın toksin olarak adlandırdığı metabolik atıkları vücudunuzdan temizleyecektir. Metabolik atık, vücudun yiyecek ve suyu vücut hücrelerinin günlük yaşamdaki normal işlevlerini yerine getirmesi için besin olarak kullandıktan sonra arta kalan şeydir. Vücudun kullanmadığı her ne ise; örneğin nitrojen bileşikleri, CO2, su, sülfatlar vb. idrar, dışkılama ve terleme yoluyla vücuttan atılırız. Masaj kesinlikle süreci hızlandırabilir veya en azından daha verimli çalışmasını sağlayabilir.


Derin doku masajı tedavisini takiben biraz ağrı hissetmeniz normaldir, çünkü metabolik atıkların bir kısmı vücudunuzdan atılmayı bekleyen dokularınızın yüzeylerine uyarılır. Bunun olmasının en önemli yollarından biri, her gün ve özellikle derin doku masajından önce ve sonra yeterince su içmektir. Terapistiniz size daha fazla su içmenizi hatırlatmalıdır ve ayrıca vücudunuzun iyileşme sürecini en iyi şekilde nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilir. Derin doku masajı hakkında daha fazla bilgi edinmek için terapistlerimizle iletişime geçebilirsiniz.


Comments


bottom of page