top of page

Diş Ağrısını Kesmek İçin Eldeki Akupunktur Masaj Noktaları


Diş-Ağrısını-Kesmek-İçin-Eldeki-Akupunktur-Masaj-Noktaları

Diş Ağrısı Neden Olur?


Diş ağrılarının birbirinden farklı pek çok sebebi olabilir. 20’lik diş çıkartırken, diş eti iltihabında, diş çürüklerinde, diş dolgusunda olan herhangi bir sorunda, bazen de diş aralarındaki boşluklar sebebiyle dişler orta ya da yüksek derecede ağrı yaparlar. Herhangi bir diş ağrısında geciktirmeden diş hekimine başvurmak da gerekir.


Diş ağrıları çoğunlukla yemek yedikten sonra şiddetlenir ve ağrının yemek yüzünden olduğu kanısına varılmış olur. Bunun sebebi yemeklerdir fakat yenilen değil diş aralarında ve çürüklerde birikmiş olan artık olanlardır. Diş aralarında hapsolan yemek artıkları, bir asit üretir ve diş sinirlerini de rahatsız eder. Daha sonra da dişte sızı ve ağrı oluşur. Bu sebeple yemekten sonra dişleri iyi bir şekilde temizlemek şarttır.


Diş ağrısı, gündelik yaşantı içinde sıklıkla karşı karşıya kalmamız ve kimi zaman da ilaç kullanmadan baş etmemiz gereken problemlerden biridir. Bazen hastalık nedeniyle bazen de çürük ve benzeri sorunlara bağlı olarak meydana gelen diş ağrılarından kurtulmak adına akupunktur masajı gibi birtakım yöntemler mevcuttur.


Doğru noktalara doğru bir şekilde masaj uygulayarak diş ağrısını yenebilir, ağrının da şiddetini azaltabiliriz. Peki diş ağrısı İçin hangi kısıma masaj yapılır? Doğru baskı noktaları nerelerdir? İşte diş ağrısını yenmek adına uygulanabilecek masaj yöntemleri…Ağrılara iyi gelen baskı noktaları, özellikle de Çin tıbbında kullanılan ve vücudun sihirli noktaları olarak tanımlanan noktalardır. Bu noktalara uygulanan doğru masaj teknikleri ile diş, sırt, baş, omuz, kalp ve regl ağrılarını yenmek mümkündür. Çin tıbbında kullanılan bu baskı noktaları:

  • Baş Ağrısı İçin - Yindang Noktası

  • Sırt Ağrısı İçin - Ling Gu Noktası

  • Diş Ağrısı İçin - Hukou ve Xiaguan Noktaları

  • Omuz Ağrısı İçin - Jianjing Noktası

  • Kalp Ağrısı İçin - Neiguan Noktası

  • Regl Ağrısı İçin - Taichong Noktası olarak tanımlanır.


Diş ağrısı kimi zaman şiddetli bir hal alarak oldukça rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir. Ağrının evde çözüm yöntemleri ile yok edilmek istenmesi halinde uygulanması mümkün olan bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden bir tanesi olan xiaguan ve hukou noktalarına masaj uygulayarak ağrının tamamen ortadan kaldırılması da sağlanabilir.


Diş Ağrısı İçin Nereye Masaj Uygulanır?


Günümüzde alternatif tıp alanında kullanılan bilim dallarından birisi de akupunktur uygulamasıdır. Doğru akupunktur noktalarına masaj uygulayarak vücudun çeşitli kısımlarında ortaya çıkan ağrıların ortadan kaldırılması mümkündür. Diş ağrısı, kimi zaman oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşarak yaşam kalitesini düşürebilir.


Şiddetli bir hal alması halinde ise dayanılması güç bir acı olarak tanımlanır. Çürük, 20’lik dişin mevcut olan dişlere baskı uygulaması gibi nedenlere bağlı olarak meydana çıkan diş ağrısını masaj yaparak ortadan kaldırmak adına aşağıdaki adımların uygulanması önerilir:

  • Baş ve işaret parmaklarınızı sıkı bir biçimde yan yana getirin.

  • Kasların en yüksek olduğu noktaya sağ elin baş parmağı İle sol elinizdeki noktaya acı verecek kadar kuvvetli bir şekilde serçe parmağınıza doğru bir baskı uygulayın.

  • Uygulanan bu baskının en az yaklaşık 2 dakika kadar sürmesi gerekir.

Comments


bottom of page