top of page

Diskojenik Sırt Ağrısı


Diskojenik Sırt Ağrısı

Diskojenik sırt ağrısı, omurgadaki disklerin bozulduğu ve ağrıya neden olduğu bir durumdur. Ağrı, omurganın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Ağrı kalıcı veya düzensiz olabilir ve genellikle alt veya üst sırtta görülür.


Diskojenik Sırt Ağrısı Nedir?


Omurga, omur adı verilen bir dizi kemikten oluşur. Omurların her biri arasında, amortisör görevi gören ve iki omurun birbirine sürtünmesini önleyen bir omurilik diski bulunur. Yuvarlak disk iki parçadan oluşur. Dış kısım (halka) sert kollajen lifinden yapılmıştır ve her bir omur kemiğine bağlıdır. Jel benzeri bir malzeme içinde süspanse edilmiş bir protein lifleri ağından oluşan bir çekirdeği çevreler.


Jel benzeri çekirdeğin sinirleri yoktur. Diskler bozulduğunda veya hasar gördüğünde iltihaplanma ve ağrı oluşur. Çoğu diskojenik ağrı alt sırtta (lomber omurga) oluşur, ancak omurga boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Bu tür ağrıların ikinci yaygın bölgesi boyun veya sırt üstüdür. Diskojenik sırt ağrısı ile ilgili şaşırtıcı gerçeklerden biri, disk dejenerasyonu ile ilgili olduğuna inanılmasına rağmen, dejenerasyonun her zaman ağrıya neden olmamasıdır. Tıbbi araştırmalar devam etmektedir.


Diskojenik Sırt Ağrısı Semptomları Nelerdir?


Tek bir diskojenik sırt ağrısı semptomu yoktur. Semptomlar, hafif ila yoğun arasında değişen ağrı yoğunluğu da dahil olmak üzere kişiden kişiye değişir. Diskojenik alt sırt ağrısı semptomları şunları içerir:

 • Kol veya bacakta değil, sırtta kalıcı ağrı,

 • Omurga sıkıştırıldığında ağrı,

 • Yatarken ağrı tamamen veya kısmen rahatlar,

 • Ağrı uyluğun arkasında hissedilebilir ancak alt bacağa yayılmaz.

Diskojenik üst sırt ağrısı semptomları şunları içerir:

 • Baş eğildiğinde veya döndürüldüğünde boyunda ağrı,

 • Baş bir süre aynı pozisyonda tutulduğunda boyunda ağrı,

 • Boyundaki kas spazmları,

 • Boyundan kola doğru uzanan ağrı.

Ağrı, yaralanma gibi bir nedenle aniden başlayabilir veya yavaş yavaş başlayabilir ve genellikle yaşlanma nedeniyle giderek kötüleşebilir.


Diskojenik Sırt Ağrısı Nedenleri


Diskle ilgili ağrının birkaç olası nedeni vardır. Bir tür diskojenik bozukluk olan dahili disk bozulması olarak adlandırılır. Diskojenik sırt ağrısı iç disk bozulması, bir omurilik diski yırtıldığında veya çatladığında, çekirdek dokunun halka ile bağlanmasına izin verdiğinde oluşan ağrıyı ifade eder. Halka şeklindeki sinirlerin, yırtılmanın bir sonucu olarak salınan çekirdekten inflamatuar proteinler tarafından tahriş edildiği ve inflamatuar bir yanıta yol açan bir süreç meydana gelir. Tüm halka şeklindeki yırtıklar veya çatlaklar ağrıya neden olmaz. Ağrıya neden olan disk sorunlarının diğer nedenleri şunlardır:

 • Yaşlanma, disklerin kurumasına ve büzülmesine veya incelmesine veya normal aşınma ve yıpranma nedeniyle zayıflamasına neden olabilir; bu olaylar disk halkasına baskı uygular ve bu da yırtılmalara veya çatlaklara yol açar,

 • Omurgaya çok fazla baskı yapılır ve diskin sinirleri olan dış halkası zarar görür,

 • Çöken veya yanlış hizalanmış diskler, omurgaya yakın sinir köklerine baskı uygular,

 • Genetik, disk bileşimini değiştirerek normalden daha hızlı kurumasını sağlar ve omurganın eşit yük taşıma kabiliyetine zarar verir; disk sonunda zamanla yırtılır,

 • Vertebra kenarları bozulur ve disk dejenerasyonunun hızını artıran inflamatuar kimyasallar açığa çıkar.


Evde Masaj

Diskojenik Sırt Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Diskojenik sırt ağrısının klinik tanısı, doktorun fizik muayene yapması ve tıbbi öykü almasıyla başlar. Çoğu durumda önce bir MRI (manyetik rezonans görüntüleme) istenir veya doktor bir CT (bilgisayarlı tomografi) taraması görmeyi seçebilir.


Amaç, ağrının kaynağını tam olarak belirlemektir. Diskogram gibi invaziv bir test yaptırmak gerekli olabilir. Diske veya disklere bir boya enjekte edilir, böylece bir floroskop monitöründe ve bir röntgen filminde görülebilirler. Bununla birlikte, bu tanı yöntemi yalnızca diğer yöntemler ağrıya neden olan belirli diskleri tanımlayamadığında kullanılır.


Diskojenik Sırt Ağrısının Yaygın Tedaviler Nelerdir?

Diskojenik sırt ağrısı tedavisi her zaman önce konservatif yöntemlerle başlar. Amaç, ağrıyı hafifletmek için sinirlerin etrafındaki iltihaplanma miktarını azaltmaktır. Tedaviler şunları içerir:

 • İlaçlar, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), analjezikler, steroidler,

 • Fizik tedavi, masaj, egzersiz vb.,

 • Buz ve ısı uygulamak,

 • Yaşam tarzı değişiklikleri, yani kilo vermek, stresi azaltmak, gün boyunca duruşu ayarlamak vb.

Cerrahi tedaviler sadece diskojenik sırt ağrısı için son çare olarak kabul edilir. Bir spinal füzyonu ve bozulan diskin hareketli bir implantla değiştirilmesini içerir. Bununla birlikte, her zaman test edilen yeni cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri vardır. İyi haber şu ki, çoğu insan sırt ağrısından kurtulabilir. Belirli bir durum için en iyi özelleştirilmiş tedavi seçeneklerini öğrenmek için bir doktora danışın.


Comments


bottom of page