top of page

Diz Masajı Faydaları


Diz-Masajı-Faydaları

Diz Masajı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilimsel Gerçekler


Dizlerde ağrı, sertlik ya da şişlik gibi problemler var ise, masaj sizler için potansiyel olarak yararlı olabilir. Belirtileriniz ister oste artritten isterse eklemlerinizi etkileyen başka bir konudan kaynaklansın, bu ek tedavinin değerini gösteren bazı kanıtlar da vardır. Fizik tedavi ya da ağrı kesici ilaçlar daha sık reçete edilebilirken, masaj gündelik işlevinizi olumlu yönde etkileyebilecek ek bir seçenek, tercih olabilir.


Diz Masajının Faydaları Nelerdir?


Diz ağrısı için yaygın olarak reçete edilen tedavilerin genelinin yan etkileri olduğu ve bazılarının da sınırlı faydası olduğu için, pek çok insan alternatif tercihler aramaya bırakılmıştır. Böyle bir tedavi diz masajıdır. Pek çok farklı çalışma, ağrılı ya da artritik bir eklem masajının aşağıdakiler de dahil olmak üstüne bir takım faydaları olabileceğini bulmuştur;

  • Ekleme kan akışını getirmek

  • Bölgedeki dolaşımın iyileştirilmesi

  • Şişmeyi azaltmak

  • Yeni eklem sıvısı getirmek

  • Genel ağrı ve sertliği azaltmakMasaj bunun yanı sıra tonu iyileştirmeye ve etkilenen dizine destek ve stabilize sunan kasların genel esnekliğini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu fizyolojik yararlar önemli olsa da, gerçekten etkili olan şey, bunların gündelik yaşamınız üstündeki etkisidir. Araştırmalar, masaj terapisinin, dizlerde osteoartritle uğraşan bireylerde ağrı düzeylerini, sertliği ve genel gündelik işlevi olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. Diğer bir fayda, masaj ile ilişkili minimum yan etkilerin olmasıdır. Bu müdahale, fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar ve kilo verme gibi daha geleneksel tedavilerin yerini alması anlamına gelmese de, nadiren olumsuz sonuçları olan güzel bir ek olabilir.


Diz Masajı İçin İpuçları


Ağrıyan dizler için masaj yapmayı denemek istiyorsanız, bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız son derece önemlidir. İlk olarak, masajın sizin için uygun olduğundan emin olmak adına ağrınızı yöneten sağlık uzmanı ile konuştuğunuzdan emin olun. Bazı masaj stilleri iltihaplı eklemi olan bireyler için uygunsuz ve hatta zararlı olabilir, bu sebeple önce uygulayıcınız ile konuşmanız en iyisi ve en doğrusudur. Bunun yanı sıra bazı rahatsızlıklarınız var ise olumsuz etki yapabileceği için masajdan uzak durabilirsiniz. Bu koşulları bunları içerir;

  • Önceden var olan yüksek tansiyon

  • Varisli damarlar

  • Osteoporoz

Son olarak, bir masajın ağrınızı iyileştirmesi gerektiğini, daha da kötüleştirmemesi gerektiğini hatırlamak çokça önemlidir. ‘Acı yoksa kazanç da yok’ felsefesi bu şartlar altında uygun da değildir.

Comments


bottom of page