top of page

Diz Rekonstrüksiyonu Sonrası İyileştirici Masaj


Diz Rekonstrüksiyonu Sonrası İyileştirici Masaj

Diz ekleminin herhangi bir bölümünün hasar görmesi veya yaralanması, genellikle çok ağrılı olduğundan, egzersiz yapma yeteneğimizi ve hatta basit günlük görevleri yerine getirmemizi etkilediği için önemli bir sorundur.


Birçok insan, yaşamları boyunca bir tür diz yaralanmasından muzdarip olacaktır. Bazı ciddi yaralanmalar, dizin stabilitesini ve işlevini eski haline getirmek için diz rekonstrüksiyonu veya replasman cerrahisi gerektirecektir.


Yaygın Diz Yaralanmaları

  • Çıkık

Çıkıklar, insanların kendilerini sıklıkla hastanede buldukları yaygın bir yaralanmadır. En ciddi diz çıkığı türü, femur ve tibia kemikleri hizadan çıktığında görülür, bu da o bacağa ağırlık verememe veya onu hareket ettirememe ile sonuçlanır. Bu durum bir araba kazası sonrası veya yoğun spor aktivitesinde uygulanan çok fazla baskıdan kaynaklanabilir.

  • Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön çapraz bağ genellikle spor aktiviteleri sırasında yaralanır. Futbol veya basketbol gibi yoğun fiziksel aktivite ile uğraşan sporcuların, daha az fiziksel aktivite uygulanan spor aktiviteleri yapan kişilere göre ön çapraz bağlarını yırtma olasılığı daha yüksektir.

  • Arka Çapraz Bağ Yaralanmaları

Arka çapraz bağ dizinizin çok önemli bir parçasıdır. Genellikle bir araba kazasında veya başka bir kişiyle bir tür temasın olduğu sporla ilgili yaralanmalarda öne doğru alınan bir darbeden kaynaklanır. Kısmi bir yırtık, tedavi edilmezse kendi kendine iyileşebilir, ancak tam hasar, kronik ağrı gibi komplikasyonlara neden olabilecek ve cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır.

  • Tendon Yırtılması

Kuadriseps ve patellar tendonlar gerilebilir veya yırtılabilir. Herkeste tendon yırtıkları olsa da, koşu ve futbol gibi tekrarlayan etki veya yön değiştiren sporlar yapan orta yaşlı kişilerde daha sık görülür. Bu tendonlardaki yaralanmanın en yaygın nedeni, diz üzerine düşme sebebiyle ortaya çıkar.


Diz Rekonstrüksiyonu Nedir?


Diz rekonstrüksiyonu, diz ekleminizi değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. İyi bir rehabilitasyon programı uygulamak, herhangi bir ameliyat sonrasında uygulanan iyileşme planının çok önemli bir parçasıdır. Masaj şişlik, iltihap ve ağrıyı azaltmak, eklem hareketliliğini ve dolaşımı düzeltmek için yardımcı olacak tamamlayıcı bir tedavi planının parçasıdır.


Masaj

İyileştirici Masajın Faydaları


Birçok insan diz rekonstrüksiyonu ameliyatı sonrası ağrı kesicilere büyük ölçüde güvenir. Ağrı kesiciler anında rahatlama sağlayabilir, ancak güç ve hareketliliği geri kazanma konusunda etkili değildir. İyileştirici masaj ise sadece ağrıyı ve kısıtlamayı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda terapistiniz de kasları yeniden güçlendirmeye başlamak için basit egzersizler uygulayabilir.


İyileştirici masaj terapistleri ayrıca ameliyatla doğrudan ilgili olmayan alanlara da odaklanır. Ameliyattan sonra aktivitenin azalması ve hareketlerdeki kısıtlanma nedeniyle birçok kişi diğer alanlarda sorunlar yaşayacaktır.


Diz cerrahisi uygulanmadığında diz çevresinde büyüyen zararlı dokularda iltihaplanmaya neden olan çok fazla hasar ortaya çıkabilir. İyileştirici masajın diz protezi ameliyatından sonra ağrı ve şişliği yönetmede çok etkili olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar iyileştirici masajın ödemi ve ameliyat sonrası ağrıları azalttığını göstermiştir. Masajın bir diğer etkisi de ağrı kesici kullanımını azaltır ve kendinizi sağlıklı hissetmenizi sağlar.


Comentarios


bottom of page