top of page

Doğal Ağrı Kesici Olarak Masaj


Doğal Ağrı Kesici Olarak Masaj

Herkes zaman zaman ağrı ve sızılar yaşasa da kronik ağrı 3-6 ay veya daha uzun süren ağrılar olarak tanımlanabilir. Sürekli veya tekrarlayan ağrının etkileri fiziksel olmaktan çok daha fazlasıdır; zihinsel sağlığınızı ve yaşam tarzınızı da etkileyebilir.

Kronik ağrının belirgin bir nedeni olmayabilir, ancak birçok insan için ya bir yaralanmayla ya da bir sağlık durumunun yan etkisinin bir sonucu olarak başlar. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Artrit,

 • Sinir hasarı,

 • Bulaşıcı hastalıklar,

 • Fibromiyalji,

 • Omurilik koşulları,

 • Ameliyat sonrası yara izi,

 • Tekrarlayan migren.

Ağrı, sinir sisteminizde travmaya verilen doğrudan bir tepkidir, ancak kronik ağrı, asıl neden iyileştikten çok sonra da devam edebilir. Sebep ne olursa olsun, semptomlarınızı tedavi etmeye çalışırken doktorunuzla sürekli diyalog halinde kalmanız önemlidir.


Ağrı Kesici Masaj


Birçok kişi, kronik ağrıyı yönetmede yardım için bir masaj terapistini ziyaret etmeyi seçer. Masajın başlıca potansiyel faydaları şunlardır:

 • Serotonin salınımı: Bu, vücudun doğal ağrı kesici (mutluluk hissi) hormonu ve nörotransmitteridir.

 • Daha derin uyku: Mutlaka doğrudan bir semptom değil, çoğu zaman ağırlaştırıcı bir faktör. Masaj, iyi bir gece uykusu çekecek kadar rahatlamanıza yardımcı olabilir.

 • Geliştirilmiş hareket aralığı: Eklem sertliği için masaj, daha kolay hareket sağlamak için yumuşak dokuyu uzatabilir ve serbest bırakabilir.

 • Azaltılmış inflamasyon: Masaj, oksijen ve besinleri kaslardaki yapışıklıklara getirerek ve ayrıca laktik asidi boşaltarak çalışır. Bu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Masöz

Ne Tür Bir Masaj Denemeliyim?


Birçok farklı masaj türü vardır, bu nedenle belirli semptomlarınız için en iyi olanı belirlemek için birkaçını denemeye değer.

 • Refleksoloji: Bu non-invaziv tedavi, ayaklarınızdaki vücuttaki bölgelere karşılık gelen basınç noktalarına odaklanır. Iit'in felsefesi, qi veya “enerji” akışındaki tıkanıklıkları serbest bırakmakla ilgilidir. Çalışmalar, bunun birçok farklı tıbbi durum için ağrı yönetiminde etkili bir araç olduğunu göstermiştir.

 • Rahatlatıcı Masaj: Uzun, akıcı vuruşlar ve İsveç masajına benzer çeşitli basınçlar kullanarak, bu tür tedavinin odak noktası sakinleşmenize ve stres atmanıza yardımcı olmaktır.

Ciddi bir hastalık veya yaralanma yaşıyorsanız, herhangi bir masaj tedavisine başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ayrıca, tedaviniz başlamadan önce ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi terapistinizle tartıştığınızdan emin olun.


Dik oturabilir ya da havluyla örtülü bir masaya uzanabilirsiniz. Herhangi bir aşırı rahatsızlık hissediyorsanız daima iletişim kurun. Gergin alanlar manipüle edilirken hafif bir rahatsızlık hissedebilseniz de asla ıstırap içinde olmamalısınız. Sizin için mükemmel baskıyı elde etmek için bu konuda terapistinizle iletişim kurmak her zaman önemlidir, bazen daha hafif bir baskıya sahip olmak ve rahatsızlığa katlanmaktansa rahatlatıcı faydaların tadını çıkarmak tercih edilir.


Masajınızdan sonra biraz dinlenmeniz ve bol su içmeniz önerilir. Ertesi gün kaslarınız ağrıyorsa, ılık bir banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Masajın etkileri, özellikle kronik ağrıya neden olan durumlarda kümülatif olma eğilimindedir, bu nedenle bütçenize bağlı olarak her hafta veya ayda bir tedavi planlamayı düşünün.


Comments


bottom of page