top of page

Doğum Öncesi Masaj Hakkında Bilmeniz GerekenlerAnne adayları, hamileliğin acısını ve stresini azaltmak için rahatlama ararlar. Bir bebek büyüdükçe, annenin ağrı ve rahatsızlığının boyutu da artar. Ayaklarını uzatarak, yan yatarak ve ısıtma yastıkları kullanılarak uygulanan masajı, birçok anne adayı yatıştırıcı bir rahatlama için tercih etmektedir.


Sırt ağrısı ve rahatsızlık gibi çok yaygın bir durum bekliyor ve yaşıyor musunuz? Doğum öncesi masajın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumanızı öneririz.


Hamile Kadınlar Masaj Yaptırabilir Mi?


Doktorlarının izni ile hamile kadınlar güvenle masaj tedavisi görebilirler. Lisanslı bir masaj terapisti ve doktor, bir kadının hamilelik sırasında masaj yaptırmasının güvenli olup olmadığını belirlemek için birlikte çalışır. Yüksek riskli gebelikleri, yüksek tansiyonu veya gestasyonel diyabeti olan kadınlar için masaj tedavisi önerilmez.


Doktorunuz hamilelik sırasında masaj yaptırmanız için yeşil ışık yakıyorsa, özel doğum öncesi eğitim almış sertifikalı bir masaj terapisti bulmanız gerekmektedir. Profesyonel masaj terapisti hangi tekniklerin kullanılmasının güvenli olduğunu, hangi ekipmanın kullanılacağını, ağrıyı nasıl gidereceğini, şişliği nasıl azaltacağını ve anne adayının rahatlamasına yardımcı olacağını bilmelidir.


Doğum Öncesi Masaj Nasıl Uygulanır?


Doğum öncesi masajı, özellikle bir kadının hamile vücudunun değişen anatomisine uyum sağlamalıdır. Çoğu geleneksel masaj sırasında hastalar yüzüstü yatarlar fakat hamileyken bunu yapmak mümkün değildir.


Hamile bir kadın, genellikle diğer masaj türlerinde görülmeyen stratejik konumlandırma ve desteğe ihtiyaç duyar. Bu masajı yaptıracak olan anne adayı doğum öncesi masaj sırasında yan yatar. Daha sonra sırtını, dizlerini veya ayaklarını desteklemek için özel yastıklar veya dolgularla kullanılır. Anne adayları yan yatma pozisyonu ile dik oturma pozisyonu arasında geçiş yapacaktır.


Doğum Öncesi Masajının Faydaları Nelerdir?


Hamilelik masajları, genel ağrı ve gerginlik giderici özelliğinin yanı sıra anne adayları için çok çeşitli faydalar sağlar. Doğum öncesi masajlar, su tutulmasını azaltarak, lenfatik sisteminizi uyararak ve eklemlerdeki baskıyı hafifleterek şişmeyi önleyebilir.

Hamilelik masajları şişliği azalttığından, ağırlığı ve vücut yorgunluğunu giderebilir, dolaşımı iyileştirebilir ve bir kadının enerji seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca stresi düzenleyebilen, kaygı ve depresyonu azaltabilen ve daha iyi rahatlamayı teşvik edebilen serotonin ve dopamin gibi hormonların salınmasına da yardımcı olurlar.


Bazı anne adaylarının, kadının büyüyen rahminin neden olduğu baskı nedeniyle şiddetli bel ağrısı veya siyatik sinir ağrısı yaşaması olasıdır. Kalçalara ve bacaklara yayılan bel ağrısı yaşıyorsanız, doğum öncesi masaj siyatik siniri üzerindeki gerilimi azaltabilir ve iltihabı azaltabilir.


Araştırmalar ayrıca, doğum öncesi masajların stres seviyelerini azalttığı ve kas gücünü ve gevşemesini iyileştirdiği için, kadınların doğum sonrası depresyon vakalarının yanı sıra daha kısa süreli ve daha az karmaşık doğumlara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.


Masaj

Doğum Öncesi Masajının Diğer Masajlardan Farkı Nedir?


Doğum öncesi masajı, genellikle diğer masaj türlerinde deneyimlenen birçok yaygın masaj tekniğini kullanır. Örneğin, doğum öncesi masaj terapistleri, tipik olarak İsveç masajlarında kullanılan uzun, kayma vuruşları yapacaktır.


Bununla birlikte, doğum öncesi masaj terapistleri, karın ve bacaklara derin baskı uygulamaktan kaçınma eğilimindedir. Hamile bir anne ve terapisti masaj sırasında kullanılacak baskının seviyesini belirlemek için birlikte çalışacaklardır. Tetik nokta terapisi veya derin doku masajı teknikleri, belirli kas gerginliği veya spazm alanlarını hafifletmek için hastanın konfor düzeyi dahilinde kullanılabilir.


Doğum Öncesi Masaja Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Hamilelik masajınızın olduğu gün, deneyiminizi rahatlatmak ve optimize etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İlk olarak, randevunuza rahat bir şeyler giyin. Teknoloji kullanımınızı en aza indirin ve önceden meditasyon veya derin nefes egzersizleri yapın, böylece randevunuza zaten rahatlamış bir ruh hali içinde gidebilirsiniz.


Sabah bulantısı veya başka bir rahatsızlık yaşıyorsanız masaj terapistinize bildirin. Bu şekilde mide bulantınızı veya rahatsızlığınızı artırabilecek belirli tekniklerden veya pozisyonlardan kaçınabilirler.

Comments


bottom of page