top of page

Doğum Öncesi Masajı


Doğum Öncesi Masajı

Doğum Öncesi Masajı Nedir?


Doğum öncesi masajı, hamilelikte masaj yaptırmak isteyen anne adayları için güvenli bir masaj olarak tercih edilebilir. Hamilelikte vücut ağrılarına, strese ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olur. Hamileliğiniz boyunca istediğiniz zaman bu masajı yaptırabilirsiniz.


Doğum öncesi masajı, İsveç masajına benzeyen teknikler uygulanır. Uzman masaj terapisti bel, kalça ve bacak bölgenize odaklanacaktır. Tercihinize göre tamamen veya kısmen kıyafetlerinizi çıkarabilirsiniz. Masaj esnasında rahatınıza göre yan veya karnınız için kesik olan özel tasarlanmış bir masaya uzanabilirsiniz. Kasıklarınızda veya bacak bölgesinde herhangi ağrı olursa, masaj yaptırmadan önce mutlaka bir doktora danışmakta fayda olacaktır.


Anne adaylarının doğuma hazırlanmak için yaptıracakları öncesi masaj kasların ve dokuların esnemesini sağlar. Doğum anında gevşemesi gereken bu kasları bilmek, kasların nasıl kasılıp açıldığını öğrenmek doğum süreci için oldukça yararlıdır.


Doğum Öncesi Masajı Ne Zaman Yapılmalıdır?


Doğum öncesi masajını hamileliğin 36. haftasından itibaren doktorunuza danışarak, haftada iki defa olmak koşuluyla beş dakikalık seanslar şeklinde yaptırabilirsiniz. Masaj yağı olarak badem, Hindistan cevizi ya da buğday gibi doğal yağlar veya özel bir karışım olarak hazırlanan doğum öncesi masajı yağlarını kullanabilirsiniz. Burada önemli olan kullanılan yağa karşı bir alerjiniz olmaması ve kullanılan bu yağların kesinlikle organik olmasıdır.


Masoz

Doğum Öncesi Masajının Faydaları


Doğum öncesi masajı bebeğin dışarıya çıktığı anda yaşanılan şiddetli ağrıyı hafifletmekte etkilidir. Yapılan araştırmalarda doğumdan önce yapılan bu masajın ilk kez anne olan kadınlarda travmaları azalttığı gözlenmiştir. Bu araştırma aynı zamanda doğum öncesi masajı uygulayan kadınların yırtılma vb. gibi durumlarla daha az karşılaştığını ortaya koymuştur. Doğum öncesi masajını uygulayan annelerin ise doğumdan sonra ilk üç ay içerisinde daha az ağrı yaşadıkları belirtilmiştir.


Doğum öncesi masajı uygulayan kadınlarda doğum esnasında yaşanılan yırtık oranı, masaj yapmayan kadınlara kıyasla çok daha azdır. Yani doğum öncesi masajı yüksek ölçüde doğum yırtığı ihtimalini azaltmaktadır. Bu durum özellikle ilk doğumunu yapacak anneler için çok daha etkilidir. Daha önce normal doğum yapmış olan kadınlar üzerinde masajın etkisinin daha az olduğu görülmüştür. Doğum öncesi masajı ile birlikte egzersiz yapmak kaslarının güçlenmesini sağlayarak rahatlamasına yardımcı olur.


Doğum Öncesi Masajının Zararı Var Mıdır?

Kadın doğum uzmanları tarafından da önerilen doğum öncesi masajının her zaman faydalarından bahsedilir. Hamileliğin son haftalarında uygulanan bu masaj doğumu kolaylaştıran etkili yöntemlerin en başındadır. Doğum stresini azalttığı ve anne adayını doğuma hazırladığı söylenir. Fakat yine de bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır, masaj öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.


Doğum öncesi masajının erken doğum yapma ihtimali olan anne adaylarının uygulaması pek önerilmez. Düşük veya ölü doğumların yaşanmasına sebep olabilir. Doğum öncesi masajının amacı kasları esnetmek ve rahatlatmaktır. Diğer egzersizler ile karıştırılmamalıdır.

コメント


bottom of page