top of page

Doğum Sonrası Masajınız Sırasında Neler Beklemelisiniz?


Doğum Sonrası Masajınız Sırasında Neler Beklemelisiniz?

Doğum sonrası masaj, doğum öncesi masaj kadar önemlidir. 9 aylık bir bebek büyütmek ve doğum maratonu kesinlikle vücudunuza zarar verir. Uygun uyku, dinlenme, hafif hareket, beslenme ve hidrasyon ile vücudumuz en hızlı şekilde iyileşir. Yeni annelerin çoğu yeni bebekleriyle o kadar meşguldür ki kendilerine çok az zaman kalır.


Yeni bir bebeğe bakmanın yeni bir dizi ağrı ve sızı ekler ve uzun süreli yaralanmalardan kaçınmak için bunları ele almak önemlidir. Doğum sonrası masajın zihinsel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilir ve doğum sonrası depresyona yardımcı olabilir.


Doğum Sonrası Masaj Nedir?


Doğum sonrası masaj, doğumdan bir yıl sonrasına kadar doğumdan sonra herhangi bir zamanda alınan bir masajdır. Yeni bir anne doğumdan sonraki gün doğum sonrası masajı almaya başlayabilir. Bu doğum sonrası masajın amacı, doğum maratonundan kurtulmanıza yardımcı olmaktır.


Bu kurtarma masajı, tipik bir masajdan biraz farklıdır. Doğum sonrası masaj terapistiniz derin hedefli basınç noktaları kullanmak yerine çok hafif basınç ve geniş vuruşlar kullanacaktır. Doğum sonrası masaj terapistiniz birkaç ağrıyan kas üzerinde odaklanmak yerine tam vücut masajı yapacaktır. Bu masajın amacı rahatlamanıza yardımcı olmak ve vücudunuzdaki dolaşımı hızlandırmaktır.


Vücudunuz doğumla çok fazla uğraştığından, doğumdan sonraki ilk birkaç günde onu aşırı uyarmamak önemlidir. Doğum sonrası masajınız çok derinse, vücudunuz toparlanamayacağı için gerginliğin artmasına neden olabilir.

  • Lenfatik Drenajı Artırın

Hamilelik sırasında vücut sıvıları %50 artar, masaj için temizlendikten hemen sonra bu sıvıları en kısa sürede azaltmaya başlamanız iyileşmenize yardımcı olacaktır. Doğum sonrası masaj şişliği azaltır ve vücudunuzdaki toksinleri gidermeye yardımcı olur.

  • Kan Akışını Artırın

Doğum sırasında yeni anneler, bir seferde uzun saatler boyunca belirli pozisyonlardadır. Hareketsiz dolaşım azalır ve bu iyileşmeyi etkiler. Doğum sonrası hafif bir dokunuş, geniş basınç, tam vücut masajı, oksijenli kanın dolaşımına yardımcı olur ve tüm kaslarınızın ihtiyaç duydukları besinleri almasına izin verir. Dolaşımdaki bir artış, bağışıklığınızı da artıracak ve hastalanmanızı önlemeye yardımcı olabilir.


Doğum Sonrası Masajın Faydaları Nelerdir?

  • Daha İyi Uyku

Uyku, sahip olduğunuz en önemli iyileşme aracıdır. Doğumdan sonra uykunuz bölünecektir, bu nedenle, sahip olduğunuz saatlerde mümkün olan en yüksek kalitede uykuya ulaştığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Masaj, vücudu endorfin salgılamaya teşvik eder. Endorfinler, beyin tarafından üretilen iyi hissettiren ve doğal ağrı kesici hormonlardır. Bu, doğum sonrası uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

  • Emzirmeyi İyileştirir

Doğum sonrası dönemde göğüs ve omuzlardaki kaslar, yeni bebeği taşımanın ve emzirme sırasında öne eğilmenin bir sonucu olarak sıklıkla gerginleşir. Sonuç olarak süt kanalları hafifçe tıkanabilir ve süt akışının yavaşlamasına neden olabilir. Araştırmalar, masajın prolaktin seviyelerini arttırdığını gösterir. Doğum sonrası meme masajı sadece süt akışını artırmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda süt üretimini de artıracaktır.

  • Boyun Ağrısını ve Gerilim Baş Ağrılarını Azaltır

Bir bebeği emzirirken veya biberonla beslerken, çeneniz, bebeğinizi kontrol etmek için büyük olasılıkla aşağı doğru açılıdır. Bu konumlandırma zamanla omuzlarınızda ve boynunuzun arkasında gerginliğe yol açacaktır. Bazı yeni anneler için gerilim o kadar kötüleşebilir ki baş ağrısına neden olabilir. Vücudunuzdaki tüm tetik noktalarının farklı ağrı kalıpları vardır, bazıları omuzlarınızdan kaynaklanır ve ağrıyı şakaklarınıza yönlendirir. Bu tetik noktaları rahatlatmanın en iyi yolu doğum sonrası masajdır.


Sürekli baskı veya hareket yoluyla masaj terapistiniz bunları sizin için serbest bırakabilecektir. Doğum sonrası masaj, boyun ve omuzlardaki gerginliği azaltmanın en faydalı yollarından biridir. Masaj terapistiniz, etkilerin bir sonraki masajınıza kadar sürmesini sağlamak için doğum sonrası masajınızın ardından yapmanızı önerecektir.

  • Sırt Ağrısını Azaltır

Çoğu kadın doğumdan sonraki haftalarda bel ağrısı yaşamaya devam eder. Son üç aylık dönemde doğum öncesi masaj terapistleri, güvenliğiniz için belinizdeki baskıyı hafifletir ve birçok hamile anne, ağrılarından tam olarak kurtulmayı zor bulur. İyi haber şu ki, doğumdan sonraki ilk birkaç aydan sonra masaj terapistiniz belinizi tekrar güvenli bir şekilde hedefleyebilir. Bu, ağrıyan kasları rahatlatacak ve belinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

  • Bilek Ağrısını Azaltır

Doğumdan sonra vücudunuzun 6 aya kadar relaksin hormonu ürettiğini unutmamak önemlidir, bu hormon doğuma hazırlanırken vücudunuzdaki eklemleri gevşeten hormondur. Vücudunuzdaki eklemlerin gevşemesi ile kaslarınız eklemleri korumak için ekstra sert kısalmalar yapacaktır. Bu genellikle doğum sonrası “sıkılık” fark ettiğinizde hissettiğiniz şeydir. Çoğu yeni anne, bileklerinde/ellerinde artan ağrı hisseder ve bu da karpal tünel sendromu ve tendinit gibi sorunlara yol açar.

  • Ağrılı Bacakları/Ayakları Rahatlatır

Doğum sonrası annelerin çoğu, hamilelikten kaynaklanan bacaklarda artık şişlik yaşar. Doğum sonrası masaj, sahip olabileceğiniz herhangi bir şişliği azaltmaya yardımcı olacak lenfatik drenajı içerebilir. Sonuç olarak, bu da herhangi bir kramp ile yardımcı olmalıdır.


Masöz

Doğum Sonrası Masaj İçin Hangi Pozisyonlar Güvenlidir?


Masaj terapistiniz, mevcut uyku pozisyonunuza göre doğum sonrası masajınız sırasında sizin için en iyi pozisyonu değerlendirecektir. Tıp uzmanınız tarafından yüz üstü yatma izniniz varsa ve son iki ay içinde sezaryen yaptırmadıysanız, bu pozisyon bir kez daha sizin için güvenli olacaktır.


Ek meme hassasiyeti ve şişmesi hissediyor olabilirsiniz. Doğum sonrası masaj terapistleri özel olarak eğitilmiştir ve size ek göğüs desteği sağlayacaktır. Köprücük kemiklerinizin altına bir havlu rulosu ve midenizin altına bir yastık yerleştirilecektir. Bu, göğüslerinizin masaj masasına rahatsızlık verecek şekilde bastırılmasını önleyecektir.


Bazı yeni anneler, doğumdan sonraki ilk birkaç ayda doğum sonrası masaja doğum öncesi masaja benzer bir yan yatış pozisyonunda devam etmeyi en rahat bulurlar. Ek meme desteğiyle bile hassas göğüslere hafif bir baskı yapılması rahatsız edici olabilir. Doğum sonrası ilk hafta içinde bir doğum sonrası iyileşme masajı yaptırırsanız, bu da büyük olasılıkla yan yatış pozisyonunda olacaktır.

Comments


bottom of page