top of page

Dokunma ve Masajların Etkisi


Dokunma ve Masajların Etkisi

İnsanlar olarak, sadece konuşmanın ötesinde iletişim kurarız. Bir el sıkışma hoş bir kişilik ile iletişim kurarken, arkaya bir dokunuş takdir anlamına gelir. Kolun, yanağın okşanması sevgiye işaret eder ve tüm bunlar, en çok takdir ettiğimiz insanların etrafında doğal olarak meydana gelen günlük hareketlerdir.


Dokunma ifadeleri, günlük hayatımızın aktif bir parçası olarak asla fark etmediğimiz sözsüz bir durumdur. Örneğin, spor maçlarını izlerken, oyuncuların dokunarak duygularını ifade ettiğini fark edersiniz. Örneğin omzuna bir el, göğüslerin çarpması ve hatta beşlik çakmak, başarılı bir koşudan sonraki mutluluğun ifadeleridir.


Dünyanın her yerinden ülkeler dokunmayı farklı bir şekilde uygular. Amerikalılar el sıkışıyor, Fransız öpücüğü, bazı Asya ülkeleri ise sarılmayı tercih ediyor. Bu meraklı dokunma dili, çeşitli alanlara ve tabii ki sağlık ve zindeliğe de yayılıyor. Yatakta hasta yatan çocuklar, fiziksel temas eksikliğinden kaynaklanan hayal kırıklığı ve yalnızlık ifade ederek annelerinin dokunuşunu isterler.


Dokunmak ne kadar önemli olabilir? Masaj bilimini ve böyle bir dokunuşun vücudunuzun bağışıklık sistemini nasıl doğrudan etkileyebileceğini anlatmak istedik. Keyif almanın en iyi yollarından biri masajdır. Düzenli masaj yaptırmanın bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği bilinmektedir, bu da dokunmanın güçlü bir sağlık aracı olarak görülmesinin bir başka nedenidir. Dokunmanın faydalarını tam olarak anlamak için, faydalarının kısa bir özetini burada bulabilirsiniz.


Masajlar Uykunuzu İyileştirir


Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin tadını çıkarmak için yeterince dinlenmek çok önemlidir. Her gece en az 8 saat uyumanız gerekir, çünkü vücudunuz bu şekilde uzun bir günün ardından dinlenip toparlanabilir. Düzgün ve gelişmiş bir bağışıklık sistemi ile işlev görerek uyanırsınız. Kötü uyku ise diğer kronik durumlarla birlikte soğuk algınlığı ve grip virüslerine yakalanma riskini artırır.


Masaj, parasempatik sinir sisteminizi harekete geçirerek uyku düzeninizde ayrılmaz bir rol oynar. Sinir sisteminizin bu kısmı, kalp atış hızınızı ve nefesinizi yavaşlatarak sakin bir zihin durumu oluşturmaya yardımcı olur. Bu sırada vücudunuz derin uykudan sorumlu olan melatonin üretir.


Masaj

Masajlar Lenf Sıvınızın Daha İyi Dolaşmasına Yardımcı Olur


Lenfatik sisteminiz, vücudunuzu bakteri ve virüs gibi yabancı istilacılara karşı koruyan savaşçılar gibi olan beyaz kan hücrelerinizi taşımak için tasarlanmıştır. Lenfatik sistem, lenf sıvısı salgıları sayesinde toksinleri ve atıkları vücudunuzdan uzak tutar. Düzenli masaj yaptırarak, lenf sisteminiz daha iyi ve daha verimli hareket edebilir ve sıkışık bölgelere daha iyi erişim sağlayabilir. Daha sonra zararlı maddeleri organlarınızdan ve kaslarınızdan uzaklaştırarak vücudunuzun güvenli ve sağlıklı kalmasını sağlar.


Sağlık İçin Bir Dokunuş Masajı

Yapılan birçok araştırma sonucunda, artık dokunmanın gerçekten hayat kurtarabileceğini güvenle söyleyebiliriz. Bu, insanlar olarak en iyi iletişim kurma şeklimizdir, ancak daha da önemlisi, vücudu asla mümkün olduğunu düşünmediğimiz şekillerde güçlendirmeye yardımcı olur. Günlük dokunma hareketlerini edinmek yeterli olsa da hiçbir şey masaj yoluyla amaçlı bir dokunuşun yerini tutamaz. Virüslere karşı bitmeyen savaşta vücudunuza yardımcı olarak sizi sağlıklı tutar.


Comments


bottom of page