top of page

Donmuş Omuz ve Masaj


Donmuş Omuz ve Masaj

Donmuş omuzla yaşamak zordur. Kolunuzu eskisi gibi hareket ettiremezsiniz, bu da etrafınızdakilerin yaptığı şeyleri kaçırdığınız anlamına gelir. Masaj terapisi bu konuda yardımcı olabilir.


Donmuş Omuz Nedir?


Donuk omuz, omzunuzda sertlik ve ağrıya neden olan bir durumdur. Semptomların çözülmesi genellikle 1-3 yıl sürer. Yavaş yavaş başlar ve zamanla yavaş yavaş kötüleşir. Omuz ekleminizde kemikleri, bağları ve tendonları kaplayan bağ dokusu vardır. Bu bağ dokusuna kapsül denir ve her şeyi bir arada tutar. Donmuş omuz ile kapsül kalınlaşır, bu nedenle hareketliliği azaltır. Ayrıca eklemi yağlayan, sinovyal sıvı adı verilen ve hareket kabiliyetini daha da kötüleştiren daha az sıvı vardır.


Donmuş Omuz Belirtileri Nelerdir?


Ana semptomlar, kol ve omzunuzdaki hareketliliğin azalmasına yol açan ağrı ve sertliktir. Ağrı geceleri daha kötü olabilir. Donmuş omuz üç aşamada gerçekleşir: donma aşaması, donma aşaması ve çözülme aşaması.

  • Donma Aşaması

Bu aşamada, omzunuzu her hareket ettirdiğinizde ağrı hissedersiniz. Ağrı zamanla daha da kötüleşir ve hareket açıklığınız kısıtlanmaya başlar. Bu aşama 6-9 ay sürebilir.

  • Donmuş Aşama

Ağrınız iyileşebilir, ancak sertlik daha da kötüleşir. Omzunuzu hareket ettirmek zordur, bu da günlük aktivitelerinizi yapmanızı zorlaştırır. Bu aşama 4-12 ay sürer.

  • Çözülme Aşaması

Omzunuzu özgürce hareket ettirme yeteneğinizi yeniden kazanırsınız. Bu aşama 6 aydan 2 yıla kadar sürebilir.


Donmuş Omuzun Ana Nedeni Nedir?


Doktorlar donmuş omuza neyin neden olduğundan emin değiller, ancak daha fazla risk altında olan bazı grupları belirlemişlerdir.

  1. Yaş; minimum 40.

  2. Cinsiyet; kadın.

  3. Rotator manşet yaralanması, kırık kol, felç veya ameliyat sonrası iyileşme gibi durumlarda omzunuzun hareketsizliği veya hareket kısıtlılığı.

  4. Diyabet, aşırı aktif veya düşük aktif tiroid, kardiyovasküler hastalık, tüberküloz ve Parkinson hastalığı dahil olmak üzere bazı hastalıklar.

Donmuş Omuz İçin Masaj Nasıl Yardımcı Olur?

Masajlar, yaşadığınız ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, kasları gevşeten ve iltihabı azaltan bölgeye kan akışını arttırırlar. Bu, omzunuzdaki sertliği azaltır ve daha özgürce hareket etmenizi sağlar.


Düzenli masajlar donmuş omzunuzun çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir ve hissettiğiniz ağrıya yardımcı olabilir. Omzunuza özel bir terapötik masaj uygulamasıyla hareket açıklığı büyük ölçüde artırılabilir.


Mobilizasyon teknikleri ve egzersiz eğitimi, sadece yumuşak doku üzerinde değil, aynı zamanda sinir sistemi üzerinde de fibrozu azaltmada (doku yeniden şekillenmesi veya yara izi) çok olumlu bir etkiye sahip olabilir.


Donmuş Omuz İçin En İyi Masaj Türleri Nelerdir?

Derin doku masajları donmuş omuzların tedavisinde harikadır. Bu masajlar daha uzağa ulaşır ve daha derindeki dokuları gevşetir. Bu, diğer bazı masajlardan daha kalıcı sonuçlar sağlayabilir. Aynı zamanda artan hareketlilik ile sonuçlanır.


Miyofasyal gevşetme adı verilen başka bir masaj türü, vücudunuzdaki bağ dokularını hedef alarak hareket açıklığını artırmaya ve dokuların hidrasyonunu artırmaya hizmet eder. Sıklıkla, gerginlik ve dehidrasyon ağrı ve sertliğe neden olabilir ve miyofasyal gevşetme tedavisi, ağrıyı azaltmaya ve hareketliliği artırmaya yardımcı olmak için özellikle bu gerilimi hedefler.


Kupa tedavisi, masajda kullanılan ve donmuş omuza yardımcı olabilecek bir alet türüdür. Bu masaj, ağrı ve sertliği gidermek için cildinize emdirilmiş kaplar kullanır. Kaslarda onarımı uyaran ve bu kasların ve bağ dokularının gevşemesine yardımcı olabilecek kan akışını büyük ölçüde artırır.


Nörofasyal reset, donmuş omuz tedavisine yardımcı olmak ve kapsül içindeki yapışıklıkları kırmak için harika bir tedavi seçeneğidir.


Masöz

Donmuş Bir Omuza Masaj Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Donmuş omzunuz için masaj yaptırmak dayanılmaz olmamalı, ancak terapötik ve derin doku masajı biraz rahatsızlık verebilir. Masaj terapistleri, aşırı ağrıyı önlemek ve rahatlamayı teşvik etmek için ne kadar baskı kullanacaklarını bilmelidir. Bir şey gerçekten acıyorsa, onlara söylemelisiniz ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlayacaktır.


Donmuş Omuz İçin Kaç Masaj Seansı Almanız Gerekir?

Almanız gereken belirli bir tedavi sayısı yoktur. Ağrıyı önemli ölçüde azaltmak için bir tedavi yeterlidir ve hareketliliği geçici olarak artırabilir. Bununla birlikte, donmuş omuz çok inatçı bir durumdur. Kalıcı sonuçları görmek ve bu durumdan etkileneceğiniz süreyi kısaltmak için süresi boyunca düzenli masajlar gerekecektir.


İlk seansınızı ayırtmak ve vücudunuzun tepkisini ölçmek en iyisi olacaktır. İki haftalık veya aylık randevular iyi bir seçenektir, ancak bazı ciddi durumlarda haftalık olarak masaj yaptırmak isteyebilirsiniz.


Donmuş Omzuma Yardımcı Olmak İçin Evde Ne Yapabilirim?

Yavaşça bir daire içinde hareket ettirirken, eğildiğiniz ve kolunuzun sarkmasına izin verdiğiniz bir sarkaç gerdirme yapabilirsiniz. Bir diğeri, bir duvardan bir kol uzunluğunun dörtte üçü kadar uzakta durduğunuz ve bel seviyesinden başlayıp ağrı seviyeniz çok yükseldiğinde biten parmaklarınızı duvarda yavaşça yürüdüğünüz parmak ucu yürüyüşü deneyebilirsiniz. Donmuş omuz ağırlaştırıcıdır, ancak bunu hafifletmenin yolları vardır. Masaj gerçekten iyi bir seçenektir.


Comments


bottom of page