top of page

Duruş Neden Önemlidir ve Sağlığınızı Nasıl Etkiler?


Duruş Neden Önemlidir ve Sağlığınızı Nasıl Etkiler

Duruşunuz göz ardı edildiğinde, yaşamınız üzerinde düşündüğünüzden daha fazla etkisi olabilir. Kötü duruş, vücudu tepeden tırnağa etkileyebilir ve düzeltilmediği takdirde uzun vadeli endişelere yol açabilir. Kötü duruşun ilk belirtisini genellikle sırt, boyun veya omuzlarınızdaki ağrı ve sızılarla hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, duruşunuzla ilgili olduğunu fark etmeyebileceğiniz başka sinyaller de alabilirsiniz.


Bu yazıda size, duruşun neden önemli olduğunu, kötü duruşa nelerin katkıda bulunabileceğini, nasıl sağlığınızı etkileyebileceğini ve iyi duruşun neden önemli olduğunu anlatmak istedik.


Duruş Nedir?


Duruş; otururken, ayaktayken veya uzanırken vücudunuzu tuttuğunuz pozisyonu ifade eder. Dinamik duruş, hareket ederken kendinizi nasıl tuttuğunuzdur; statik duruş ise, hareketsizken kendinizi nasıl tuttuğunuz anlamına gelir.


İyi bir dinamik ve statik duruş sağlamak önemlidir; başınızın omuzlarınızla aynı hizada olması ve omuzlarınızın doğrudan kalçalarınızın üzerinde olması gerektiği anlamına gelir. Zayıf duruşta durum genellikle böyle değildir ve mükemmel duruş diye bir şey olmamasına rağmen, baş-omuz-kalça hizalamasını vücudunuz için anlamlı olacak şekilde sürdürmek çok önemlidir.


Kötü Duruşun Nedenleri


Kötü duruş birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve her zaman bilinçli olarak yaptığımız bir şey değildir. Örneğin, sıkı ve esnek olmayan kaslar hareketi azaltabilir, sıkı göğüs kasları sizi öne çekerek hizasızlığa neden olabilir veya zayıf kaslar üst ve alt vücut arasında ihtiyacınız olan sağlamlığın olmamasına neden olabilir. Bu nedenler, sadece sandalyenizde oturmamanın ötesine geçer, ancak sonuç olarak kötü duruş gelişebilir ve sağlığınız üzerinde önemli etkilere neden olabilir.


Kötü duruşa katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır;

  • Hareketsiz yaşam tarzı,

  • Duygusal stres,

  • Sert eklemler,

  • Yanlış oturma pozisyonu,

  • Masa başında uzun saatler geçirmek.


Kötü Duruşun Sağlığınıza Etkileri


Baş ve boyun ağrısı, duruş bozukluğu olan kişilerde son derece yaygındır. İleri kafa duruşu, başın öne doğru itecek şekilde konumlandırılmasına ve vücudunuzun orta hattının önünde olmasına neden olan yanlış bir hizalama türüdür. Bu, boyun kaslarınızda ve tendonlarınızda sertlik, baş ağrıları, çene sıkışması, kas-iskelet sistemi bozuklukları ve sinirlerde ağrı ile sonuçlanabilir.


Teknik boyun denilen bu durum, bir cihaza bakarken eğilmekten de gelişebilir. Birçoğumuzun bilgisayar veya mobil cihaz kullanırken yaptığı gibi başınızı aşağıda ve ileri konumda tuttuğunuzda, boynunuza ve omurganıza ağırlık vererek bu bölgede genel ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir ve bunun yanı sıra boyun spazmları veya boyun tutulması ile karşılaşabilirsiniz.


Sırt ağrısı, kötü duruşun en belirgin belirtisidir ve omurgada veya çevresindeki kaslarda gergin veya katı bir his oluşmasına neden olabilir. Kalçalarınızın ve pelvisinizin öne doğru eğilmesine neden olan bir yanlış hizalama türüdür ve belinizde içe doğru bir eğri oluşturur. Bu, sırtınızdaki kaslar zayıflamasına sebep olan uzun süre oturmaktan kaynaklanabilir. Ayrıca öne eğilerek oturmak, bel disklerinize baskı uygulayabileceğinden sırtınıza da baskı uygulayabilir. Sırt ağrısı, tam olarak rahatlayamama veya rahat bir uyku pozisyonu bulamama nedeniyle de kötü uykuya neden olabilir.


Masöz

Solunum güçlüğü, büyük ölçüde göğüs kafesi ve diyafram kısıtlaması nedeniyle kötü duruştan gelişebilen ve akciğer kapasitesinde azalmaya ve nefes darlığına yol açabilen başka bir endişedir.


Öne eğildiğinizde gastrointestinal semptomlar da ortaya çıkabilir. İç organlarınız, ayakta dururken veya otururken olduğundan çok daha fazla sıkıştırılmıştır. Bu tür bir daralma, abdominal rahatsızlığa, asit reflüsü ve mide ekşimesi gibi diğer durumlara da yol açabilir.


Kötü duruş sebebiyle özellikle uzun süre oturanlarda vücudun çeşitli bölgelerinde zayıf dolaşım olabilir. Doğru dolaşım, vücudunuzda sağlıklı kan ve oksijen akışı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte kötü duruş, kan damarlarının daralması gibi sorunlara neden olan sıkı kaslar nedeniyle bunun olmasını engelleyebilir. Bu durum varisli damarlar, yüksek tansiyon ve damar trombozu vb. gibi dolaşım sorunlarına yol açabilir.


İyi Duruş Neden Önemlidir?

Yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz bazı sorunları önlemenin yanı sıra, iyi bir duruşu korumak genel sağlık için önemlidir. Uygun hizalamayı gösteren doğru bir pozisyonda oturarak, ayakta durarak veya uzanarak, kaslarınıza ve bağlarınıza daha az baskı ve gerilim uygulayabilirsiniz. Ayrıca kemiklerinizi ve eklemlerinizi optimum düzeyde tutmanıza ve ağrıları ve ağrıları azaltmanıza yardımcı olabilir.


Eğik bir pozisyonda olduğunuzda, vücudunuzun bu pozisyonda olmak için daha fazla çalışması gerekir, bu da vücutta daha fazla yorgunluğa neden olabilir. Bu, daha düşük enerji, motivasyon ve konsantrasyon seviyelerinin yanı sıra hayatınızın diğer alanlarını etkileyebilecek genel bir yorgun ve ağırlık hissine yol açabilir. Ancak iyi bir duruş uyguladığınızda kaslarınızın etkin bir şekilde kullanıldığından ve kas yorgunluğunu önlediğinizden emin olabilirsiniz.


Vücudunuzun kötü duruşun neden olduğu bazı fiziksel komplikasyonlar gösterdiğini fark ederseniz, harekete geçmek için asla geç değildir. İyi bir duruş uygulamaya başlamanın yollarından bazıları, gerinmek, uzun süre oturduktan sonra dolaşmak, otururken omuzlarınızın öne kaymasını önlemek için sırtınızı dik tutmak ve başınızı, omuzlarınızı ve kalçalarınızı olabildiğince merkezde tutmaya çalışmaktır.


Daha iyi bir duruş için masaj uzmanları, kötü duruştan kaynaklanabilecek bazı fiziksel ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Refleksoloji tedavisi kan dolaşımının iyileşmesine yardımcı olabilir ve derin doku masajı veya terapötik masaj da kaslarınızın serbest kalmasını sağlar.

Comments


bottom of page