top of page

Duruş ve Kronik Ağrı için Miyofasyal Gevşeme


Duruş ve Kronik Ağrı için Miyofasyal Gevşeme

Fasya Nedir?


Fasya, tüm vücut dokularımızı ve organlarımızı destekleyen ana protein olan ince kolajen tabakalarından yapılmış bağ dokusudur. Bu ince doku, her bir kas lifini, lif grubunu, kası, kas grubunu ve son olarak her bir uzvu sarar. Fasya, katmanları çok yüzeyselden (doğrudan derinin altından) çok derine (eklem kapsüllerinin içinde) kadar uzanır. Düzenli hareket ve iyi hidrasyon fasyayı sağlıklı tutar. Fasya düzgün çalıştığında organlarınıza ve kaslarınıza esnek bir yapısal destek sağlar.


Yapışmalar Nasıl Oluşur?


Kaslar gergin ve dolaşım yavaş olduğunda fasya susuz kalır ve yapışkan hale gelir. Fasya katmanları birbirine yapışabilir ve fasya kaslara veya cilde yapışabilir. Bir yaralanmanın ardından fasya, yara dokusu oluşurken ona da yapışabilir. Bu yapışıklıkların gerilmesi sıklıkla ağrılı olduğundan, kalıcı olma eğilimindedirler, serbest hareketi sınırlarlar ve işlevsiz kas modellerini güçlendirirler. Kişi bu yapışıklıklar gerildiğinde yanma veya yırtılma hissi hissedebilir.


Yapışıklıklar Hareketi ve Duruşunu Kısıtlar


Yapışıklıklar cilde yakınsa, etkilenen kasların çevresinde veya tüm uzuvlarda bir gerginlik hissi olabilir. Geniş bir alan dokunulamayacak kadar hassas olabilir. Bu acı verici kısıtlanmış duygu, bir kişinin tüm kaslarını kullanmasını engeller ve bu nedenle bu yapışıklıklar hareketi sınırlar. Hareket azaldıkça fasyal yapışıklıklar daha katılaşır ve kas dokuları daha sağlam hale gelir. Uzun süreli yapışıklıklar olduğunda, kasları çalıştıran kapsamlı bir masaj bile, yine de bir miktar gerilim tamamen giderilmiş gibi hissetmemize neden olabilir.


Yapışıklıkların Miyofasyal Salınım Yolu İle Tedavi Edilmesi

Miyofasyal gevşeme, özellikle fasyal adezyonlarla ilgili sorunları gidermek için tasarlanmış bir masajdır. Miyofasyal masaj genellikle yağsız yapılır, böylece fasyanın katmanları tek tek terapist tarafından hissedilebilir. Fasyal masajın ağrılı olduğuna dair yaygın bir algı olmasına rağmen, fasyal masajın birçok farklı şekli vardır. Bazı masaj terapistleri yüzeysel katmanlarda çalışmak için nazik hareketler uygular. Diğerleri eklemlerdeki ve derin kaslardaki yapışıklıkları serbest bırakmak için daha sert hareketler kullanır. Bu iki terapi çeşidi de kaslar arasındaki fasyal katmanları serbest bırakır.


Masöz

Fasyal yapışıklıkların parçalanması yanma veya yırtılma hissi gibi hissedilse de, miyofasyal gevşeme ağrılı veya rahatsız edici değildir. Profesyonel bir masaj terapisti, fasyal yapışıklıkları nazikçe ve ağrısız bir şekilde serbest bırakır. Miyofasyal salınım masajı alan kişiler, uzun süreli duruş ve hareket kalıpları daha serbest harekete açık olduğu için genellikle derin bir rahatlama hissi yaşarlar. Birçoğu, bu kalıplar serbest bırakıldıkça duygusal bir açıklık hissi de hisseder.


Spesifik kas çalışması ile birleştirildiğinde, miyofasyal gevşeme, postural denge ve yaralanma iyileşmesine doğru daha hızlı ilerlemeyi destekler. Fasyal masaj, kronik ağrılara da hitap eder. Fasyal adezyonları serbest bırakmak, diğer modalitelerin gözden kaçırabileceği ağrıları hafifletir. Bir kişinin masaj seansına fasyal çalışmayı dahil etmek, düzenli masajın diğer sayısız faydalarına ek bir rahatlık ve hareket özgürlüğü hissi sağlar. Kronik hareket kısıtlamaları, ağrı kalıpları veya aşırı hassasiyet bölgeleri yaşıyorsanız, miyofasyal masaj tam çözüm olabilir.

תגובות


bottom of page