top of page

Duygusal Sağlık için Masaj Terapisi


Duygusal Sağlık için Masaj Terapisi

Masaj terapisinin geleneksel psikoterapi ve ilaçlarla birlikte harika bir tamamlayıcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bazı araştırmalar;

 • İki haftalık bir süre boyunca altı seans 30 dakikalık masaj, ilerlemiş kanserli kişilerde ağrıyı hafifletebilir ve ruh halini iyileştirebilir.

 • Masaj, çocuklarda ve hamile kadınlarda duygusal sağlık problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Düzenli seanslarla gerçekleştirilen 15 dakikalık masaj ruh halinize faydalı olabilir.

 • Masaj terapisi travma mağdurları için faydalıdır. Fiziksel acının yanı sıra, travma mağdurları genellikle bu tür olayların anılarını kas dokularında biriktirirler. Eğitimli bir profesyonelden masaj alarak kişi bedeniyle tekrar temasa geçebilir ve tutulan duygulara erişebilir.

Anksiyete ve depresyon gibi duygusal ve zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, beynin nasıl çalıştığını, ilgili hormonları ve masaj terapisinin bazı semptomlarınızı nasıl hafifletebileceğini anlamak, daha iyi hissetmenize faydalı olabilir.


Olumsuz duygular, çaresizlik ve umutsuzluk kronik stres yaratır ve hormon dengesini bozar. Bunların hepsi beynin mutluluk için gerekli olan kimyasal hormonlarını tüketebilir ve bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyebilir. Stres ayrıca zamanla beyin hücrelerini de yok edebilir.


Beyinde, limbik sistemi oluşturan duygularınızdan sorumlu olan üç ana yapı vardır;

 1. Hipotalamus – Açlığı, susuzluğu, acıya tepkiyi, öfkeyi ve zevki düzenler. Kan basıncını, nabzı, solunumu, sindirimi ve duygusal tepkileri düzenleyen otonom sinir semptomunun ve vücuttaki dengenin korunmasına yardımcı olur. Hipofiz bezi, hormon salgılamada hipotalamusa yakından bağlıdır.

 2. Hipokampus - Kısa süreli belleği uzun süreli belleğe dönüştürür, vücudun tehlikeden kaçınmasına, bilgileri hızlı bir şekilde almasına yardımcı olur ve bunları gelecekte kullanmak üzere dosyalar.

 3. Amigdala - Hayatta kalmak için uyaranlara tepki verir.

Otonom sinir belirtisi iki kısma ayrılır; sempatik ve parasempatik.

 1. Sempatik – Göz bebeklerini genişleten, göz kapaklarını açan, ter bezlerini uyaran, büyük kaslardaki kan damarlarını genişleten ve vücudun geri kalanını daraltan, kalp atış hızını artıran, akciğerleri açan ve sindirimi azaltan bir reaksiyondur.

 2. Parasempatik – Sempatik reaksiyonların hareketlerini tersine çevirir ve vücudu normale döndürür.


Evde Masaj

Vücut stres, tehlike, dokunma vb. gibi uyaranlar aldığında, vücut çevresine tepki verir. Beyniniz, vücuda harekete geçmek için nasıl hazırlanması gerektiğini söylemek için hormonları kullanır. Duygusal tepkileri etkileyen beş ana hormon vardır;

 1. Kortizol – Stres hormonu olarak bilinir. Vücudun saldırı altında olduğunu bildirmek için adrenal bezler tarafından üretilir ve sempatik sinir semptomunu harekete geçirir.

 2. Dopamin – Dikkati, öğrenmeyi ve duygusal tepkileri düzenler.

 3. Norepinefrin - Kan basıncını, kalp atış hızını ve kalpten pompalanan kan miktarını artırır. Ayrıca yağları parçalayarak kan şekerini yükselterek vücut için daha fazla enerji üretir.

 4. Serotonin – Ruh halini düzenler, uyumamıza ve yemek yememize yardımcı olur ve mutluluk duygularını ortaya çıkarır.

 5. Oksitosin – Sarılma hormonu olan güven ve bağlanma duygularını destekler.

Sadece 30 dakikalık bir masajla dopamin ve serotonin seviyeleri yüzde 30 artar ve norepinefrin ve kortizol seviyeleri yüzde 50'den fazla düşer. Dokunma, cilt reseptörlerini aktive ederek oksitosin salgılar. Güvenilir bir profesyonelden masaj alırken oksitosin seviyeleri daha da artabilir. Masaj terapisi, bağımlılığa yol açabilecek daha yıkıcı davranışları azaltarak ödül ve motivasyonla ilişkili duyguları geri yükleyebilir.


Dopamin eksikliği, motivasyonda azalmaya ve en çok depresyonda görülen zevk alamama durumuna neden olur. Depresyon ve kaygı da duygusal ve sosyal olarak başkalarından geri çekilmeye neden olabilir. Masaj terapisi, dış dünyayla güvenli bir şekilde yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Duygusal stres yaşamak, kendi bedenlerimizden kopmamıza neden olabilir; masaj terapisi beden-zihin bağlantısının farkında olmanıza yardımcı olabilir.


Masaj terapisi, psikolojik stres belirtilerini yönetmenize ve tanımanıza yardımcı olabilir. Masaj terapisi, güven ve öz bakım yoluyla sağlığınızın önündeki engelleri kaldırarak iyileşmenizin bir parçası olabilir. Profesyonel bir masaj terapisti ile birlikte çalışmak, iyileşmenize ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page