top of page

Düzenli Derin Doku Masajının Faydaları


Düzenli Derin Doku Masajının Faydaları

İster vücudunuza günlük olarak yüksek talepte bulunan bir sporcu olun, ister bir yaralanma veya hastalıktan kurtulun, derin doku masajının size sunacağı bazı faydalar olabilir. Derin doku masajı, daha derin kas katmanlarını iyileştirmeye ve bağ dokusunu yeniden düzenlemeyi hedefleyen bir tür masaj terapisidir. Özellikle boyun ağrısı ve sırt ağrısı, bel ağrısı, bacak ağrısı kas ağrısı ve omuz ağrısı gibi kronik ağrılar için yararlıdır.


Kullanılan vuruşlardan bazıları klasik masaj terapisine benzer, ancak hareket daha yavaştır ve basınç daha derindir ve kasların alt tabakasına ve fasyaya (kasları çevreleyen bağ dokusu) ulaşmak için gerginlik ve ağrı alanlarına yoğunlaşır.

Terapistin daha derin kaslara ulaşabilmesi için kasların gevşemiş olması şarttır.


Masaj sırasında belirli bölgelerde, birçok insan çoğunlukla bir miktar rahatsızlık ve ağrı olduğunu fark eder. Masaj esnasında yaşadığınız herhangi bir ağrı veya uygulanan basınç konfor seviyenizin dışında sizi rahatsız ediyorsa terapistle iletişim kurmak önemlidir.


Derin doku masajı uygulamasından sonra genellikle masajın uygulandığı bölgede sertlik veya ağrı meydana gelir, ancak bu ağrının bir iki gün içinde azalması gerekmektedir. Masaj uygulayıcısı masajdan sonra ağrılı bölgeye buz uygulanmasını önerebilir. Düzenli derin doku masajının faydaları şunlardır:

  • Kronik Sırt Ağrısının Tedavisi

Yakın tarihli bir araştırma, düzenli derin doku masajı, kronik sırt ağrısıyla mücadelede, düzenli bir terapötik masajdan çok daha yararlı olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, etkinliği karşılaştırmak için deneklere 10 günlük bir süre boyunca her iki çeşidin düzenli masajları sağlanarak gerçekleştirildi.

  • Yüksek Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olur

Yayınlanan bir araştırma, derin doku masajının ağrı ve yüksek tansiyon belirtileri olan yetişkinlerde sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı ölçümleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu buldu.

  • Yara Dokusunu Azaltır ve İyileşmesine Yardımcı Olur

Yaralanmalar, etkilenen bölgelerde uygun kan dolaşımını önleyen kas iltihabına neden olabilir. Derin doku masajı, uygun dolaşımın sağlanmasına yardımcı olarak daha hızlı ve daha eksiksiz iyileşmelere yol açar.


Evde Masaj

  • Artrit Belirtilerini Azaltır

Eklem ağrısı, hareket kısıtlılığı ve sertlik gibi artrit semptomlarından muzdarip kişiler hafif bir masaj yerine sert bir masajı tercih etmelidir. Hafif bir masaj, vücudu gevşetmek yerine kalp atış hızını artırma eğilimindedir; bu, birinin artritten muzdarip olması durumunda masajın istenen etkisidir. Düzenli derin doku masajı, semptomların yönetilebilir olmasını ve günlük yaşamınızın nispeten etkilenmemesini sağlamaya yardımcı olacaktır.


Kollarınız, bacaklarınız veya sırtınız gibi vücudunuzda geçmişte yaralanmış veya ekstra dikkat gerektiren bir bölgeniz varsa, derin doku masajı yaptırarak rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda ağrıyı da azaltabilirsiniz. Bununla birlikte tekrarlayan yaralanma riski de ortadan kalkar. Vücut sertliği, kas ağrısı veya artan dolaşımın istendiği durumlarda derin doku masajı şiddetle tavsiye edilir. Fiziksel şikayetleri hafifletmeye yardımcı olur ve merkezi sinir sistemini yatıştırdığı için insanların daha rahat bir duruma girmesine izin verir.

bottom of page