top of page

Düzenli Masaj Yaptırmak İçin 3 Neden


Düzenli-Masaj-Yaptırmak-İçin-3-Neden

Çoğunlukla bireyler masajı belirli bir lüks olarak algılarlar. Bu sebeple bazıları yılda bir ya da iki defa masaj yaptırmaya gider. Fakat bu çoğunlukla bireylerin masajın faydaları hakkındaki fikirlerinin doğru olmadığı gerçeğinden kaynaklı bir durumdur. Masaj yardımıyla bütün vücudun çalışmalarını uygumlu bir hale getirebilirsiniz. Bazı vasküler sorunları çözebilir, kas ve eklem ağrılarına yardımcı olabilir, kaygıyı ortadan kaldırabilir ve sıraya koyabilir, uykusuzluk probleminden kurtulabilir ve çok daha da fazlasını yapabilirsiniz.


Kan Dolaşımını ve Lenf Akışını İyileştirme


Bireylerin yaşam tarzı gittikçe daha az mobil bir hale geliyor ve bu da kasların gün içerisinde daha az kan, oksijen ve yararlı besinler alması anlamını taşıyor. Yerleşik bir yaşam tarzının tehlikesi defalarca kanıtlanmış. Onkoloji alanında, sonucu dehşet verici olan çok fazla sayıda çalışma dahi bulunmaktadır. Düzenli masaj seansı ciddi sonuçları önleyebilir ve genel durumu da iyileştirebilir. Lenf akışını iyileştiren kolay bir masaj aynı zamanda vücudun toksinleri daha etkin, kolay bir şekilde ortadan kaldırmasını sağlar.


Masajdan Sonra Ruh Hali Neden Yükseliyor?


Kasların gevşemesi ya da ağrıların giderilmesi ile değil, aynı zamanda da hormonal değişiklikler ile de ilgilidir. Bir masaj uygulamasından sonra, endorfinler, polipeptit kimyasal bileşkelerin ağrıyı azaltma yeteceğine sahip olduğu ve duygusal durumu da etkilediği kanıtlanmıştır. Serotonin de serbest bırakılır. Türlü nörotransmiterlerin etkileşimi (endorfinler ve serotonin dahil) duygusal durumdaki iyileşmeye de yol açar. Serotonin salınımı (çoğunlukla iyi ruh hali hormonu ya da mutluluk ormanı olarak adlandırılır) duygusal dengeye katkıda bulunur ve ruh halini de iyileştirir.Bunun yanı sıra serotonin bir bireyin motor ve zihinsel aktivitesini uyarır, biryoritimleri oluşturmaya katkıda bulunur. Ayrıca, kandaki stres hormonu düzeylerinde bir düşüş vardır. Adrenalin, kortizon ve norepinefrin. Böylelikle kasları gevşeterek, duygusal dengeyi arttırır ve müşterinin ruh halini de iyileştirmiş oluruz. Masaj, depresyon ya da anksiyete tedavisi adına uzun vadeli veya tek bir çözüm olmamasına rağmen, bazı belirtileri de geçici olarak hafifletebildiği için, açı çeken bireyin çok daha rahat ve mutlu olmasını sağladığı için, kesinlikle bu şartlarda belirtilmiştir.


Masajın Sağlıklı Uykuya Etkileri


İyi bir dinlenme ve mükemmel bir derece uyku kalitesi, uyanıklık esnasında vücudun, bedenin normal işleyişinin anahtarıdır. Kötü uyku, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, depresyon ve obezite gibi bazı kronik hastalıklar, rahatsızlıklar ve koşullar ile ilişkilidir. Bu hastalıkların, rahatsızlıkların her birinde masaj belli bir düzeltme yapabilir. Ek olarak sağlıklı uyku kas gerginliğini ve stresin önüne geçebilir. Uykunun kalitesi nasıl rahatlayabileceğimize bağlıdır ve tabii ki uykusuzluğun düzeltilmesi adına masaj size katkı da bulunacaktır.


Daha önce öğrendiğimiz gibi, masaj serotonin üretimini kışkırtır. Buna karşılık, serotonin, biyolojik saatimizi de kontrol etmemize katkıda bulunan melatonin üretimi adına gereklidir. Böylelikle gündüz normal çalışabilir ve geceleri uygun bir şekilde uyuyabiliriz. Uykusuzluk problemi çeken insanlar ve gezginler, uyumasına yardımcı olmak adına melatonin tabletleri alırlar. Masaj uykuyu düzeltmeye mükemmel bir alternatif olabilir. Tabii ki, düzenli masaj uygulanan kişinin sağlığı ve refahı üstünde olumlu bir etkisi bulunur.


bottom of page