top of page

Düzenli Masajın 5 Terapötik Faydası


Düzenli Masajın 5 Terapötik Faydası

Çoğu insan sadece iyi hissettirdiği için masaj yaptırmayı sever. Kendinizi şımartmanın, birinin ellerinin dokunuşuyla günün gerginliğini eritmesine izin vermekten daha iyi bir yol yoktur. Ancak düzenli masaj yaptırmanın sağlığa gerçek faydaları da olduğu ortaya çıkmıştır. Masaj ruh halinizi iyileştirebilir ve hatta vücudunuzun soğuk algınlığı ve griple daha iyi savaşmasına yardımcı olabilir. Şaşırtıcı sonuçları olabilecek düzenli masajın beş terapötik faydası nedir bunlara bir göz atalım.


Düzenli Masajın Faydaları

  • Kaygı ve Depresyonu Azaltır

Birkaç çalışma, masajın her yaştan insana depresyon ve anksiyete ile yardımcı olabileceğini göstermiştir. Masajın bu kadar rahatlatıcı hissettirmesinin nedenlerinden biri, vücudun zevk duygularıyla ilişkili bir kimyasal olan dopamini serbest bırakmasına yardımcı olmasıdır.


Bir çalışmada, depresyonda olan ve 16 hafta boyunca masaj tedavisi gören hamile kadınlar, daha düşük düzeyde kaygı ve depresif ruh hali bildirdiler. Ayrıca daha yüksek dopamin ve serotonin seviyelerine ve daha düşük seviyelerde kortizol ve norepinefrin olan iki stres hormonuna sahiptiler.

  • Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Düzenli masaj yaptırmanın vücudunuzun enfeksiyonlara daha iyi direnmesine yardımcı olabileceği ortaya çıkmıştır. 2010 yılında araştırmacılar, İsveç masajı alan kişilerin beyaz kan hücresi sayılarında önemli bir artış yaşadığını keşfettiler. Lökositler olarak da adlandırılan beyaz kan hücreleri, enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olmaktadır.


Aynı zamanda, kan örneklerinde, bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek stres hormonu kortizolünde bir düşüş görülmüştür. Masajlar grip aşısı olmanın yerini tutmazken, düzenli masaj tedavisi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

  • Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Masaj rahatlamanıza yardımcı olur ve belirtildiği gibi vücudunuzun sakinlik ve uyku ile ilişkili bir nörotransmitter olan serotonini salmasına neden olur. Ve masaj ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu için, kronik ağrısı olanların daha iyi bir gece uykusu için biraz rahatlamasına yardımcı olabilir.

  • Ağrıyı Hafifletir

Masaj, ağrıyı birçok yönden hafifletir. Dolaşımı iyileştirir, böylece kan, ağrılı bölgelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve ayrıca vücudun doğal bir ağrı azaltıcı görevi gören endorfinleri serbest bırakmasına yardımcı olur. Bir masaj, ağrıyan kasları ve tendonları gevşetir ve vücudun daha esnek hissetmesini sağlar. Bir kanser merkezi'nde yapılan araştırmalar sonucunda 1.200'den fazla kanser hastası masaj terapisi aldığında, kronik ağrıları, mide bulantısı ve hastalıkları ve tedavileriyle ilgili kaygıları %50 oranında azalmıştır.


Evde Masaj

  • Kötü Duruşu Önler

İş yerinizde veya evde çalışırken birkaç saat hareket etmeden oturduğunuzda, bilgisayar başında kambur durmaktan sırt, omuz ve boyun ağrısı yaşamaya başlayabilirsiniz. Sandalye masajı da dahil olmak üzere düzenli masajlar, ağrı ve buna bağlı kötü duruş da dahil olmak üzere tüm gün oturmanın etkilerini önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli bir masaja ek olarak, duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olmak için ayakta dururken yapabileceğiniz birçok egzersiz de vardır.


Artık düzenli masajın faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, neden kendiniz için bir seans ayarlamıyorsunuz? Sayfamızdaki masaj terapistlerimizle iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.


Comments


bottom of page