top of page

Egzersiz Sonrası Masaj Rehberi


Egzersiz Sonrası Masaj Rehberi

Sporcular ve fiziksel olarak aktif kişiler, formda kalmaya, yaralanmayı azaltmaya ve masajla mümkün olan hemen iyileşmeye öncelik verir. Masaj, inanılmaz derecede rahatlatıcıdır ve egzersiz yaparken fazla çalışmış olabileceğiniz kasların gerilmesine yardımcı olur. Ayrıca ilk başta biraz acıtsa bile sonrasında harika hissettirir.


Yoğun bir egzersiz sonrası kaslarınızda oluşan gerilimi çözmek, toparlanma için hayati önem taşır, çünkü çok fazla zorlama vücudunuzu strese sokacak ve ağrıya dönüşmesine neden olacaktır. Kas düğümleriyle çalışmak, tendonlarınızı ve bağlarınızı germek ve yaralanma olasılığını en aza indirmek için mükemmel bir yoldur. Bununla birlikte, farklı amaçlar için farklı masajlar vardır ve iyileşmenizi ve performansınızı iyileştirmek için uygun olanı aldığınızdan emin olmalısınız.


Antrenman Sonrası Masaj ile Yarış Sonrası Masaj Arasındaki Fark


Formda kalmak için koşuyorsanız, bir yarış için antrenman yapan birine kıyasla çok farklı bir antrenman programı uygularsınız. Bu aynı zamanda çok farklı bir şekilde iyileşeceğiniz anlamına gelir ve fiziksel aktivite ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış masaj terapisini seçmek çok önemlidir.


Yarış sonrası masajlar genellikle maraton koşucularına kaslarını rahatlatmak ve yoğun, uzun süreli fiziksel aktiviteden kaynaklanan hasarı onarmak için verilir. Ayrıca günde birkaç dakika veya saatlerce yarışmaktan kaynaklanan iltihabı da azaltır.


Bu arada, egzersiz sonrası masaj hızlı toparlanmaya yardımcı olur ve koşucuların ertesi gün tekrar yarışa girmesine izin verir. Bu masajlar, yaralanmaları uzak tutarken eğitim süreleri boyunca ilerlemelerine yardımcı olur. Egzersiz sonrası masajlar kas iyileşmesini hızlandırabilir, egzersiz sonrası kas ağrısını en aza indirebilir ve daha iyi esneklik ve hareket aralığını teşvik edebilir. Sonuç olarak, bu masajlar, hissettiğiniz herhangi bir kas ağrısını giderirken performansınızı artırabilir.


Masaj Yaptırırken Alınacak Önlemler


Masajlar sayısız fayda sağlarken, kas dokularınızı çok fazla çalıştırarak ağrıyı artırıp iyileşme sürenizi uzatabileceğiniz için, toparlanma masajı alırken önlem almak önemlidir. İyileşme masajlarını iyi bir masaj terapistine emanet etmek en iyisidir, çünkü onlar iyileşmeyi sağlamak için kaslarınıza tam olarak ne kadar baskı uygulayacağını bilirler.


Ayrıca antrenmandan kaynaklanan akut yaralanmalar yaşadıktan sonra ilk 48-72 saat masajdan uzak durmalısınız. Masaj yaptırmakta ısrar ediyorsanız, ağrıyı ve sızıyı şiddetlendirebileceğinden, masajın iltihaplı bölgelerden uzak olduğundan emin olun.


Masöz

Antrenman Sonrası Masaj Yaptırmanın Faydaları


Masajın koşuculara sunduğu ağrıyı dindirme ve iyileşmeyi hızlandırma özelliğinin gayet iyi farkında olsanız da masaj yaptırmak başka birçok fayda sağlar. Kas inşa etmenin yanı sıra, kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını iyileştirir. Kan sisteminizde daha kolay aktığı için dokularınıza taze oksijen vererek toksinlerin ve atık ürünlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca iskelet kasında yeni mitokondrilerin büyümesini teşvik eder.


Düzenli bir masaj yaptırmak, koşuculara daha fazla zihinsel denge ve konsantrasyon sağlamaya yardımcı olduğu için birçok psikolojik fayda da sağlar. Ayrıca parasempatik sinir sisteminizi devreye sokarak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağladığı için stres, endişe ve gerginliği giderir. Masajlar, kortizol seviyenizi düşürürken size bir dopamin ve serotonin takviyesi vererek, onu egzersiz programınızın çok önemli bir parçası haline getirir.


Masajlar, egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzdaki stresi azaltmada ve iltihaplanmayı azaltmada hayati bir rol oynar ve ertesi gün tekrar egzersiz yapmak için yeterince hızlı iyileşmenize yardımcı olur. İster formda kalmak için koşuyor olun ister bir maraton için antrenman yapıyor olun, düzenli bir masaj yaptırmak sizi daha sağlıklı yapacaktır.


Comments


bottom of page