top of page

Egzersiz ve Diğer Spor Yaralanmalarından Nasıl Kurtuluruz?


Egzersiz ve Diğer Spor Yaralanmalarından Nasıl Kurtuluruz?

Kişi ne kadar kaçınmaya çalışırsa çalışsın, egzersiz ve sporla ilgili yaralanmalar meydana gelebilir. Bir kişi böyle bir yaralanma yaşadığında, mümkün olan en kısa sürede tekrar hareket etmeye başlamak için endişelenir. Herhangi bir egzersiz yaralanmasından iyileşmek zaman alır. Ancak bazı basit tavsiyeleri izleyerek daha çabuk iyileşebilir ve daha hızlı oynamaya veya egzersiz yapmaya geri dönebilirsiniz.


Masaj yaptırmak, iyileşme sürecine yaklaşmanın ve tekrar yaralanmaktan kaçınmanın en iyi yoludur. Masaj, en sevdiğiniz sporu daha hızlı oynamaya geri dönmenizi de sağlayabilir. Ayrıca tanıyı anlayarak, fizik tedavi uygulayarak ve doktorunuzun iyileştirme planını takip ederek yaşadığınız ağrı miktarını azaltabilirsiniz.


Egzersiz veya Spor Yaparken Yaralanmalardan Korunmanın Yolları Nedir?


Birçok spor yaralanması, birkaç temel eylem kuralı izlenerek önlenebilir. Spor ve egzersiz yaralanmalarından kaçınmak için bazı ipuçları şunlardır:

 • Harekete geçmeden önce kardiyo veya esneme hareketleri yaparak ısının.

 • Kaslarınızı ısıtmak için kardiyo, güç ve esneklik zindeliği yaptığınız bir fitness planı geliştirerek pratik yapın.

 • Farklı kas gruplarını kullanarak gün aşırı egzersiz yapın.

 • Spor ve egzersizden sonra iyice soğuyun. Birçok insan, yaralanmaları önleyecek kadar soğumaz. Soğuma egzersizleri, ısınmadan iki kat daha uzun sürmelidir.

 • Seçtiğiniz spor için doğru ekipmanı ve uygun ayakkabıları kullanın.

 • Seçtiğiniz spor veya egzersizde hareketleri yapmak için doğru teknikleri öğrenin. Yanlış hareket yaralanmalara neden olabilir.

 • Yorgun hissediyorsanız veya ağrı hissediyorsanız, dinlenin.


Spor Yaralanmalarının Belirlenmesi


Spor yapıyorsanız veya çalışıyorsanız ve sonunda bir sakatlık yaşarsanız, aşağıdakiler gibi belirli semptomlar yaşarsınız:

 • Rahatsızlık,

 • Şişme,

 • Kırmızılık,

 • Cilt sıcaklığı.


Masöz

Spor Yaralanmalarıyla Başa Çıkma


Bu semptomları tedavi etmenin bazı basit yolları şunlardır:

Dinlenen kaslar vücudunuzun iyileşmesini sağlar. Etkilenen bölgeye yaklaşık 15-20 dakika bir soğutma buz paketi yerleştirmek. Yaşadığınız şişlik miktarını sınırlamak için bölgeye yumuşak bir bandaj yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Şişmeyi azaltmak için yaralı bölgeyi başınızdan daha yükseğe koyun.


Yaralanmanın ne kadar kötü hissettiğine veya göründüğüne bağlı olarak profesyonel tavsiye ve tedavi aramak için iyi bir seçim kalır. Doğru bir teşhis, sizin ve doktorunuzun iyileşmenizi hızlandırmak için uygun teknikleri seçmenizi sağlar. Yaralı vücut parçasının doğru şekilde iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Ağrılı bölgeyi iyileşmeden önce kullanmak sadece uygun iyileşmeyi geciktirir. Çok hızlı egzersiz yapmak da ek yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle, daha hızlı iyileşmek için, doğru şekilde iyileşmeniz gereken dinlenme miktarı konusunda sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uyun.


İyileşmeyi destekleyen takviyeler ve yiyecekler. Protein içeriği yüksek gıdalar, C vitamini takviyeleri ve Omega-3 yağ asitleri eklemek iltihabı azaltır ve vücudunuzun hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Takviyelerde ve güneş ışığında bulunan D3 vitamini, güçlü kemikler oluşturan kalsiyumu emmenize yardımcı olur.

Masaj terapisi birçok durumda ağrınızı azaltmanıza veya gidermenize yardımcı olabilir. Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak ve rahatsızlığı gidermek için çok çeşitli yöntemler kullanırlar. Masaj terapistleri en uygun rehabilitasyon yöntemlerini kullanarak gücünüzü geliştirirken ağrınızın nedenini bulmaya ve ağrıyı gidermeye yardımcı olur.


Comments


bottom of page