top of page

El Masajı Nedir?


El Masajı

El Masajı Nedir?


Gün içerisinde vücudumuzda aktif olarak kullandığımız eller aslında yorulur. Bu durumda ellerde ortaya çıkan ağrıları gidermek ve dolaşım sistemimize etki etmesini sağlamak için el masajı yaptırmak faydalı olabilir.


Kan dolaşımı için oldukça yararlı olan el masajı, masaj yağı kullanarak belli masaj hareketlerini tekrar ederek gerçekleştirilir. Sıvazlama ve ovma tekniğiyle lenflerin açılmasına yardımcı olan, kemiklerde ve eklemlerde rahatlama sağlayan el masajında kullanılan yağların stres azaltıcı özelliği de vardır.


El Masajı Nasıl Yapılır?


Eller yağlanır. Hassas ve sorunlu ciltler için papatya yağı, romatizma ağrıları için de yasemin yağı kullanılabilir. Ellere gereğinden fazla yağ sürmek masajın kalitesini azaltır. Elin üst bölgesi sıvazlanarak masaja başlanır. Masaj yapılan bölgenin ısınmasını sağlamak için yapılan bu işlem öfleraj olarak adlandırılır.


Dairesel baskılar uygulayarak lenflerin açılması sağlanır. Bilekle dirsek arasına sıvazlama yapılarak el masajına devam edilir. Tarak kemiklerinin arasına dairesel friksiyon hareketleri uygulanır. Parmak uçlarıyla yapılan dairesel ovma hareketlerine friksiyon denir. Parmaklara baskı uygularken eklem noktalarına değil, kemiklerin üstüne uygulanır.


Avuç içine masaj yapılırken, parmak köklerindeki boşluklara basınç uygulanır. Lenfleri açmak için tarak kemiklerinin arasına friksiyon işlemi uygulanır, avuç içinde ileri geri hareketler de yapılabilir. Masaj yaparken parmaklarınızı masaj yaptığınız kişinin parmaklarından tutarak el ileri geri hareket ettirilir.


El bilekten tutup hafifçe sallanır. Bileğe ovma uygulaması yapılır. Bilekle dirsek arasına sıvazlama uygulaması yapılarak masaj sonlandırılır. El masajı kan dolaşımı açısından son derece yararlıdır. Ayrıca bütün vücudu rahatlatma özelliğine de sahiptir.Masaj

El Masajının Faydaları


Lenfler, vücudun en önemli sistemlerinden biridir. Lenf sıvısını taşıyan lenf sistemi sayesinde vücut mikroplarla savaşır. Lenfler, doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri uzaklaştırmak, bakteri ve mikropları yok etmek, ölü hücrelerden kurtulmak, vücuttan eksilen proteinin bir kısmının yeniden dolaşıma kazandırmak, bağırsaklarda bulunan yağ asitleri ve vitaminlerin dolaşımını hızlandırmak ve vücudun bağışıklık sistemine destek olmak gibi vücutta çok önemli görevleri vardır.


Bu sebepten dolayı sağlıklı bir lenf sistemine sahip olmak çok önemlidir. Sağlıklı bir lenf sistemi sağlıklı vücut anlamına gelir. Sabahları ağrılı ve hareketsiz bir bedene sahipseniz, yorgun ve şiş hissediyorsanız, kilonuzda sürekli yükselme oluyorsa, elleriniz şişiyorsa, bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa ve zihnini bulanıksa lenf sistemi tıkanıklığınız olabilir. Lenf sistemi tıkanıklığında çoğu zaman cilt problemleri, baş ağrısı, alerjik durumlarda artış, kabızlık, ishal ve göğüste şişkinlik gibi rahatsızlıklar da görülebilir.


Lenf tıkanıklığı sorunu çözmek ve lenf tıkanıklığından kaynaklı problemlerden kurtulmak için masaj yaptırmak en iyi çözümlerden birisidir. Lenf sistemi tıkanıklığı sindirim sorunları, duygusal problemler ve stres, iyot eksikliği gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Böyle bir durum yaşandığında lenfleri açmak çok önemlidir. El masajında da lenfleri açacak şekilde uygulanan teknikler olduğu için el masajı bu sebeple önemli bir yere sahiptir.Comments


bottom of page